Kedilerde en sık karşılaşılan 10 cilt hastalığı

kedi deri hastasiklari

Cilt hastalıkları kedilerde en yaygın hastalıklardandır.  Bu problemlere pireler, akarlar, keneler, mantar enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler, stres, yaralanmalar ya da nadiren de olsa hormonal dengesizlikler sebep olabilir.  İşte kedilerde en sık karşılaşılan 10 cilt hastalığı;

Kedilerde apse

Isırılma ya da deride yırtılma sonucu iltihap kapmış bölgelerde görülür.  Apseler zamanla yumuşarlar ve sıkıldıklarında içlerinde biriken irin dışarı doğru akar.  Kedilerin kavga etmesi sonucunda oluşan apseler genellikle ön bacaklar ve karın üzerinde görülür.  Zaman zaman bu apselerin kuyruğa yakın bölgelerde görülmesi olasıdır.  Kedilerde apse oluşumunu önlemenin en iyi yolu kedilere evde bakmaktan geçer.

Kedilerde kulak uyuzu

Kediniz eğilerek başını sallıyor ve kulaklarını kaşıyorsa, kulak kanalında koyu kahverengi yapışkan bir madde bulunuyorsa; kedinizin kulağında kene olabilir. Bu durum kedilerde yoğun kaşıntıya ve tahrişe neden olur. Tedavi edilmediğinde bakteriyel enfeksiyonlara davetiye çıkarabilir.  Kulak uyuzu, mikrop öldürücü kimyasallar içeren damlalar ve bir pamuk parçası yardımıyla kulakların temizlenmesi ile tedavi edilir.

Kedilerde kontakt dermatit (Temas Dermatiti)

Bu durumun semptomları kimyasal ya da tahriş edici maddenin temas noktasında oluşmuş kırmızı, kaşıntılı ve iltihaplı deridir.  Kauçuk veya plastik mama kapları da bu soruna sebep olabilmektedir. Kontakt dermatiti önlemenin en iyi yolu, kedinizi kimyasal maddelerin kullanıldığı alanlardan uzak tutmak ve cam, çelik veya seramik kaplar kullanmaktır.

Kedilerde akne

Bu hastalıkta, komedonların bir formu (Siyah noktalar olarak bilinir)  çene altında ve dudak kenarlarında görülür. Soruna plastik ve kauçuk materyallerden oluşan mama kapları sebep olabilir. Çoğu vakada benzoil peroksit veya benzoil peroksit jeller içerek antiseboreik şampuanlar (%3 ve daha az madde içeren) bu yağları parçalamak için kullanılır.  Omega-3 ve omega-6 asitleri takviye etmek faydalı olabilir ancak önce veterinerden bilgi alınmalıdır.

Kedilerde pire kaynaklı alerjik dermatit

Bu durum arka bacaklarda, kuyruk köklerinde ve iç uyluk bölgesinde kaşıntılı sivilce benzeri yaralarla karakterizedir. Pek çok kedi pirelere karşı reaksiyon göstermez ancak hassas kediler tek bir pire yüzünden günlerce semptom gösterebilir.  Pire kaynaklı alerjik dermatiti önlemenin en iyi yolu, iyi bir pire kontrolünden geçer.  En etkili tedavi yöntemi olan “Spot-on” ilaçlar veteriner ofislerinde ve e-ticaret sitelerinde satılmaktadır. Bununla birlikte kimyasal içermeyen yöntemlerde doğru şekilde kullanıldığında etkili olabilir.

Kedilerde gıda alerjisi dermatiti

Kediler bazı gıda maddelerine veya gıda koruyucularına karşı hassas olabilirler.  Bu hassaslık kafa bölgesinde, sırtta, omuzlarda kaşıntı ve göz kapaklarında şişme gibi sonuçlara sebep olabilir.  Bu durum sıklıkla kaşıntı sonucu oluşan tüy kaybı ve yaralar ile karmaşıklaşır. Tedavi temelde reaksiyon gösterilen maddelerin diyetten çıkarılmasıdır. Bazı veterinerler deride oluşan sorunları çözmek için steroid takviyesinde bulunabilir.

Kedilerde psikojenik alopesi (Tüy dökülmesi)

Kedilerin kendilerini kompulsif olarak tımarlamaları sonucunda sırtta şerit halinde dökülmüş ya da karında incelmiş kürke sebep olur. Stres, kompulsif tımarlamanın en sık görülen sebebidir. Bu sebeple tedavide kedinin stres seviyesini düşürmek için feromon difüzörleri kullanmaya, sakin bir ortam yaratmaya ve enerjiyi yönetmek için kedi ile oyun oynamaya başvurulur.  Çoğu vakada veterinerler kısa süreli kullanma amacıyla anksiyeteye karşı ilaçlar önerebilir.

Kedilerde saçkıran (Mantar hastalığı)

Bu mantar enfeksiyonu diğer hayvanlara ve insanlara karşı oldukça bulaşıcıdır. Tüylerin döküldüğü bölgelerin merkezinde görülen kırmızı halka şeklinde noktalar saçkıranın semptomları arasındadır.   Bazı kedilerde sadece yüz ve göz çevresinde tüy dökülmesi görülür.  Saçkıran mutlaka veteriner tarafından yazılmış enfeksiyona karşı ilaçlar, kapsamlı ev temizliği ve sterilizasyon gerektirir.

Kedilerde yağlı kuyruk sendromu

Bu soruna kuyruğun başladığı noktalarda fazla salgılanan birikmiş yağların sonucu olarak yapışkan tüylerin oluşması sebep olur.  Kuyruğun bu bölgesi zamanla kokulu, yapışkan ve kahverengi bir bölge haline gelir. Hastalık sıklıkla kısırlaştırılmamış erkek kedilerde görülsede zaman zaman kısırlaştırılmış erkek ve dişi kedilerde de görülebilir. Tedavi, eğer gerekliyse kedinin kısırlaştırılması ve günde 2 kez antiseboreik şampuan ile bölgenin yıkanmasıdır.

Kedilerde güneş yanığı

Açık renkli kürklere sahip kediler ve Sphynx gibi tüysüz cinsler güneş yanığına karşı çok hassastır.  Bu sebeple mümkün mertebede sabah 10 ile öğlen 2 saatleri arasında direkt güneş ışığından korunmalıdır. Ayrıca güneş yanıklarının uzun süreler sonucunda melanoma gibi deri kanserleri türlerine davetiye çıkarabileceği unutulmamalıdır.

Eğer kedinizin bir cilt hastalığı olduğundan şüpheleniyorsanız, ilgili bölgeyi dikkatlice kontrol edin ve gördüğünüz semptomları not alıp veterineriniz ile iletişime geçin. Bahsettiğimiz cilt hastalıklarının yanında nodüller, açık yaralar, darbe almış bölgeler gibi veteriner tarafından tanı koyulması ve tedavi edilmesi gereken elzem hastalıklarla karşı karşıya olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

7 yorum

Çok teşekkürler çok işime yaradı bilgileriniz

Cevapla

fevkalade cok tesekkurler veterınerın bıle veremedıgı bılgıler. mantarlı bır kedım var bıre bır aynı sıkıntıları yasıyor yavrum ama ınsana bulasabılecegını sımdı ogrendım sagolun.

Cevapla
vetsuk  -  Oca 19, 2019 / 13:30

bir veteriner hekimin veremediği cevap ne demek ya?

Cevapla
onur çelik  -  Nis 6, 2017 / 21:25

çok güzel bir konu, ama neden foto koymadınız? görsel teşhis önemli olan. hekim olmayanı yukarıdaki açıklamalar tatmin etmez, aksine kafa karıştırır.

Cevapla

Kedimin ayaginda birden bire bir delik açıldı hic bisey yok ken bilgisi olan varmi lutfen yardimci olun

Cevapla
Ömür  -  Haz 26, 2018 / 00:05

Slm iran kedim var sol arka patisi iltihaplı kokulu yara oldu ne yapmalıyım ve beden kredi geldi acaba

Cevapla
yardım isteyen kedicik  -  Eyl 3, 2018 / 23:19

kedilerde akne nasıl gecer lütfen söyleyin

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir