American Bobtail Kedisi Özellikleri

americanbobtail e1429261849886

American Bobtail Karakteri

Golden Retriever cinsi köpeklerin karakteristiğini çok sevdiğinizi ancak boyutu ve enerjisinin sizin başa çıkabileceğinizden daha fazla olduğunu düşünelim.  American Bobtail kedisi sahipleri sizden bu noktada kendi kedilerine bir göz atmanızı isteyeceklerdir. Tam manasıyla altından bir kalbi olan, sahibinin yanından ayrılmayan, kendisine ilgi gösteren insanlara taparcasına sahip çıkan, oynamayı seven hatta kısa bir eğitim ile tasma ile dahi gezdirilebilecek nadir kediler olarak bilinirler.

Bu zeki kediler, puzzle tipi oyuncakları, çeşitli ödül ve yakalamaca oyunlarını oynamaya bayılırlar. Çoğu kedinin aksine fazla konuşkan bir kedi değildirler ancak bu güçlü bir diyalog kuramadıkları anlamına gelmemektedir.

Oldukça uyumlu bir cins olduğu için seyahatlerinizde size keyifle eşlik edecektir. Bu sebeple uzun yol şoförleri ve karavan sahipleri için vazgeçilmez bir kedi cinsi olarak bilinirler.   Bunun dışında güçlü sezgileri sebebiyle bazı psikoterapi seanslarına da eşlik ettikleri görülmüştür. Bu denli uyumlu ve nazik bir karakteristiğe sahip oldukları için american bobtail cinsi kediler ekonomik durumu gözetmeksizin çoğu aile için ilk tercihtir.

American Bobtail Sağlığı

Çoğu safkan ve kırma cins kedilerin çeşitli hastalıklara karşı genetik yatkınlıkları olduğu bilinmekle birlikte American Bobtail cinsi genel olarak sağlıklı olarak literatüre geçmiştir. Bu sebeple cinsine has spesifik bulgularla bir tanımlama yapılmamaktadır.

American Bobtail Bakımı

American Bobtail cinsinin tüylerinde haftada bir kaç kez taramayı ihmal etmediğiniz takdirde keçelenme veya topaklanma olmayacaktır.  Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun bir tüy dökümü ile karşılaşabileceğiniz için bu dönemlerde tüy bakımı için bir kedi kuaförüne gitmek akıllıca olacaktır. Banyo bu sebeple nadir durumlarda gerekli görülebilir.

Diş eti hastalıklarını önlemek için en azından haftada bir dişlerini fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Bir kaç haftada bir tırnaklarını kesmeniz ve göz kenarlarını temiz bir bezle temizlemeniz önerilir.

Kulaklarını haftalık olarak kontrol etmeli ve kirlenme durumunda hafif nemli bir pamuk parçasıyla temizlemelisiniz.  Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz. American bobtail ev içi yaşama daha uygun kedilerdendir.  Ayrıca dışarıya kontrolsüz şekilde bırakmayarak hastalıkları, saldırıları ve araba kazalarını en baştan önlemiş olacaksınız. Unutmayın american bobtail fiziki açıdan göz alıcı kedi cinslerindendir. Bu sebeple çalınma ihtimali de bu noktada önemli bir problem olarak yer alır.

American Bobtail Özellikleri

Kısa kuyruklu, püsküllü pati ve kulaklara sahip güçlü bedeni ile American Bobtail cinsi kedilerin belirgin bir yabani görüntüsü vardır.  Ancak oldukça evcil ve sakin bir kedi olarak literatüre geçmiştir.  Orta boy ile Büyük boy kediler içerisinde kategorize edilir. American bobtail yavaş gelişen bir cinstir ve büyük boya ulaşabilmesi için 3 yıl gereklidir.

Tahmin edersiniz ki American Bobtail kısa kuyruğu ile tanımlanan bir cinstir.  Bu sebeple fiziksel özelliklerini anlatmaya kuyruğundan başlamak akıllıca olacaktır. Her kuyruk benzersizdir ve uzunluğu 3 cm ile 10 cm arasında değişmekle beraber daha uzun yada daha kısa da olabilmektedir.  İdeal American Bobtail kedilerinin esnek ve etkileyici kuyrukları bulunur.  Kuyruklar huzursuzluk anında arkadan rahatlıkla seçilebilecek uzunlukta olmalı ve dik kuyruk için ucu hafif kıvrık, ya da tümüyle inişli çıkışlı şekilde olmalıdır. Manx cinsi kedilerin aksine American Bobtail cinsi kedilerin kuyruksuz olmadığı kesinlikle görülmez.  Her ne kadar gösteri amaçlı olarak görülmesede normal standartlar da kuyruk uzunluğuna sahip American Bobtail cinsi kedilerde bulunmaktadır.

Belirgin bir atletik vücuda sahip cinsin çift kat kürkü bulunmaktadır.  Shorthair (kısa tüylü) American Bobtail cinsindeki üst kat kürk sert tüylerden oluşmakla birlikte alt postta yumuşak tüyler görülür.  Seyrek şekilde kum rengi veya gümüş rengi noktalara sahip kedilerin vücutları yumuşak desenlerle kaplıdır.  Longhair (uzun tüylü) American Bobtail cinsi kediler ise at yelesi gibi sık tüylere sahip boyun bölgesine ve uzun tüylü bacaklara sahiptir.  Tüyler her renk ve desende olabilmektedir. Gözlerde aynı renk olmak şartıyla bu kurala dahildir.

American Bobtail ve Aile

Sosyal ve huzurlu olan American bobtail cinsi kediler aynı zamanda oyuncu ve naziktir, bu sebeple çocuklu aileler için kesinlikle iyi bir seçim olarak bilinirler. Ancak ebeveynlere hatırlatmakta fayda var; mutlaka çocuğunuzun kedinizin tüylerini çekmediğine ve onu strese sürüklememesine dikkat edin.

Diğer kediler ve kedi dostu köpeklerle geçinebilirler.  Ancak herhangi bir negatif durumla karşılaşmamak için tanıştırma faslının uzun tutulması gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir