Himalayan

himalayan kedisi

Himalaya kedisi ya da kısaca Himmie; sıcakkanlı, seçici ve siyam görünümlü iran kedisi.

Himalayan Tarihçesi

Himalayan ya da kısaca Himmie, siyam kedisi görünümlü bir iran kedisidir. İran ve Siyam kedilerinin doğal (yani insan müdahalesi olmadan) üremelerinin aksine, Himalayan kedileri insanlar tarafından, İran ve Siyam kedilerinin çaprazlanmaları sonucu, Siyam kedilerinin lekeli renk (colorpoint) ve mavi göz özellikleri alınarak üretilmişlerdir.

Hayvan yetiştiricileri 1931’de çaprazlama çalışmalarına başladılar ve öncelikle colorpoint geninin nasıl aktarılacağını belirlediler. Bir yıllık süre içerisinde, kedi üreticisi Virginia Cobb ve Hardvard Tıp Fakültesi’nden araştırmacı Clyde Keeler, siyamlara özgü colorpoint’e sahip ve uzun tüylere sahip bu kediyi üretmeyi başardılar. İlk Himalayan kedi yavrusuna “Newton’s Debutante” ismi verildi. 1950’lerde İngiliz ve Kuzey Amerikalı hayvan üreticileride Siyam görünümlü İran kedisi ile ilgilenmeye başladılar.

İran kedileriyle üretim farklılıklarının olup olmadığı, hangi kedi derneği ile konuşulduğuna göre değişmektedir. Kedi Severler Derneği himalayan kedilerinin soy farklılıklarını 1957’de tanımlamıştır, ancak 1984’de yönetim kurulu iran kedilerini renklerine göre tekrar sınıflandırmıştır. Uluslararası Kedi Konfederasyonu da himalayan kedilerini günümüzde iran kedisi olarak değerlendirmektedir.  Fakat bunun aksine çeşitli derneklerde himalayan kedileri iran kedilerinden ayrı tutularak sınıflandırılmıştır.

Himalayan kedileri; iran kedileri ve bazı birliklere göre Exotic Shorthair ile çiftleştirilebilir, ancak siyam kedileri artık himalayan kedi üretim programının bir parçası değildir.

Himalayan Karakteri

Himalayan kedileri, İran kedileri gibi sevimli, uysal ve sakindir. Himalayan kedisi kucakta oturarak (ki bu onun için en doğru yerdir) evin süs eşyası izlenimi verir. Himalayanlar sevecen ancak seçicilerdir bununla birlikte çocuklarla inanılmaz derecede uyumludurlar.

Aile bireylerine ve güvenebildikleri misafirlere karşı daima hoşnutturlar. Gürültülü ortamlar himalayan kedilerinin tarzı değildir. Sakin kedilerdir bu yüzden rutin bir yaşantının hakim olduğu huzurlu evleri tercih ederler. Kocaman, zarif gözleri ve yumuşak, hoş, müzikal olarak tanımlanan sesleri ile himalayan kedisinin tek ihtiyacı bolca sevgidir. Elbette bu size katlanarak geri dönecektir.

Himalayan kedileri perdenize tırmanmayacak, mutfak tezgâhınıza zıplamayacak ve buzdolabınıza tünemeyecek türde kedilerdir. Siz işteyken ya da evde meşgulken, himalayan kedilerini sandalye, kanepe ya da yumuşak bir yatak yeterince memnun edecektir. Kendisiyle ilgilenilmesini ve dikkatinizi ona vermenizi arzular ancak bunun için talepkar tavırlar gütmez.

Himalayan Sağlığı

Saf kan kediler ve kırma kediler genetik özelliklerinden dolayı çeşitli sağlık sorunlarına sahip olabilirler. Sevimli ve güzel olmalarına rağmen, egzotik türler bir dizi olası sağlık sorunlarına eğilimlidirler ve bunlar genellikle yüz yapılarıyla ilişkilidir.

  • Dar burun delikleri sebebiyle nefes alma zorluğu ya da gürültülü nefes alış-verişi
  • Dişlerin çok iyi birleşmemesinden dolayı dişlerde maloklüzyon
  • Aşırı göz yaşarması
  • Vişne göz (harder bezi hiperplazisi), entropion (göz kapaklarının içe dönmesi) ve ilerleyen retinal antropi gibi göz sorunları
  • Sinir sistemi bozukluğu, aşırı duyu sendromu
  • Isı hassasiyeti
  • Genetik testi bulunan polikistik böbrek hastalığı
  • Haleli mantar enfeksiyonuna doğal yatkınlık
  • Kaşıntı, kızarıklık ve tüy dökülmesine sebep olan deri yağlanması

Himalayan Bakımı

Himalayan kedisi bakımı konusunda bilinmesi gereken en önemli konu günlük taramadır.  Uzun ve güzel tüylerin keçelenmemesi ve temiz kalabilmesi ancak günlük bakım ile mümkündür.  Buna ilave olarak ayda bir gerçekleşecek rutin banyo seanslarıda bu cins için iyi olacaktır.

Himalayan cinsinde başka bir problem ise kedi tuvaletidir. Kedi kumu Himalayan ırkı kedilerin patilerine ve kürküne rahatlıkla yapışabilir.  Eğer kum kabı temizliği ve düzenli bakımı aksatılırsa Himalayan hiç düşünmeden kabını kullanmayı bırakacaktır.

Epiphora (aşırı göz yaşarması) sebebiyle göz kenarlarının temiz bezlerle günlük olarak temizlenmesi gerekebilir. Dişlerin fırçalanması diş ve diş eti rahatsızlıklarını önleyecektir. En iyi sonuç için günlük olarak dişlerin fırçalanması önerilir.

Himalayan kedisinin sadece evde bakılması önerilir.  Kavgacı olmayan bu cins dışarıda diğer kediler, köpekler ve benzeri tehlikelere karşı cevap vermekte zorlanacaktır.  Ayrıca oldukça güzel görünüme sahip olmaları sebebiyle dışarıda çalınma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Himalayan Özellikleri

Kürk deseni hariç her bakımdan himalayan kedileri, iran kedilerinin sevimli yüz ifadelerine ve yuvarlak hatlarına sahiptirler. Tıpkı iran kedilerinde olduğu gibi büyük, yuvarlak kafa yapısına, büyük yuvarlak gözlere, kısa buruna, dolgun yanaklara ve yuvarlak küçük kulaklara sahiptirler. Kısa ve kalın boyunları ile “cobby” olarak bilinen inanılmaz derecede güçlü, kaslı vücutlara sahiptirler. Himalayan kedilerinin bacakları kısa ve ince olmasına rağmen, büyük patilerle güçlendirilmiştir. Kuyrukları kısadır ancak vücut uzunluğu ile orantılıdır.

Himalayaların görünüşünü, uzun, kalın, parlak ve kaliteli dokularda kürkleri tamamlamaktadır.

Bütün vücudu ve boyunları mükemmel tüylerle kaplıdır. Bu tüyler ön bacaklarına kadar yele gibi iner. Kulak ve pati tüyleri uzundur ve kuyrukları kabarık bir fırça gibidir.

Himalayan kedileri farklı renklerde görülebilir; çikolata, gri, lila, mavi, kırmızı, krem-siyah, mavi-krem, çikolata-krem, çikolata-siyah, lila-krem, gri vaşak, mavi vaşak, kırmızı vaşak, krem vaşak, siyah desenli vaşak, mavi krem vaşak, çikolata vaşak, leylak vaşak, lila vaşak, çikolata-siyah vaşak ve lila-krem vaşak. Vücutları beyazın farklı tonlarında olabilir, sadece yüzlerinde ki lekeleri (colorpoint), patileri, kulakları ve kuyrukları farklı renklerde olabilir. İran (persian) ve exotic shorthair kedilerin aksine, himalayan kedileri sadece tek renk göz rengine sahiptir ve bu renk derin, parlak mavidir.

Himalayan kedileri görünüşlerine göre; extreme ve geleneksel olarak sınıflandırılır. “Extreme” himalayan kedilerini gösteri sahnelerinde görebilirsiniz. Düz yüz yapısına sahiptirler ve bu nefes problemlerine sebep olabilir. Geleneksel görünüşe sahip kediler ise eski moda bir görüntüye sahiptir. Yüzleri düz değildir ve daha rahat nefes alırlar.

Himalayan ve Aile

Gürültücü çocuklar ve köpeklerle dolu bir ev için himalayan kedileri en iyi seçim değildir. Ancak kibar bir çocuk ve arkadaş canlısı bir köpeğin yanında oldukça uyumludur.  Aksi durumlar himalayan cinsinde psikolojik (anksiyete) sorunlara sebebiyet verebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir