Kedimin kilosu normal mi?

kedilerde kusma

6 yaşındaki sevimli sokak kedisi Buddy tartıda 12 kiloyu gösteriyor. Sahibi Michelle Endorf ise misafirler Buddy’i gördüğünde onu ihmal ettiğini düşündükleri için mahçup olduğunu söylüyor. Michelle son zamanlarda aldığı bir veteriner tavsiyesi üzerine Buddy’nin fazla kilolarından bir kısmını vermesi için çaba sarf ediyor. Michelle fazla kilolardan sıkıntı çeken pek çok kedi sahibinden sadece biri…

Kedilerde tıpkı insanlar gibi fazla kilolardan muzdarip olabilirler. Hatta Dr. Jim Humphries “Animal Clinic for Cats” adlı kitabında kedilerde obezitenin en sık karşılaşılan beslenme kaynaklı hastalık olduğunu söylüyor. Günümüzde lezzetli mamalar ve ödüller ile tembelleşen ev kedileri sıklıkla bu sorunla karşılaşıyor.

Aşırı yağlanma kedilerin genel sağlık durumunu kötü etkileyebilir. Şişman kedilerin kalp hastalıklarına, artrite ve daha başka birçok sağlık sorununa yatkın olduğu bilinmektedir. Bazı kediler ise fazla kilolu yerine obez olarak nitelendirilir. Obez kediler hareket etmekte zorlanırlar ve sık sık nefes molaları verirler. Sağlıklı olmayan bu kediler diğerlerine göre daha kısa süre hayatta kalmakta ve daha kötü bir yaşam kalitesine sahip olmaktadır. Daha detaylı bilgi için Kedilerde obezite yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedilerin ideal kilosu nedir?

Kedimizin fazla kilolara sahip olduğuna emin olmanın yolu ideal kedi kilosunu bilmekten geçmektedir. Bu rakam 2 temel etmene dayanarak kediden kediye değişiklik göstermektedir.

Kedi cinsi

Kedilerin ideal kilosu hesaplanırken cins en önemli faktördür. Maine Coon gibi büyük kedi cinsleri düşünüldüğünde sağlıklı yetişkin bir erkeğin 8 kiloya ulaşabildiği bilinmektedir. Küçük bir ırktan sağlıklı dişi bir kedinin ise 3 kilo civarında bir ağırlığa sahip olduğu gözlemlenebilir. Bu sebeple kedinizin cinsine göre ortalama ağırlığı öğrenmek için veterinerinize danışmanız gerekecektir. Ancak karışık kökenlere sahip bir sokak kediniz varsa kemik yapısına bağlı olarak ortalama ağırlığının 3.5-5.5 kilo arasında olacağı söylenebilir.

Kedi cinsiyeti

Aynı cins dişi ve erkek kedilerin ağırlıkları arasında önemli ölçüde fark vardır. Erkekler genelde dişilere nazaran 1-2 kg daha ağır olmaktadır.

Unutmayın, kediniz kısırlaştırılmış olsun ya da olmasın bu durum kedinizin kilosunu etkilememelidir. Bu sebeple operasyon öncesinde çok yemeye alışmış bir kedi operasyon sonrasında ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedilerin kilo alması asla “beklenilen”, “doğal” bir durum olarak karşılanmamalıdır. Kilo alması durumunda buna uygun şekilde tedavi görmeli ve normal kilosuna geri dönmesi sağlanmalıdır.

Kedinin ağırlığını değerlendirmek

Kedinizin şişman olup olmadığına emin olmanın en iyi yolu kedinizi kontrol etmektir. Ellerinizi her iki tarafından kedinizin bedenine sararak nazikçe kaburgalarını hissetmeye çalışın. Eğer kedinizin kilosu normal değerlerdeyse kolaylıkla kaburgaları sayabiliyor olmalısınız. Kaburgalar yağ ile kaplıdır ancak bu yağ onları hissetmenizi engelleyecek kadar fazla miktarda değildir.

Obez kedileri fark etmek vücutlarındaki büyümeden ötürü oldukça kolaydır. Geniş karınları, yürümekte ve tüylerini yalamakta zorlanmaları obezitenin bir göstergesidir. Obezite zaman zaman daha ciddi bir hastalığın yan etkisi olabilir ve acil veteriner müdahalesi gerekebilir.

Kilo verme planı

Eğer kedinizin fazla kiloları varsa ona kilo vermekte yardımcı olmalısınız. Veterinerinizle görüşerek kediniz için bir beslenme planı oluşturun. Veterinerinizle birlikte oluşturacağınız bir beslenme çizelgesi ile verilecek kilo miktarına sağlıklı koşullarda ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu planın en temel etkeni kedinin düşük yağlı özel bir kedi maması ile beslenmesi ve egzersiz/oyun zamanlarının ayarlanmasıdır. Daha detaylı bilgi için Egzersizler ile kedinizi formda tutun başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca veterinerinizle yaptığınız kalori ayarlamalarında kullanmak için Kediler için kalori hesaplayıcı sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Son olarak eğer veteriner aksini belirtmemişse asla yavru kedileri herhangi bir kilo verme diyetine sokmamalısınız. Yavru kediler yağ da dahil büyüme aşamasında alabilecekleri tüm besinlere ihtiyaç duyarlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir