Habeş Kedisi

habes kedisi

Yükseklerde yaşamayı seven habeş kedisi (abyssinian) için tavana uzanan bir tırmanma platformu bulundursanız iyi edersiniz..

Habeş Kedisinin Geçmişi

Viktorya döneminde kediler oldukça popülerdi.  Bunun sonucu olarak 1871’de Crystal Palace Kedi Fuarında 3.lüğü kazanan kedide yine bir habeş oldu.  Fuar raporunun 27 ocak 1872 tarihinde “Harper’s Weekly”de yayınlanması ile birlikte cins ilk kez gündeme gelmiş oldu.  Ne yazık ki bu cinsin kökenine dair net bir bilgi bulunmamaktadır.  Ancak Mısır Firavun’unun kedisi olduğuna dair çeşitli efsanaler bulunmaktadır.

Günümüzde genetik araştırmalar kedinin Hint Okyanusunun Güneydoğu Asya bölgesinde bulunan Endonezya adaları ya da Hindistan’ın Kalküta eyaletinden İngiliz veya Alman ticaret gemileri aracılığıyla getirildiğini göstermektedir.  1830’da kızıl kürklü bir habeş’in Hollanda’da bulunan Leiden Hayvan Müzesinde bulunması ve kedide “Hindistan evcil kedisi” etiketinin bulunması bu teoriyi güçlendirmektedir.

Adının Abyssinian olmasının sebebi ise Crystal Palace fuarında sergilenirken kedinin Etiyopya (Abyssinian)’dan ithal edilmiş olduğunun söylenmesi ile ilişkilendirilmektedir.Amerikalı kedi severler Habeş kedisini 1900’lerde getirttiler fakat üretim programlarına dahil edilmesi 1930’lardan sonra mümkün olabildi.  Bu süreçte pek çok kedi İngiltere’den getirtilmiş durumdaydı ve bunun sonucu olarak 2.dünya savaşı sonrasında da cinsin varlığını sürdürmesi mümkün olabildi.

Habeş Kedisinin Karakteri

Tüm kedi türleri içerisinde Habeş Kedisi hayatı tam anlamıyla yaşayabilen kedilerdendir.. Yüksek tırmanışları, zıplamaları ve oyunları ile oldukça atiktir. Yüksek zekasının getirisi olarak oldukça dikkatli ve meraklı bir cins olması, yaşamını sürekli hareketli ve eğlenceli kılmaktadır. Bir Aby ile yaşamak, daha da önemlisi ona ayak uydurabilmek için mutlaka sizinde hareketli ve eğlenceli bir karakteriniz olması gerekir. Onunla beraberken bir kaç saniye sonra ne yapacağını tahmin etmekte zorlanabilirsiniz, hatta eğer her hangi bir iş ile ilgileniyorsanız onun ilk tepkisinin yaptığınız işi incelemek olacağına emin olabilirsiniz. Bazı insanlar dikkatlerini çeken şeylere karşı aşırı ilgilerinden ötürü Aby’leri oldukça rahatsız edici bulmaktadır.

Şaşırabilirsiniz fakat habeş cinsi uyumadığında mutlaka hareket halindedir. Bir yerden zıplarken, camdan kuşları gözetlerken, yemek öncesi buzdolabının tepesinde hazırlık yaparken ya da en iyi ihtimalle klavyeye parmaklarınızın vuruş hareketlerini gözetlerken onunla karşılaşmanız olasıdır. Bu sebeple onun oldukça oyuncu ve istediğini yaptırmasını bilen bir kedi türü olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Oyuncu bir kedi olduğu için mutlaka ya çeşitli aktiviteler düzenlemeli ya da ona oynaması için oyuncaklar satın almalısınız. En basitinden pinpon topları, şişe kapakları, yuvarlanmış bir kağıt parçası da bu zeki kedileri bir süre de olsa meşgul etmek için yeterlidir. Aby cinsi kedileri eğitmekten çekinmemelisiniz. Yüksek zeka kapasiteleri sayesinde kısa sürede bir diyalog kurmanız mümkün. Ancak çevikliğinin ve zekasının zaman zaman sizi zorlayabileceğini de unutmamalısınız.

Yükseğe bu denli aşık olan bir kedi cinsi için evinizde bir tırmalama platformu bulundurmanızı öneririz. Bu platformunda olabildiğince yüksek olması gerekecektir. Aksi halde onun odada çıkabileceği en yüksek noktaya odaklanacağını ve planlar yapmaya başlayacağını bilmelisiniz. Bu denli fazla hareketli kedilerin haliyle yeterince sağlam olmayan mobilyalara zarar vermeleri olasıdır.

Ancak aby cinsi kediler aşırı derecede insanlarla uyumlu kedilerdir. İlgi ve sevgi gösterildiği taktirde size çok daha fazlasını verebileceğine emin olabilirsiniz. Çocuklar okuldayken veya evde kimse yokken abyssinian cinsinin en iyi arkadaşı onun aktivite seviyesi düşünüldüğünde yine başka bir abyssinian cinsi kedi olacaktır. Aksi halde eve geldiğinizde bir dağınıklık ile karşılaşmanız olasıdır.

Unutmayın habeş cinsi kediler bağımlılık yaparlar. Bir kez sahiplendiğinizde başka bir kedi onun yerini asla tutamayacaktır..

Habeş Kedisi Sağlığı

Genetik olarak doğaları gereği safkan ırklar ve kırma ırklarda zaman zaman çeşitli sağlık sorunları görülebilir. Habeş cinsinde sık karşılaşılan problemler aşağıdadır..

  • Erken başlayan diş eti hastalıkları
  • Özellikle yoğun tüy dökümüne sebep olan hiperestezi sendromu ile karşılaşılablir. Deri sorunları ile beraber bu sendroma sahipse kendisine dokunulduğunda aksi hareketler sergileyebilir.
  • Patellar luxation yani diz kapağı çıkığı görülebilir. Şiddetli vakalar cerrahi ile kontrol altına alınabilir.
  • Dejeneratif bir göz hastalığı olan progresif retinal atrofi görülebilir.
  • Tespit etmek için genetik bir testi bulunan piruvat kinaz eksikliği bulunabilir.
  • Böbrekleri etkileyebilecek amiloidoz’a karşı genetik yatkınlığı vardır. Önlenemediği durumlarda böbrek yetmezliğine sebep olur.

Habeş Kedisinin Bakımı

Dökülmüş tüyler ve ölü deriler için haftada bir yapılacak tarama habeş kedisi için yeterlidir. Kısa ve iyi bir tüy yapısına sahip olmaları tüy bakımlarını oldukça kolay kılmaktadır.

Herhangi bir dişeti hastalığı ile karşılaşmamak için dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Şayet günlük olarak diş bakımını gerçekleştiremiyorsanız, haftalık bakımın hiç yoktan iyi olduğunu söyleyebiliriz. Her iki haftada bir tırnaklarını kesmeli ve kirlenme ihtimaline karşı göz kenarlarını yumuşak bir bezle temizlemelisiniz. Her göz için farklı bir bez kullanmanız mikrop bulaştırma riskini ortadan kaldıracaktır. Haftalık olarak kulaklarını kontrol etmeli ve eğer kirlilerse nemli bir pamuk parçasıyla temizlemelisiniz. Bu noktada zarar verebileceği için kulak çubuklarını kullanmaktan ekseriyetle çekinmelisiniz.

Kum kabını mutlaka temiz tutmalı ve kedilerin tuvalet hijyeni konusunda takıntılı olduğunu unutmamalısınız. Aksi halde daha temiz bir yerde işini görmekten çekinmeyeceğine emin olabilirsiniz..

Abyssinian ırkı kedilerin sadece ev içinde yaşayan kediler olarak yaşaması daha uygundur. Bu onları diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan koruyacak, köpeklerin saldırma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Dışarıya salınan kedilerin daha da önemlisi bir araba altında kalması olasıdır. Ayrıca onun oldukça güzel bir kedi oluşu çalınma ihtimalini de beraberinde getirecektir.

Habeş Kedisi Özellikleri

Habeş cinsi kediler yabani olan pumalara benzeyen görünüşü sebebiyle vahşi bir kedi izlenimi oluştururlar ve tüyleri açık, koyu tonlarda olabilir. 3 ile 5 kg arasında değişen ağırlıklarıyla orta boyutlu kedilerdir.

Yumuşak üçgen hatlara sahip kafasına sizi iyi duyabilecek geniş kulakları eşlik eder. Büyük ve badem şekilli gözleri altın veya yeşil rengindedir. Göz ve kaşlarına koyu çizgiler eşlik edebilir. Vücudunun oldukça kaslı ve atletik bir görünüşü vardır. Tam olarak iran ve siyam kedilerinin arasında sayılabilecek bir vücuda sahiptirler. Tıknaz olmadıkları gibi fazla ince de değildirler. Vücutlarını yuvarlak,küçük, işlevsel pençelere sahip ince ve sağlam kemikli bacakları destekler. Hareket ettiklerinde uzun, ince kuyrukları ve pati yapıları ile sanki ayak uçlarına basarak yürüyormuş edası oluştururlar.

Dokunduğunuzda orta-uzun arasında güzel desenlere sahip yumuşak ve ipeksi tüyleri ile oldukça dikkat çekicilerdir. Renkleri aby’lere sıcak ve parlak bir görünüm vermektedir.

Tüyler 4 temel renkte görülmektedir:

  • Yanık kahve, daha sanatsal bir ifade ile kahverengiye eşlik eden koyu kahverengi-siyah renklere ilave olarak kiremit kırmızısı bir burun ve kahverengi-siyah patiler.
  • Kırmızı (kızıl kahverengi), tarçın tonuna eşlik eden çikolata kahvesi, pembe burun ve patiler
  • Mavi, arduvaz mavisi barındıran sıcak bej renkler ile leylak rengi burun ve patiler.
  • Bej, kakao kahvesi ile gül beji renkleri bir arada bulunur, somon rengi buruna pembe patiler eşlik eder.

Bazı kuruluşlar çikolata, lila ve çeşitli gri tonlarınıda bu cins için kabul etmiş durumdadır.

 

Habeş Kedisi ve Aile

Çocuklu ve kediler ile anlaşabilen köpeklere sahip olan aileler için sosyal ve aktif Abyssinian kedileri oldukça iyi bir seçimdir. Çocukların göstereceği ilgiye kibar ve saygılı şekilde karşılık verecektir. Oldukça zeki olduğu için bebeklerle oynamaktan kaçınır ancak okul çağındaki çocuklar onun enerji seviyesi için oldukça uyumludur ve bu fırsatı kaçırmayacaktır. Korkusuzdur, özellikle de köpeklere karşı. Eğer ona zarar vermeyeceğine emin olursa köpeklerle güçlü bir bağ kuracaktır. Aby’lerin ayrıca papağan ve tavşan gibi diğer evcil hayvanlar ile de iyi geçindiği bilinmekledir. Fakat her zaman için tüm evcil hayvanları diğer evcil hayvanlarla aynı cinsten dahi olsalar kontrollü ve yavaş şekilde tanıştırmayı ihmal etmemelisiniz.

İlgili Yazılar

1 Yorum

bir habeş kedisi yavrum olsun isterdim!
mail adresim ; ssfcevis@yahoo.com

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir