Alerjisi olanlar için hipoalerjenik kedi cinsleri

hipoalerjenik kedi

ABD Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitüsüne göre 6-10 milyon Amerikalı, kediler ve diğer hayvanlara karşı alerjiktir. Bu oranlara göre Türkiye de her 25 kişiden 1’inin kedilere alerjisi olacağı çıkarılabilir. Hem bir kedi aşığı hem de kedilere karşı alerjikseniz, hipoalerjenik kediler ilginizi çekebilir. Hipoalerjenik kediler temelde normal kedilere oranla daha az alerjenik madde üreten kedileri tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Burada dikkat edilmesi gereken konu hiçbir kedi tümüyle anti alerjenik olmayacaktır. Ancak hipoalerjenik türler en az ve katlanılabilir seviyeyi temsil etmektedirler.

Kedi alerjisinin sebebi kedilerin tükürük bezlerinde bulunan Fel D1 adlı proteindir. Kedi tüylerini yaladığında bu protein tüylere yapışır ve hava ya da temas aracılığıyla insanların burun ve sinüslerine kaçar. Bu noktada hipoalerjenik türler ilgili proteini daha az ürettiği için riski minimize etmektedir.

Alerji riskini artıran faktörler

 • Erkek kediler dişilere nazaran daha fazla alerjen protein üretir.
 • Kısırlaştırılmamış erkek kediler kısır erkeklere göre daha fazla alerjik protein üretir.
 • Nedeni bilinmemekle birlikte koyu renk tüylere sahip kediler açık renkli olanlara göre daha fazla alerjik protein üretirler.
 • Yavru kediler yetişkinlere göre daha az alerjik protein üretir.

Kısacası hipoalerjenik türlere ilaveten açık renkli tüylere sahip yavru bir dişi kedi, kedilere alerjisi olanlar için en iyi seçimdir.

Hipoalerjenik Kedi Cinsleri

 1. Balinese: “Uzun tüylü siyam” olarak bilinen bu cins dışarıdan pek de hipoalerjenik görünmesede Fel D1 proteinini diğer kedilere nazaran daha az ürettiği kanıtlanmıştır.
 2. Oriental Shorthair: Hipoalerjenik bir cins olsada bu cinsi sık sık taramanız önemlidir.
 3. Javanese: Balinese gibi Javanese’de orta-uzun seviyesinde tek katmanlı tüylere sahiptir.
 4. Devon Rex: En kısa ve en az tüylere sahip rex türüdür. Ancak Devon Rex’lerin pati ve kulaklarının temizliğinde ekstra dikkatli olmalısınız. Sphynx ve Cornish Rex’in aksine sık sık banyo yapma ihtiyacı duymaması ise güzel bir artısıdır.
 5. Cornish Rex: Cornish Rex, derisinde çok fazla yağ oluştuğu için Devon’a nazaran daha fazla banyo ihtiyacı duyar.
 6. Sphynx: Tüysüz Sphynx, hipoalerjenik olarak bilinen en önemli cinstir. Yinede tüysüz olmasına rağmen derisindeki yağlardan ötürü sık banyo ihtiyacı doğurmaktadır. Bunun dışında geniş kulaklarının bakımıda önem arz eden bir diğer konudur.
 7. Siberian: Balinese gibi siberian ya da sibirya kedileri de uzun tüylü bir cinsitir. Ancak düşük seviye enzim üretmesinden ötürü hipoalerjenik türlere dahildir. Bir iddiaya göre kedilere alerjenik insanların %75’i sibirya kedilerine karşı alerjenik bir reaksiyon göstermemektedir.

Kediniz hipoalerjenik olsun ya da olmasın, eğer kedilere alerjiniz varsa evdeki yaşantınıza bazı eklemeler yapmanız gerekecektir. Kedi alerjisini kontrol altına almak adlı yazımızı okuyarak almanız gereken önlemleri öğrenebilir ve alerjinizi tümüyle kontrol altına alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Işte bunlar da cins kedi olduğundan parayla satılıyorlar. Buna karşıyım. Sanırım ömrümün sonuna kadar kedi besleyemeyeceğim :d

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir