İran Kedisi

iran kedisi 820x510 1

İran kedisi, son derece sıra dışı özelliklere sahip olan özel ve önemli bir kedi türüdür. Eşsiz görüntüsü ile son derece etkileyici bir kedi türü olan İran kedisi, sakin yapıları ile de popüler bir kedidir. İran kedilerinin görünümlerinin farklı olmasının altında ise çeşitli sağlık problemlerinin yattığını ifade edebiliriz.

Kedi dünyasının en pofuduk üyeleri arasında yer alan İran kedisi basık bir surata sahip olması nedeni ile karakteristik bir görünüme sahiptir. Tüyleri ve söz konusu basık suratları ile sevimli bir görünüm elde eden İran kedisi diğer kedi ırkları ile kıyaslandığında çok daha fazla bakım istemektedir. Ancak İran kedilerinin en fazla tercih edilen evcil hayvan türleri arasında bulunduğunu da ifade edebilmemiz mümkündür.

İran Kedilerinin Kökeni

İran kedisi, adından da anlaşılabileceği üzere İran kökenli bir kedi türüdür. İran’dan dünyaya yayılan bu kedi türü Horasan’dan alınarak Pietro della Valle tarafından İtalya’ya getirilmiştir. Ankara üzerinden gerçekleştirilen bu seyahat ile İran kedileri dünya üzerinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Son derece eski bir kedi türü olan İran kedisinin ırk geçmişi ile ilgili çok fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra Eski Mısır hiyerogliflerinde de bahsedilen kedi türünün İran kedisi olduğu bilinmektedir. Yakın zamanlarda gerçekleştirilen çeşitli araştırmalar ise İran kedilerinin genetik olarak Doğu Avrupa kedileri ile bir bağlantı içerisinde olduğunu sözler önüne koymaktadır.

İran Kedilerinin Fiziksel Özellikleri

İran kedilerinin kendine has çeşitli özellikleri vardır. Söz konusu özellikleri aşağıdaki gibi sıralayabilmemiz mümkündür.

  • İran kedilerinin büyüklükleri orta büyüklüktedir. Bacakları ise kalın ve kısadır.
  • Yetişkin ve sağlıklı bir erkek İran kedisi 4 ile 6 kg arasındadır.
  • Yetişkin ve sağlıklı bir dişi İran kedisi ise 3 ile 4.5 kg arasındadır.
  • Yetişkin ve sağlıklı bir dişi İran kedisinin boyu 24 ile 35 cm arasında iken erkeklerinin boyu ise 24 ile 38 cm arasındadır.
  • Söz konusu kedi ırkının en önemli fiziksel özelliklerinden biri kalkık ve basık burunlara sahip olmasıdır. Söz konusu burun yapısı ile İran kedileri kendilerine has bir görünüme sahip olmaktadır. Ancak bu görünüş İran kedilerinin bazı sağlık problemleri ile karşılaşmasına neden olmaktadır.
  • İran kedisinin gözleri iri ve yuvarlaktır. Yeşil, bakır ve mavi gözleri ile dikkatleri üzerine çeken bu kedi türünün tüyleri ise kısadır. Kulak içleri ve patilerinin altı dahi tüylü olan bu kedilerin tüyleri sıktır.
  • Tüyleri genellikle beyaz, siyahi krem, mavi, krem, duman rengi şeklindedir. Bunun yanı sıra çift renkli İran kedilerinin de olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak İran kedilerinde tortieshel ve tekir gibi desenler de renk şablonu olarak görülebilmektedir.
  • İran kedileri ortalama olarak 12 ile 17 yıl arasında yalamaktadır.

İran Kedisi Bakımı

İran kedisinin bakımı diğer kedi türlerinin bakımına göre çok daha fazla emek, zaman ve para istemektedir. Bu kedilerin polikistik böbrek hastalığı için her yıl ultrason muayenesine girmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra nefes alma sorunları için de kalp kontrollerinin yapılması gerekir. Bu doğrultuda bir İran kedisini sahiplenmeniz durumunda sık sık veteriner ziyaret etmelisiniz. Bu veteriner ziyaretlerinin maliyetlerini ise göz önünde bulundurmalı ve buna göre İran kedisini sahiplenmelisiniz.

İran kedisi son derece tüylü bir hayvan olduğu için her gün tarak ya da fırça yardımı ile tüylerinin taranması gerekmektedir. Hatta İran kedilerinin tüylerini günde iki kere uzun seanslar halinde de tarayabilirsiniz. Bu saye de kedilerin tüylerinin çok daha iyi bir şekilde bakımının gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Tüy dökme mevsimlerin de ise pet kuaförlerini ziyaret edebilirsiniz.

İran kedilerinin kilo almasını engellemelisiniz. Çünkü bu kedilerin en büyük problemi nefes alma sorunudur. Fazla kilolu olmaları ise nefes lama noktasında çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda söz konusu kedilerin çeşitli ölümcül sorunlar ile karşılaşacağını da söyleyebiliriz. İran kedilerinin kilo almalarının engellenmesi için bir diyet programı ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Bu saye de söz konusu kedilerin uzun ve sağlıklı bir ömür sürdürebilmesi mümkün hale gelecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir