Kayıp kedi bulma rehberi

kayıp kedi

Eğer kedinizi kaybettiyseniz, onu bulmak için yapabileceğiniz pek çok şey var.  Kediler kaybolduklarında genellikle bir yerlere saklanmayı denerler ve çoğunlukla sahiplerinin çağrılarına yanıt vermezler. Kedinizi bulmak için kedi sahiplerinin başlıca başvurduğu yöntemlerin başında; evinize yakın tüm saklanma alanlarının aranması, kaybınızı duyurabildiğiniz kadar çok insana duyurmak gelir.

İşte kaybolan kedinizi bulmanız için kullanabileceğiniz yöntemler;

Etkili arama

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-1-Version-2

1- Vakit kaybetmeyin. Kaybolma durumunun gerçekleşmesi ile arama işlemine beklemeden girişmeniz, kedinizin uzaklaşma ihtimalini azaltacağı için önemlidir. Geçen her saniye kedinizin evden uzaklaşmasına sebep olabilir ve bulunma ihtimalini azaltabilir.

Soğuk kanlı olun. Üzgün hissetmeniz normal fakat panik halde olmanız kedinizi bulmak konusunda size yardımcı olmayacaktır. Bu sebeple hızlıca düşünmeli ve hareket etmelisiniz. Eğer bulunduğunuz yere yeni taşındıysanız, eski evinize yakın yerleri aramayı da düşünmelisiniz. Eğer eski konuma göre oldukça uzak bir noktaya taşındıysanız, arkadaşlarınızdan, ailenizden ve bölgede yaşayan eski komşularınızdan sizin için kedinizi aramalarını isteyebilirsiniz.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-2-Version-2

2- El feneri taşıyın. Gün ortasında dahi, el feneri ile karanlık alanları inceleyebilir ve kedinizin gözlerinin refleksi ile yanıt alabilirsiniz.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-3-Version-2

3- Ona sakince seslenin.  Normal şartlarda seslendiğiniz tonu kullanmanız kedinizi saklandığı yerden çıkartmaya yetmeyebilir.  Kaybolan bir kedi genellikle korkmuştur ve sizin için dahi yerinden ayrılmayı düşünmeyecektir. Bu yüzden daima sakin, yumuşak bir ses tonu ile seslenerek kedinizi aramanız bir cevap alma olasılığınızı arttıracaktır.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-4-Version-2

4- Düzenli olarak bekleyin ve dinleyin. Kapana kısılmış, bir yerini incitmiş ya da aç kalmış bir kedi genellikle miyavlar. Kendi başınıza ya da bir grupla birlikte çıktığınız aramalarda daima her arama bölgesinde birkaç dakika dikkatlice çevreyi dinleyin.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-5-Version-2

5- Diğer hayvanları uzaklaştırın.  Özellikle bulunduğunuz bölgeye yeni taşındıysanız aynı bölgedeki bir başka kedi, kedinizin uzaklaşmasına sebep olmuş olabilir. Diğer kedi sahiplerinden kedilerini evlerinin içinde tutmalarını isteyin. Arama bölgesini evinizin çevresinde genişleyecek şekilde arttırmaya başlayın.

Eğer bir köpeğiniz varsa, köpeğinizin gösterdiği coşku ve heyecan kedinizi daha fazla korkutabilir. Fakat başka bir açıdan eğer köpeğiniz arama konusunda eğitimliyse ona vereceğiniz “Kediyi bul” komutu bu konuda işinize yarayabilir.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-6-Version-2

6- Yanınızda sevdiği bir oyuncağı taşıyın. Eğer kedinizin fare, kedi oltası gibi taşıyabileceğiniz bir favori oyuncağı varsa arama yaptığınız süreçte oyuncağı yanınızda taşıyın ve dışarıdan rahatlıkla görülebildiğine emin olun.  Kedinizin oyuncağı görmesi ona korkusunu unutturarak gizlendiği yerden çıkması konusunda yardımcı olabilir.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-7-Version-2

7- Arkadaşlarınızdan ve komşularınızdan yardım alın.  Çevrenizdeki insanları kedinizin yerini belirlemeleri durumunda, sakin ve yavaş hareketlerde bulunmaları konusunda uyarın. Bu şekilde kedinizin ürkerek kaçma ihtimali ortadan kalkacaktır. Özellikle korkan bir kedinin kaçmasını önlemek için en iyi yöntem kediye sahibi tarafından yaklaşılmasını içerir.

Kedinizi arama işlemine başlamadan önce size yardımcı olan herkesle cep telefonu numaralarınızı karşılıklı olarak paylaşın ve herkese gündüz dahi olsa bir el feneri temin edin.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-8-Version-2

8- Etrafta gezen insanlardan bilgi alın. Yanınızdan geçen kişilere kedinizi görüp görmedikleri konusunda sorular yöneltin. Yanınızda bir fotoğrafını bulundurmanız bu noktada akıllıca olacaktır.

Postacılar, çocuklar ve mahallenizde dolaşan diğer insanlar kedinizi bulma konusunda iyi bir kaynaktır. Ayrıca kedinizi bulmanızda yardımcı olacak kişiye vereceğiniz bir ödül konusunda mahalle halkını bilgilendirmeniz, ödül her ne kadar küçük olursa olsun motivasyonu arttıracaktır.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-9-Version-2

9- Geceleri de aramaya devam edin. Eğer gün içinde aramanız sonuç vermediyse aynı aşamaları kullanarak kedinizi aramaya devam edin. Gün batımından sonra karanlıkla birlikte etraf sakinleşecektir. Yanınızda getirdiğiniz el fenerinizi kullanmayı ve yumuşak bir ses tonu ile kedinize seslenmeyi ihmal etmeyin. Bazı kediler geceleri içgüdüsel olarak kendilerini daha güvende hissettikleri için gizlendikleri yerlerden daha kolay çıkabilirler.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-10-Version-2

10- Aramaya devam edin.  Çoğu kedi kaybolduklarında yada korku dolu bir durumla karşılaştıklarında kaçmaktan çok saklanırlar. Bu sebeple bazı kediler birkaç haftasını yakın bir bölgede gizlenerek geçirebilir.  Sadece geceleri bir başka gizlenme yerine geçerek bu süreci devam ettirebilirler. Aylar sonrasında dahi kedilerin çok da uzak olmayan bölgelerde bulunması karşılaşılabilen durumlardandır.

Aranması Gereken Yerler

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-11-Version-2

1- Gizlenme yerleri arayın. Bir kedi kaybolduğunda ya da korktuğunda, kaçmaktan çok ilk gördüğü gizlenme yerine saklanmayı düşünecektir. Otların arası, arabaların altı, bodrumlar ve garajlar bunun için iyi bir alternatiftir.  Kedinizin kaybolduğu noktadan başlayarak alanı yavaşça genişletmeli ve gizlenebileceği potansiyel alanları bulmalısınız. Ayrıca kanalizasyon drenajları, inşaat alanlarındaki borular gibi konumlarda kediler için iyi birer gizlenme yeri olabilirler.

 

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-12-Version-2

2- Yüksek yerleri gözleyin. Tırnakları kesilmiş bir kedi bile, özellikle de korkmuşsa rahatlıkla yükseklere tırmanabilir.  Ağaçları, çatıları ve yüksek duvarları gözleyin. Kediniz duvar ve çatı arasında oluşan bir boşlukta dahi gizlenmiş olabilir.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-13-Version-2

3- Sıcak yerleri arayın. Eğer hava soğuk ise, rüzgardan korunmak için bir tentenin altına girmiş ya da bir arabanın motor bölmesine kendini hapsetmiş olabilir.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-14-Version-2

4- Komşu binaları ve alanları inceleyin. Görevlilerin ya da ev sahiplerinin kapılarını çalarak kediniz hakkında bilgi isteyin. Ayrıca kedinizi aramak için bu kimselerden izin aldıktan sonra bu yapıların içinde ve çevresinde kedinizi aramayı sürdürün. Eğer size izin vermezlerse bu konuda size eşlik etmelerini isteyin.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-15-Version-2

5- Kedinizin hapsolabileceği yerleri düşünün. İşte size kedilerin zaman zaman kısılı kaldıkları bazı yerler:

  • İnşaat alanlarında kedileri hapsedebilen çukurlar, molozlar ve ekipmanlara sıklıkla rastlanır.
  • Komşunuz veya site görevlisi, garaj/bodrum gibi bir yere fark etmeden kedinizi hapsetmiş olabilir. Bu durumda şayet komşunuz tatildeyse ya da kendisine ulaşılamıyorsa, telefonla aramayı deneyin.
  • Kediniz bir vagonu olan bir arabaya veya kamyona binmiş olabilir. Özellikle araba gezilerinden hoşlanan kediler için bu güzel bir seçenektir.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-16-Version-2

6- İçeriyi iyi aradığınıza emin olun.  Kediniz bir mobilyanın altında sıkışmış veya yaralanmış olabilir. Hatta bir odada ya da dolapta kilitli kalması mümkün olabilir. Daha da ilginci eğer etrafta çok fazla ses varsa ve özellikle bu sesler tanınmıyorsa kediniz sadece sizden saklanıyor da olabilir. Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, kurutma makineleri, perdeler, sandıklar, çekmeceler, kitaplıklar, komodinler, vestiyerler ve tv sehpalarının arkaları gibi alanları kontrol etmeyi deneyin.

Teşvik Edin

 

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-26-Version-2

1- Geceleri kedinize seslenin.  Kedinizi gizlendiği yerden çıkarmak veya evine geri dönmesini sağlamak için kedi ödül maması ya da kedi kuru maması bulunan bir kutuyu elinizde sallayarak kedinizin dikkatini çekmeyi deneyin.  Bir konservenin açılma sesi de bir cevap almanızı sağlayabilir.

Kayıp kediler özellikle de tanıdık seslere dikkat edeceklerdir.  Fakat bu yöntemin başarıya ulaşması için gece yarısı etrafta hiç ses yokken yöntemin denenmesi önem arz eder.  Her çağırma işleminden sonra bekleyip etrafı dinlemeyi ihmal etmemelisiniz.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-27-Version-2

2- Kapınızın önüne tanıdık kokular bırakın.  Kedi kumunu, sevdiği bir oyuncağı yada battaniyeyi kapınızın önüne bırakmanız, kedinizin etrafta daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır.  Eğer bu materyallere sahip değilseniz, yıkanmamış bir penye gibi kokunuzu barındıran bir eşyayı kapınızın önüne bırakmayı deneyebilirsiniz.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-28

3- Dışarıya mama bırakın.  Keskin kokulu bir yaş kedi maması, balık ya da ciğer kedinizin ilgisini çekebilir. Lakin diğer kedilerinde ilgisini çekerek kavga ortamı oluşturabilir ve bunun sonucu olarak kedinizin daha fazla uzaklaşmasına da sebep olabilir. Bu yöntem çoğu evcil organizasyonu tarafından önerilmektedir fakat haliyle sokaklarda yaşayan diğer canlıların ilgisini çekebileceği konusuna hakim olmalısınız.

Plastik bir kap içersine keskin kokulu bir mamayı koymanız ve üzerine delikler açmanız, kedinizin mamanın tümüne hemen erişmesini engelleyecek ve etrafta daha fazla zaman geçirmesine sebep olacaktır.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-29

4- Evde bekleyin ya da bekleyebilecek birilerini bulun.  Kediler bölgesel hakimiyetler kuran canlılardır ve evin çevresine zaman zaman uğrayabilirler. Ancak evde kimsenin olmaması tekrar kaybolmalarına neden olabilir.

Ayrıca kapıya koyacağınız bir bebek telsizi kedinizin kapınıza gelmesi ve miyavlaması durumunda oldukça işe yarar bir çözüm olacaktır.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-30

6- Basit bir tuzak kurmayı deneyin.  Barınaklardan ya da petshoplardan elde edebileceğiniz kullanımı kolay kedi yakalama tuzaklarını kullanabilirsiniz. Bu tuzakların içine yerleştireceğiniz kedi maması, kedi ödülü ya da kedi nanesi kedinizin ilgisini çekmeye yetecektir. Tuzağı her gün kontrol etmeyi ve başka bir hayvan yakalamışsanız barınaklarla iletişime geçmeyi ihmal etmemelisiniz.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-31

7- Kedi nanesini deneyin.  Kedi nanesi spreylerini ya da tanelerini dış kapınızın önüne ve evinizin çevresine serperek kedinizin ilgisini çekebilirsiniz. Şayet etrafta çok fazla kedi varsa bu seçenek fazla önerilmemektedir.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-32

8- Elektrik süpürgesinin torbasını dışarıya bırakın.  Torbanın içinde birikmiş kirlerde kedinizin tüylerini ve kokusunu içeren parçalar bulunacaktır. Bu kokular kedinizi geri dönme konusunda ikna edebilir.

Kaybınızı Duyurun

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-17-Version-2

1- Mahallenizde el ilanları dağıtın. Eğer kediniz kaybolalı birkaç saat olmuşsa mahallenizdeki insanlarla konuşun ve hazırladığınız el ilanlarını dış kapılarının önüne bırakın. İsminizi, telefon numaranızı ve kedinizin fotoğrafını el ilanına iliştirmeyi unutmayın. Kedinizin tanınmasını kolaylaştırabilecek özelliklerini niteleyin. (Ağız bölgesindeki siyah maske veya gri noktalı tekir gibi) Eğer siyah-beyaz el ilanları dağıtıyorsanız kürk rengini yazmayı ihmal etmeyin. Eğer el ilanınızı nasıl hazırlayacağınız konusunda emin değilseniz, internetten el ilanları, broşürler veya posterler için uygun tasarımlara ulaşabilirsiniz.

İlana kedinizin ihtiyaç duyduğu özel diyeti ya da medikal durumları ekleyin. Çevrenizdeki insanlardan bodrumlarını, çatılarını kontrol etmelerini isteyin. Özellikle yakın çevrenizdeki binalar kedileriniz için en uygun saklanma yerlerini barındırır. Kedinizi bulan kişiye vermeyi taahhüt edeceğiniz bir ödül motivasyonu arttıracaktır.

Eğer kedinizin özellikleri ile tam eşleşmeyen bir geri bildirim alırsanız yine de ilgili konumu incelediğinize emin olun.  Genellikle yabancılar tarafından ifade edilen nitelikler kedilerin özellikleri ile birebir uyuşmayabilir. İlanlara güncel tarihleri ekleyin ve insanları son durum konusunda bilgilendirmeyi düşünün.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-23-Version-2

2- Eğer kedinizde mikroçip bulunuyorsa, veteriner, belediye ve barınaklarda kimlik numarası ile eşleşen bilgilerinizin güncel olduğuna emin olun. Kedilere mikroçip taktırma oldukça yaygın bir prosedürdür ve işlem kedinizin hayatı boyunca bir kez gerçekleşir. Mikroçip takılma işlemi profesyonel veterinerler tarafından derinin altına pirinç tanesi boyutunda zararsız bir elektronik çipin işlenmesi ile gerçekleşir. Mikroçipin taranması sonucunda o kediye ait benzersiz kimlik numarasına ulaşılır ve bu kimlik numarası bölgesel veritabanlarında aranarak sahibinin iletişim bilgilerine ulaşılır.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-18-Version-2

3- İlanlarınızı dikkat çekici yerlere yerleştirin. En etkili konumlar kedinizin kaybolduğu noktanın 1 km çevresini içine alan bölgede bulunur. Veterinerlere, petshoplara bırakacağınız el ilanları, kedinizin yaralanması yada sahiplendirme için bu birimlere getirilmesi sonucunda bulunmasına yardımcı olabilir.  İlanlarınızı okul bölgelerinde ve oyun parklarında çocukların göz hizalarına uygun şekilde yerleştirin. Çocuklar yetişkinlere nazaran, özelliklede hayvanlar konusunda daha iyi gözlemcilerdir.  İlan panolarına, camilere, marketlere ve evcil dostu iş yerlerine bırakacağınız ilanlar kedinizin bulunması konusunda size yardımcı olabilir.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-19-Version-2

4- Çevrim içi olarak renkli bir resim yükleyin.  Çoğu kedi sahibi benzer durumlarda internetten yardım almayı seçer.  Sosyal medyaya ve evcil kayıp ilan platformlarına bırakacağınız fotoğraflı ilanlarınız oldukça akıllıca bir çözümdür.  İlanlarınızda güncel iletişim bilgilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Eğer komşularınız veya tanıdığınız kişiler eposta listeleri ya da web site sahipleri ise, onlardan ilanınızı paylaşmalarını isteyin.  Kedinizin özelliklerini doğru şekilde detaylandırmayı unutmayın.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-20-Version-2

5- Yerel gazeteye ilan verin. Yerel gazetelere para karşılığı vereceğiniz kayıp ilanlarına açıklama, telefon numarası gibi bilgileri ekleyin. Gazete ne kadar bölgesel ise o derece iyi olacaktır. Eğer bölgenizde yerel gazete bulunmuyorsa, sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanan gazetelere başvurmayı deneyin. Polis ya da devlet birimlerinden bilgi alabilirsiniz.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-21-Version-2

6- Telesekreter mesajınızı değiştirin. Kaybınızla ilgili bilgi içeren yeni bir mesaj kaydedin. Örneğin; “Merhaba ben Aslı, Eğer beni kaybolan kedim Bızdık için arıyorsanız lütfen onu gördüğünüz tarihi ve konumu içeren bir mesajı telefon numaranız ve isminiz ile birlikte bırakın. Teşekkürler.”

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-22-Version-2

7- Barınakları ve hayvanlarla ilgili sivil toplum kuruluşlarını hızlı ve düzenli şekilde kontrol edin. Eğer kediniz bulunmuşsa öncelikli olarak bir barınağa yönlendirilecektir.  Bu birimler kedi sahibine ulaşmak için kedinizi birkaç gün boyunca bünyelerinde barındıracaktır. Eğer ilgili birimlerin çalışanlarını kaybınız konusunda bilgilendirirseniz, sizin için iyi birer müttefik olacaklardır.  Özellikle büyük barınakları 2 günde bir arayarak bilgi almayı deneyin.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-24-Version-2

8- Yerel polis karakollarına bilgi verin. Bazı durumlarda kayıp kedi bulan kişiler barınaklardan önce polisten yardım almaktadırlar. Ayrıca görev başındaki memurlar gün boyunca yollarda olduğu için kedinizi fark edebilirler.  Bu konu için polis imdat hattını aramayın! Acil hat olmayan bir numara üzerinden ulaşın ya da karakolu ziyaret edin.

670px-Find-a-Lost-Cat-Step-25-Version-2

9- Gazetelerde ve internette bulunan kayıp kedilerle ilişkili yerleri inceleyin.  Yerel gazeler, popüler siteler ve sosyal paylaşım hesapları bu konuda size yardımcı olacaktır. Çoğu hayvan barınağı internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında resimleri ile birlikte bulunan hayvanların ilanları paylaşılmaktadır.  Günlük ya da daha sık şekilde bu siteleri incelemeniz size yardımcı olabilir. Google’da ve diğer sitelerde yapacağınız aramalarda “kayıp kedi” + şehriniz yada ilçenizin adı şeklinde aramalarda bulunarak doğru sonuçlara ulaşmanız olasıdır.

 

İlgili Yazılar

34 yorum

Kedim evimiz biraz aşağısında kayboldu 2 gün oldu gelmedi yıldızları sayarak gelebilir diyo yaşlılar

Cevapla
Berkay ÇATAK  -  Tem 4, 2018 / 11:14

Merhaba, kayıp evcil hayvanları ve diğer eşyalar için Gören Duyan isimli sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Mağduriyet yaşayan kişilere Gören Duyan projemiz ile yardımcı olmayı çok isteriz. gorenduyan(nokta)com

Cevapla
Abdullah Beklen  -  Ağu 1, 2018 / 17:58

Bnm kedim kayip yardim eder misiniz?

Cevapla

Yangin merdivenine bakin

Cevapla

Berkay Çatak nerde ikamet ediyorsunuz

Cevapla

Benim oglum gozumun nuru 3 hafta oldu kayip yemeden icmeden kesildim hayattan sogudum hala gelmedi nasil bi aci yasayan bilir oldumu kaldimi birsey bilmemek insani mahvediyor Allah korusun yavrularimizi

Cevapla

kediniz hala gelmedimi ? benımkıde 10 gün oldu sizinle aynı duyguları paylaşıyorum :((

Cevapla
Hüseyin  -  Eyl 7, 2017 / 09:37

Bilmezmiyim o acıyı..Benimde kedimin kaybolalı 1 ay oldu ilk kaybolduğu hafta çok aradım arabaların altına baktım,otlar olsun her yere baktım ama bulamadım.Cok üzülüyorum daha yeni alışmıştık.Şuan da bir tane kardeşi var dı oda ramazan da düşmüştü,onu çok şükür buldum bacağı kırıldı ama en azından yaşıyor.Keşke kardeşiniz de bulabilsek şimdi 🙁

Cevapla

Ben kedim kaybol oldu

Cevapla

benim kedim 2 aydan beri gelmedi ona bir şey oldu diye çok korkuyorum umarım bir şeyi yoktur

Cevapla
selçuk  -  May 20, 2016 / 15:18

ecem kediniz geri geldimi benim 11 yaşındaki dişi kedim 14 gündür hiç bir yer de yok dışarısını sevmeyen korkan bir kediydi ne yaptıysam bulamadım

Cevapla

kedimi barınağa bıraktık ordan kaçmış sizce geri gelir mi bizim evle barınak arası 200 km gelir mi yaaa sizinki de gelse keşk

Cevapla

Yavru kedimiz kayboldu, nereye gider diye aşiri meraklandiriyor. En iyi çozum çip takip telefondan ya da bilgisaayardan hizlica yer tespiti yapabilmek

Cevapla

Kedim mersinin mezitli beldesi taşkıran parkında kayboldu.6 aylık siyah renkli göğsünde ve karnında beyaz tüy var puantiyeli bulanların veya görenlerin akan2002@mynet.com adresine mail mesaj atmalarını bekliyorum 2gün oldu çok üzülüyorum bir an önce minnoşuma kavuşmak istiyorum 14.11.2016

Cevapla

Ben kedimi sokakta besliyorum. 1.5 yaşında daha. Annesini sanırım gördüm ama benimkinden kaçıyor. Çok uzaklaşmış da olabilir ,çok yakında da.

Cevapla

Kedim Charlie bu sabah 9 da kayboldu ve hala gelmedi.Normalde benim kedim ev kedisi ve 1 yaşında.Ama sokak kapısının camı kırık olduğu için kaçmış dün gece 1 de de kaçmıştı ama yakaladık.Kedi mamasını koydum,tüyünü sıkıştırıp koydum,sabah herkese her yere sordum aradım ama hiç kimse görmemiş.Apartmanda miyavlamasını duyan Anneannem,annem ve komşumuz ama ben duymadım.Kaçırdılar diyenlerde var çünkü beyaz,siyah benekli yeşil gözlü yakışıklı bir kedi.
Hava da çok soğuk kar yağdı sabah,ne yapmalıyım? Dualarınızı bekliyorum.

Cevapla

2.5 ay oldu 2 yaşında siyah beyaz erkek geri gelirmi not ev kedisi ama kısırlaştırılamamış

Cevapla
svmsz_byn  -  Nis 4, 2017 / 19:20

Sokaktan bulup evlat edindiğim henüz 30 günlük iki kedi var. Kedi çok küçük olduğu için arkadaşımla kedinin annesini aramaya başladık. Birkaç çocuk yanımıza gelip kedilerin annelerinin nerede olduğunu bildiklerini söylediler.Kedilerin annesini tarif etmelerini istedim . Söyledikleri bilgiler harfi harfine uyuyodu. Yavru kedileri çocuklara güvenerek verdim ve çocukr o kadarda küçük değillerdi. Öğlen çocukların yanına gittiğimde bana dedikleri şey şu oldu;

–”Akşam parkta kedilerle oynuyoduk. Sonra kayboldular , kedileri aramaya başladık. Kedileri bulduğumuzda genç bi abla gelerek buralarda kedi gördünüzmü diye sordu. Bizde kedileri ablaya verdik. Abla telefonuyla birisini aradı. Kedileri barınağa getiriyorum dedi birisine. Sonrada yanımızdan ayrıldı.”

Çocuklar bunu söyledikten sonra arkadaşımı arayarak yanıma gelmesi gerektiğini söyledim. Yanıma geldiğinde ona kedilerin kaybolduğunu,çocukların söylediğine göre bi kadının aldığını söyledim. O da bana kedilerin birisinin gri birisinin sarı olup olmadığını sordu. Evet dedim. Şunları söyledi ;

–”Sabah markete gitmek için dışarı çıktığımda bi gri bide sarı iki tane kedi gördüm. Sarı olan çok korkaktı. Bizim oralarda köpekler vardır. Hatta 6 tane yavruları var. Hatta sarılıya gel pisi pisi dedim ama kamyonun altına girdi. Grili o kadar korkmuyodu .”

Dedi. Sizce kedilere ne olmuş olabilir?

Cevapla

Kedinizi arayarak bulmanız imkansıza yakın eğer yaşıyorsa kendiliğinden gelecektir. Kedim kısırlaştırmadan önce sık sık kaybolurdu 1 ay gelmediği dahi oldu. Ancak kısırlaştıralı 1 yıl oldu dışarı çıkıp birkaç saat gezip gelirdi ve ilk defa bugün eve gelmedi her tarafa bakıyorum hiçbir yerde bulamıyorum. Çaresizlik çok kötü iyi ya da kötü bir şekilde haberini almak bile yeter. Eğer kedileriniz tasma takmaya izin veriyorsa gpsli tasmalardan kullanabilirsiniz.

Cevapla
Neşe Yazıcı 0535 492 87 88  -  Kas 7, 2017 / 20:37

1.5 yaşında kedim 20 gündür kayıp. Beyaz başında grisi var. Kuyruğu gri. yan tarafında gri büyük benek var. Kısırlaştırılmış . Dişi kedi. Adı İpek. Adını biliiyor. Bayramoğlu/Darıca’da kayboldu. Görenlerin insaniyet namına bildirmesini rica ederim.7/kasım/ 2017

Cevapla
Pınar  -  Kas 9, 2017 / 22:39

Osman adında kedim var 29 ekimde gitti ve bir daha da gelmedi 5 yıldır benimle yaşıyor kısır arada gidip 2-3 gün gelmemişliği ve sonradan kendisi gelmişliği var ama bazende bizim bulup getirmişliğimizde var. Çevreyi çok iyi biliyor her yere baktık barınaklara sokaklara ama hiç bir yerde Yok ve merak ediyorum. Sizce gelir mi?

Cevapla

Kedinizin rengi nedir

Cevapla
İsmail Emir  -  Mar 5, 2018 / 23:47

Arkadaşlar dişi kedim kayboldu yaklaşık7 aylık.sabahtan beeri yok.
Dualarınızı eksik etmeyin inş sizinde kaybolan kedinizi bulursunuz

Cevapla

ismail emir benim kedimde 1.5 yaşındayken 3 gün gelmedi bişey olcak diye korkudan ölecektim ama benimki geldi merak etme kızana girmiş olabilir tabi daha gelmediyse kediler tarafından yaralanmış veya birisi almış olabilir

Cevapla
Kayıp kedının sahıbı  -  Tem 25, 2018 / 21:46

arkadaslar kedımız kayboldu hepsını yaotık gelmedı bıde yaralı kısırlastırmıstık

Cevapla

arkadaşlar benim kedim 1 gündür kayıp ve bulamıyorum.kaybolan yeri huzurkent zambak 13 daire 40 bulursanız yazın. Bu arada kedim in adı şanslı sapsarı bir kedi.

Cevapla
Mehmet Fuat Ak  -  Eki 7, 2018 / 00:53

benim kedimi yer tutmuş sokak kedileri kovalıyor, birbirlerine nasıl alıştırabilirim?

Cevapla

Benim kedim bugun kaybolmustu 4 saat boyunca bulamadik en sewdigi ouuncak sayesinde bulduk sesi wardi onun o sese geldi 4 saat araliksiz aradim ama buldum

Cevapla

Merhaba benim kedim dün eryaman 3. Etap civarında kayboldu siyah erkek kısırdi kedimoz!bir gözünde hafif şevvallik var 2,5 yıldır bizimle beraberdi!! 2 yıldır hergun siteye çıkar 1-2 saat gezer dönerdi ama iki gündür yok çok üzgünüz ailecek!Eryaman civarında siyah parlak tüylü kedi görenler bana mail atabilir?

Cevapla
Tansell  -  Mar 25, 2020 / 02:02

Bizim sitede siyah erkek kisir ,buyuk yetiskin bir kedi geldi 1 yildr burda ….3.etap ozar carsisi tarafinda…soylediginz kediye benziyor?

Cevapla

Dün akşam bir kedi buldum bir ev kedisi olduğu çok belliydi bursa osmangazi emekte buldum onu görünüş olarak Ankara kedisine benziyor ve erkek bu gün sabah kediyi bulduğumuz yere götürüp yakındaki evlere sormaya gittik ama kedi durduğumuz yerden bir anda kaçtı yakalamayı denedik ama bulamadık kedi hala bu yakınlarda olabilir diye düşünüyoruz eğer böyle bir kedi bulursanız lütfen haber verin sahibi ben değilim ama bulunursa ve sahibi ortaya çıkmazsa ona bakmak isterim.

Cevapla

Benim kedim 10aylıktı 1 hafta dır yok. Geceleri uyku tutmuyor. Ayrıca çok aşırı korkak bir kediydi. Umarım bir şey olmamıştır yaa.

Cevapla

Merhaba, sevgili oğlumuz Limon 1 Mayıs’ta veterinere giderken kaçtı ve kayboldu. kaçtığı bölgede günlerce aradık, herkese haber verdik, kapı önüne mama ve eşyaları bıraktık olmadı. 5. gün bir yerde gece aramanın ne kadar etkili olabileceğini okudum ve 5. günün gecesinde kaybettiğimiz yerde adını ilk söylediğimiz anda bize yanıt verdi. Günlerdir aradığımız yerdeymiş aslında sadece saklanıyormuş. Çok korkmuş, acıkmış, kirlenmiş. Saatlerce miyavlayarak derdini anlattı. Çok mutluyuz gerçekten 🙂

Cevapla

Kedim kaybolali 4 gun oldu her yeri aradim bulamadim diyarbakir kayapinar da oturuyorsaniz siyah beyaz erkek 11 aylik bulan lutfen yoruma cevap versin lutfen dediğim yerde oturuyorsaniz etrafiniza bakinin inşallah sisde bende kedimizi buluruz

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir