Kedi maması ile köpek maması arasındaki farklar

kedi maması

Geçmişte köpekler dünya genelinde en çok tercih edilen evcil hayvanlardı, bu da muhtemelen tarihsel olarak neden onların beslenme ve sağlık ihtiyaçlarına bu kadar büyük oranlarda harcama yapıldığını açıklayabilir. Ama zaman değişiyor. Artık günümüzde evlerde kedilerin sayısı köpeklerden daha fazla. Buna rağmen ne yazık ki kedi maması gereksinimlerindeki farkındalık bu değişen duruma henüz ayak uydurabilmiş değil. Aşağıdakiler, kedilerin sadece onlar için özellikle formüle edilmiş, kaliteli malzemelerle yapılan dengeli kedi maması tüketmesi için gereken nedenlerden bir kaçıdır.

Kediler için gerekli proteinler ve amino asitler.

Her ne kadar hem kediler hem de köpekler Carnivora (etçil) üyesi olsalarda, sadece kediler “zorunlu” etobur olarak kabul edilir. Bu terim kedilerin sağlıklı kalabilmesi için hayvansal kaynaklı protein yemesi ya da bazı diyet takviyeleri alarak önemli besin kaynaklarını sağlamaları anlamına gelir. Genel olarak, sağlıklı yetişkin bir kedi mamasının en az üçte birinin proteinden oluşması gerekmektedir, tabii bu ille de et formunda olmak zorunda değildir.

Proteinler amino asit adı verilen 22 yapı bloğundan oluşur. Hayvanlar bu amino asitlerin bazılarını kendileri yapabilir, bunlara ise gerekli olmayan amino asitler denir. Buna karşılık, üretilemeyen diğer gerekli amino asitler ise daima diyet ile karşılanmalıdır. Köpeklerde dışarıdan alınması gereken 11 gerekli amino asit varken, kedilerde ise bu rakam 12’dir.

Taurin kediler için gerekli fakat köpekler için gerekli olmayan bir amino asittir. Kedi maması ile yeterli Taurin almayan kedilerde sonunda kör olma, sağır olma ya da kalp yetersizliği gelişebilir. Taurin eksikliği iyi dengelenmiş bir kedi maması dışında gıdalar tüketen kedilerde sıklıkla görülebilmektedir.

Kedilerin ihtiyaç duyduğu vitaminler.

A vitamini, kedi mamasında bulunan benzersiz başka bir besin maddesi örneğidir. A vitamini göz, deri ve diğer doku sağlığını korumada çok önemli bir rol oynar. Köpekler beta karoten maddesini kendi vücutlarında A vitaminine dönüştürebilirler. Ancak kediler bu işlemi gerçekleştiremezler. Bu yüzden, kediler daima diyetlerinde önceden dönüştürülmüş A vitaminine ihtiyaç duyarlar. Karaciğer büyük miktarda A vitamini içerir, ya da gıda takviyesi olarak ayrıca verilebilir.

Ayrıca kedilerin diyetleri köpeklerden beş kat daha fazla tiamin (B1 vitamini) gerektirir. Tiamin eksikliğine muzdarip kedilerde kalitesiz kürk ve deri, kambur duruş, iştah kaybı, nöbetler de içeren nörolojik sorunlar ve sonunda ölümler oluşabilir. Tiamin eksikliği; sürekli çiğ, tatlı su balığı yiyen kedilerde, tiamini parçalayan bir enzim içermeyen ya da iyi dengelenmemiş, tam olarak besleyici olmayan mamalarla beslenen kedilerde görülür.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir