Kediler geceleri neden hareketlidir?

kedi gece

Kedilerle birlikte yaşayan neredeyse herkes için kedilerin gece aktiviteleri oldukça yıpratıcıdır. Tam da uykunuzun en derin anında 10 kiloluk pofuduk dostunuzun göğsünüze atlaması, ayaklarınıza saldırması ya da mama için miyavlaması oldukça sinir bozucu olabilir. Kedi sahiplerinin önemli bir kısmı bu tip davranışlarla karşılaştığında kedilerini beslemeyi ya da ilgi göstererek sakinleştirmeyi seçer. Ancak gerçekte bu yapılması gerekenin tam tersidir. Elbette söz konusu uykuya kaldığınız yerden devam etmek olduğunda böyle hızlı bir çözüm anlaşılabilir hale gelmektedir.

Öncelikle kediler doğaları gereği gece canlılarıdır. Vahşi kediler gece boyunca dışarıda avlanırken evcil kedilerimiz de geceleri vahşi atalarından kalan içgüdülerini devam ettirme eğilimindedir. Elbette gündüzleri yeterince yorulmamış bir kedi sonuç olarak geceleri daha fazla enerji harcamaya çalışacaktır. Evinizde kucak kedisi dediğimiz uyuşuk bir kediniz varsa onun hayatının siz işten eve geldiğinizde başlayacağını bilmelisiniz. Sonuçta kucak kedinizin maması ve sosyal eğlencesi tümüyle sizsiniz. Durum böyle olunca geceleri eğlenmeye devam etmek istemesi pek de anormal bir durum sayılmamalıdır.

Kedi davranışları üzerinde yapılan araştırmalara göre, uyku düzeni sahibinin uyku düzeni ile uyumlu şekilde hareket eden kediler bile geceleri en az birkaç kez uyanmaktadır. Uyandığında ise oyun oynama ve sizi oyuna davet etme isteğinde olacaklardır.

Geceleri kedinizi uyumaya teşvik edin

Geceleri yatak odasının kapısını kapatmak pek de etkili bir çözüm sayılmaz. Kediniz kapının başında durup sürekli miyavlayarak ve kapıya vurarak içeriye girmek için tüm enerjisini tüketmeyi seçebilir. En iyi çözüm kedinizin gündüzleri daha fazla aktivitede bulunması ve enerjisini tüketmesi üzerine kuruludur. Eğer gündüzleri evde değilseniz bu bir problem olabilir ancak evde ona enerji harcayabileceği bir çevre oluşturarak bunu başarmanız mümkün.

  • Bir pencerenin önüne kedinizin oturabileceği bir alan kurabilirsiniz. Böylece kediniz gün içerisinde pencereden dışarıdaki kuşları ve şehrin olağan akışını izleyerek enerjisini harcayabilir. Daha da iyisi aynı pencerenin önüne kuşları beslemek için bir kap bırakabilirsiniz. Bu kedinizi tam anlamıyla çılgına döndürecektir.
  • İkinci bir kedi sahiplenmeyi düşünebilirsiniz. İkinci bir kedi her şartta en iyi seçenektir. Sadece enerji harcamasına yardım etmeyecek bunun yanında psikolojisini pozitif yönde etkileyerek evde daha mutlu olmasını sağlayacaktır.
  • Kedinizin beslenme alışkanlıklarını değiştirin. Akşam yatmadan önce vereceğiniz büyükçe bir mama festivali onu yemek sonrasında yoğun bir uykuya teşvik edecektir. Yine sabah mamasını daha geç bir saate alarak ikinci öğünü beklemesini sağlayabilirsiniz.

Daha fazla öneri için Kedilerde enerji yönetimi başlıklı yazımızı inceleyerek gündüzleri kedinizin enerji harcaması için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Asla pes etmemelisiniz. Gerekiyorsa bir kulak tıkacı kullanın ve yatak odanızın kapısını kapatın. Bir noktadan sonra kediniz miyavlamayı ve kapıyı aşındırmayı bırakacaktır. Ancak geceleri onu besleyip onunla oyun oynamayı her denediğinizde bu alışkanlığı devam ettirmesi için onu ödüllendirmiş olacağınızı unutmamalısınız.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Daha fazla kedi bilgileri olsun

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir