Kedi maması çeşitleri

kedi maması çeşitleri

Kedi mamalarının tahmin edersiniz ki çok geniş bir yelpazesi var ve evde kedi beslemeye karar veren yeni sahipler için bu durum oldukça kafa karıştırıcı olabilir.  Bu noktada kedi sahiplerinin bir seçim yapmadan önce tüm mama çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmasını öneriyoruz.

Neden yaş mama? Çünkü kediler lezzetli yaş mamaları severler ve yaş mamalar kedilerin su ihtiyacını büyük oranda giderebilir. (özellikle az su tüketen kediler için)

Neden kuru mama? Çünkü en başta kedilerin dişleri için sağlıklıdır. Sahipler için ekonomik olan bu mamalar öğün öğün servis etmek yerine günlük servis edebilme şansını doğurur.

Neden çiğ diyet? Çünkü kedilerin metabolizmalarına uygundur ve daha da önemlisi diş ve çene sağlığı için en etkili çözümdür.

Ancak tek tipte beslenme, gelecekte farklı diyetlere geçmekte sorunlara sebep olabileceği için genellikle önerilmez. Bu sebeple önemli olan mama çeşitleri konusunda bilinçlenmek ve kedilere daima farklı seçenekler sunabilmekten geçer.

Mama etiketleri size pek çok şeyi söyleyebilir. Ucuz markalar kendilerini sürekli “dolgu maddeleri” ile şişirirler. Bu tip mamalar genelde kediler için az besin kaynağı olan mısır ve buğdayla doludur. Etiketlerde genellikle ilk olarak ana madde, daha sonra takipçi maddeler şeklinde listelenme yapılır. Bu yüzden her zaman eti ilk sıraya alan mamaları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Yaş kedi maması

yas kedi mamasiBu mama çeşidi genellikle süpermarketlerden satın alınır. 400 gr’lık standart boyutlardan, ufacık süper premium “gurme” etiketli olanlara kadar birçok çeşidi vardır. Konserve gıdanın genellikle % 70-80‘i sudan oluşur.

Kuru kedi maması

kuru kedi mamasiKuru mama kedi sahipleri arasında çok popülerdir. Çoğunlukla yaklaşık %10‘u sudan oluşur. Özellikle ucuz markalar çok fazla dolgu maddesi içerir. Bunlar kedilerin metabolizmalarına aykırı olan, büyük miktarlarda karbonhidrat içerir. Vahşi kedinizin en tipik avı olan fareyi düşünün. Böyle bir av; ağırlıklı olarak su, protein, yağ ve az miktarda karbonhidrattan oluşacaktı. Bu yüzden her zaman seçeceğiniz markanın fazla dolgu maddesi içermediğine emin olmalısınız. Bunun için etiketi okumanız ve önde gelen maddesinin mısır, buğday veya pirinç değil, et olduğuna emin olmalısınız.

Kuru mama, süpermarket, pet shop ya da veterinerlerden satın alınabilir. Fakat genellikle marketteki markalar pet shop ya da veterinerlerdeki markalardan daha düşük kalite olma eğilimindedirler.

Çiğ kedi diyeti (raw food)

cig kedi diyetiPişmemiş etleri ticari olarak satın alınabilir veya evde de hazırlayabilirsiniz. Eğer kediniz için kendiniz çiğ diyeti hazırlıyorsanız, kedilerin beslenme gereksinimleri hakkında araştırmaya büyük miktarda zaman harcamak hayati önem taşır. Eğer kullandığınız diyet beslenme açısından kayda değer değilse kediniz üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir. Bu yüzden çoğu kedi sahibi, çiğ diyeti genellikle “ek” gıda olarak tercih etmektedir. Ama eğer ne yaptığınızı biliyorsanız, daima çiğ et ile beslenme mükemmel bir seçenektir.

Reçeteli kedi diyeti

Reçeteli beslenme kedilerde böbrek hastalığı, idrar yolları hastalıkları, gıda alerjileri, kilo kaybı gibi tıbbi bir durum gelişirse gereklidir. Reçeteli kuru ve konserve mamalarını kedinin hastalıklarıyla ilişkin tedavi sunan veterinerinden satın alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir