Kedim neden beni ısırmaya çalışıyor?

kedi ısırma

Onu severken size guruldayan ve size bakarak tatlı rüyalara dalan sevgili kediniz bir anda haber vermeksizin sizi ısırabilir! Peki ama neden? Sevgili kediniz nasıl olur da saniyeler içinde bir vampire dönüşebilir?

Kediler neden ısırır?

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır.

 • Stres,sinir veya korku kedinizin sizi ısırmasına sebep olabilir.
 • Oyun oynama amacıyla ısırıyor olabilir.
 • Isırmak kedilerde kur yapmanın bir yoludur.
 • Eğer 1 dakika önce güzel güzel oynarken sonrasında sizi ısırıyorsa size limiti aştığınızı söylemeye çalışıyor olabilir. Sevilmekten yorulmuş olabilir ya da hassas bir noktasına dokunmuş olabilirsiniz.

Oynamaktan sıkılan kedilerin rahatsız olduğunu size anlatacak küçük uyarıları vardır.

 • Kuyruğunu sallayabilir ya da kulaklarını düzleştirebilir.
 • Gözleriyle dikkatli şekilde sizi ya da elinizi izleyebilir.
 • Hafif bir hırıltı sesi çıkarabilir.

Bu işaretlerin herhangi biri ısırılacağınızın habercisi olabilir.

Not: Isırmak ve tırmalamak kedilerin içgüdüsel hareketleridir. Bu durumdan kaçınmak için günde en az 2 kez kedinizle oynamayı deneyebilirsiniz. Ucuna püsküllü bir şey bağladığınız bir ipi evde gezdirmek bile onu eğlendirmeye ve içgüdülerini tatmin etmeye yetecektir.

Kedinize ısırmamayı öğretin

Kedinize ısırmanın kabul edilemez bir şey olduğunu öğretmelisiniz. Eğer kediniz henüz yavru ise bu oldukça kolaydır ancak yetişkin kedilere de bunu öğretebilirsiniz.

 • Asla kedinize vurmayın. Bu sadece ona korkmayı öğretecektir.
 • Kediniz sizi ısırır ya da tırmalarsa “Ah!” ya da “Hayır!” demeyi deneyin ve ardından kedinizden uzaklaşın. Bu kediler için oldukça eğitici bir kınama şeklidir.
 • Uyarı sinyallerini tanımayı öğrenin. 5 dakikalık bir okşama seansından sonra sizi ısırıyorsa onu zorlamayın ve seansı 3 dakikada limitleyin.
 • Kedinizin iyi davranışlarını ödüllendirin. Onu sevdikten sonra ona lezzetli bir ödül maması verin. Böylece sevilmeyi daima pozitif bir konu olarak algılayacaktır.

Kedinizi yavruyken eğitin

Kediler küçük yaşlarda pek çok kötü alışkanlık kazanabilirler. Kediler insanların ellerini ısırılacak ve tırmalanacak bir oyuncak olarak görüyorlarsa bu sıklıkla sahiplerinin suçudur.

Yavru kediler küçükken ısırır ve tırmalarlarsa bu insanları pek etkilemez. Bu sebeple sahipleri ellerinin çiğnenmesini ya da ellerine saldırılmasını başlarda önemsemezler. Ancak yavru kedi büyüdüğünde bunu alışkanlık edindiği için devam ettirme eğiliminde olacaktır. Yavru kedilerin aksine yetişkin bir kedinin ısırıkları ve tırmalamaları ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Eğer kedinizi yavruyken doğru şekilde eğitirseniz büyüdüğünde herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığınız oldukça azdır.

Yavru kedinizi eğitmenin diğer yolları

Yavru kediler oyuna aç küçük bebeklerdir ve sizin ne zaman oyun oynayıp ne zaman oyun oynamadığınızı anlamakta zorlanırlar. Bazı insanlar “Hayır!” dedikten sonra uzakşarak bu konuda başarılı olabilirler ancak bu konuda farklı yollarda denenebilir.

 • Sizi ısırdığında kedinizin yüzüne üflemeyi deneyebilirsiniz. Suratı komik bir hale bürünecek ve bu durum pek de hoşuna gitmeyecektir.
 • Kedinizin dikkatini bir oyuncak ile dağıtabilirsiniz. Size oyun oynamak istediğini anlatıyorsa ona çiğneyebileceği bir oyuncak vermeyi düşünmelisiniz.
 • Ne yaparsanız yapın kediniz halen sizi ısırmaya devam ediyorsa kedinize bir oyun arkadaşı bulmayı düşünmelisiniz. 2 yavru kedi gözünüzü korkutabilir ancak bu tam da kedinizin ihtiyaç duyduğu şeydir.

Not: Yavru kedilerde su sıkılan spreylerin kullanılması travmatik hatta nevrotik sorunlara neden olabilir.

Unutmayın, eğer gösterdiğiniz tepkilere sürekli devam eder ve vazgeçmezseniz er ya da geç kediler ısırma ve tırmalama eğilimlerini kaybedeceklerdir.

Daha fazla bilgi için Kedilerde tırmalama, ısırma ve saldırganlık adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

2 yorum

cemile  -  Eki 30, 2017 / 21:13

yavru kedimin bir gozu gormuyor.ve alinmak durumunda ancak sokakta bulundu ve sadece 10 haftalik.suan 950 gr anestezi alabilmesi icin kac kg olmasi gerekiyor.gozu her gecen gun daha kotu oluyor.tesrkkur ederim

Cevapla
Hoshiru  -  Oca 22, 2018 / 14:51

Veterinere danışınız. Ben olsam 1 kilo olsun derdim ancak pek de bilgili değilim bu konuda,hem gözü iyi bir kiloya gelene dek dayanır mı bilmiyorum.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir