Scottish Fold

scottish

Scottish Fold kedi türü, son zamanlarda popüler hale gelen oldukça sevimli bir kedi türüdür. Kıvrık ve küçük kulakları ile bilinen Scottish Fold, genetik yapısında meydana gelen mutasyon nedeni ile diğer kedilerden daha farklı kulaklara sahiptir. Hayvan severler ve hayvan hakları örgütleri bu kedi türünün sahip olduğu genetik yapı nedeni ile  çiftleştirilmemesini savunmaktadır. Ancak son derece sevimli bir görüntüye sahip olması nedeni ile yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Şimdi gelin bu tür ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Scottish Fold Özellikleri

Bu kedi türü 1961 yılında İskoç bir çift tarafından keşfedilmiştir. İskoçya’nın Tayside bölgesinde bulunan bir kasabada yaşayan çift, kulakları normalden farklı bir şekilde kıvrılan Susie isimli bir kediyi fark etmişlerdir. Bu kedinin yavrularından birini alarak ona Snooks ismini vermişlerdir. Snooks ve bahse konu çiftimizin kedisi üremeye başlayarak türün devamını getirmeye başlamıştır. Orta boyutlarda bir kedi olan Scottish Fold’ların en önemli özelliği kıvrımlı kulaklarıdır. Söz konusu kedilerin özelliklerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  • Dişileri 2 ile 4 kilo arasında iken erkekleri ise 4 ile 6 kilo arasındadır.
  • Söz konusu kedilerin tüyleri kısadır. Ancak Scottish Fold Longhair olarak adlandırılan bir türü bulunmaktadır.
  • Tüyleri farklı renklerde olabilmektedir.
  • Kedilerin göz renkleri de tüy renklerine göre farklılık göstermektedir. Genellikle altın ve bakır renkli gözlere sahip olurlar.
  • Söz konusu kedilerin kafaları yuvarlak şekilli ve gözleri ise orta büyüklüktedir.

Scottish Fold Kedilerin Karakteristik Özellikleri

Uyumlu bir kedi türü olan söz konusu kediler sakin ve cana yakın canlılardır. Çocuklarla ve yabancılarla hatta diğer kedi ve köpekler ile oldukça sıcak ilişkiler kurabilen bu kediler çocuklu ve kalabalık aileler için en uygun kedi türüdür. Siz de sakin ve uyumlu bir kediyi sahiplenmek istiyorsanız bu kedi tam size göre.

Scottish Fold Kedilerin Bakımı

Söz konusu kedileri tüy bakımları ikiye ayrılır. Kısa tüylü olan türünün bakımı Longhair’lara göre çok daha kolaydır. Haftada iki kez tüylerinin taranması tüy dökümünü azaltırken yeni tüylerinde sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Söz konusu kedilerin tüy ve tırnak bakımlarına henüz daha yavruyken başlanması gerekmektedir. Böylece henüz yavruyken tüy ve tırnak bakımlarının yapılmasına alışacaktır. Kulakları kapalı bir şekilde olduğu için düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kulaklarında uyuz ve enfeksiyon görülme olasılığı artacaktır.

Scottish Fold Kedilerinin Beslenmesi

Sevimli dostunuzun sağlıklı bir şekilde beslenmesi için çeşitli mama türlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle kuru mamalar kedinizin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için son derece önemlidir. Kedinizin yaşam tarzına göre bir mama tercih etmelisiniz. Tüy döken bir kediye sahipseniz okyanus balıklı ve somonlu balık türlerini tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir