Kedilerde kalp kurdu (Dirofilaria)

Cat Grass Mosquito 010

Kedilerde Dirofilariasis, kalp kurdu (Heartworm) organizmalarının istilasından kaynaklanır. Bu hastalığın şiddeti; vücutta bulunan solucanların sayısı, istila süresi ve kedinin tepkisi ile doğrudan ilişkilidir.
Uygun ve önleyici ilaç almamış korunmasız kedilerde kalp kurdu hastalığının yaygınlık oranı, ya da profilaksi, köpeklere oranla onda bir civarındadır. Ayrıca, kedilere bulaşan sadece birkaç solucan türünün mevcut olması ve kedilere bulaşan solucanların fiziksel olarak daha küçük olması ile hastalık köpeklerden görülen kalp kurdu hastalığından ayrılır. Dışarıda dolaşan kediler, evcil kedilere oranla kalp kurdu hastalığı için iki kat risk taşırlar.

Belirtiler ve Türleri
Kedilerde kalp kurdu istilası belirtileri; öksürük, nefes darlığı (Dispne) ve kusmadır. Kronik belirtiler olarak, solunum problemleri ve kusma görülür.  Fiziki muayene yoluyla kalp hırıltısı veya düzensiz kalp ritmi tespiti şeklinde ortaya çıkarılabilir.

Sebepleri
Hastalık (kalp kurdu) enfeksiyonu taşıyan sivrisineğin sokması yoluyla yayılır. Kedileri etkileyen solucanların yaşam döngüsü, köpeklerin döngüsünden daha kısadır ve köpeklerde ki istila sürecine bakmak yararlı olacaktır. Köpeklerde larvalar; akciğerlere, kalp ve kan damarlarına ulaşana kadar vücutta göç ederler.
Göç sonunda olgun larva hayvanın kanına, olgunlaşmamış solucanları (Microfilariae) serbest bırakır.  Aslında kedilerde kandaki Microfilariae nadir görülür ve bu şekilde bulaşma %20 civarındadır. Yine; kedilerde solucanların istilası, köpeklere oranla çok daha kısa ömürlüdür. Çünkü tedaviye gerek kalmadan, vücudun kendi kendine direnç gösterme olasılığı daha yüksektir.

Tanı
Kedilerde kalp kurdu hastalığını teşhis edilebilecek belirli testleri vardır. Kalp ya da akciğer arterinde solucan tanısına yardımcı olacak çeşitli testler için; idrar analizi, kalp kurdu antijen ve antikor testleri, kalp kurdu hastalığı ile ilgili bazı damar veya damarların genişlemesini ortaya çıkarabilen röntgen ve elektrokardiyogram (EKG) yolları denenebilir. EKG sayesinde benzer semptomlara sebep olan farklı kalp hastalıkları da tespit edilebilir.

Tedavi
Henüz bu hastalık konusunda kediler için vücuttaki larvaları yok eden net bir tedavi yoktur. Bu nedenle, erişkin solucanları ayıklamak için bir cerrahi prosedür en iyi seçenek olabilir. Kedilerde kalp kurdu solucanlarının istilası köpeklere oranla çok daha kısa ömürlü olduğu için standart bir bakım yeterli olabilir. Çeşitli ilaçların yanı sıra farklı tedavi yöntemleri de yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir.

Hastalık ile yaşama
Tedavinin ardından, ilerlemeyi test etmek için veteriner hastalığın takibini planlar, ayrıca herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını da takip eder.

Önleme
Heartworms (kalp kurdu) önlenebilir bir hastalıktır, son derece etkili ve yaygın olarak kullanılan bir dizi tıbbi yöntem bulunmaktadır. Veterineriniz kediniz için en uygun olan ilacı belirleyecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir