Kedilerde tırmalama, ısırma ve saldırganlık

kedi ısırma e1431290139468

Tahmin edersiniz ki tüm yavru kediler, içinde tırmalama ve ısırma da bulunan oyunlarını oynamayı çok severler. Oyun oynamak kedilerin fiziksel koordinasyonlarını ve problem çözme yetilerini geliştirmek adına oldukça yararlı bir aktivitedir.

Ayrıca yaşadıkları evdeki sahipleriyle sosyal bağ kurmalarına da yardımcı olur. Tüm kedilerin oyun anlayışlarında sahte saldırganlıklar olduğu için özellikle yavru kedilerin zaman zaman bu hareketler abartması oldukça normaldir. Kediler eğlenmek için birbirlerini ısırırlar, tekmelerler, kovalarlar ve patileri ile vurabilirler. İnsanlar ise bu oyun hareketleri kendilerine yapıldığı zaman yanlış anlayabilirler.

kedi agresifKedilerin yalnız başlarına ya da sosyalleşerek oyun oynama eğilimleri vardır. Oyuncaklarıyla, buruşturulmuş kağıtlarla ya da kutularla tek başlarına oynamayı severler. Sosyalleşmek içinse ya diğer kedileri, ya insanları ya da başka hayvanları tercih ederler. Ne yazık ki bazen insanlarla oynamaları çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Kedilerin kendi aralarında yaptıkları oyun hareketleri insanlarda hafif yaralanmalara sebep olabilir. Kedi tırmık ve ısırıkları kimi zaman acı verici olabilir, hatta bölgenin mikrop kapmasıyla sonuçlanabilir.

Kedilerde sert ve saldırgan davranışlar

Kediler bazı durumlarda insanlara karşı saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Bu tarz davranışlar, ürkek kedilerde ani ses değişimlerine karşı verilen tepki olarak görülebilir. Eğer bir yaşından daha ufak ve yalnız bir kediniz varsa sizinle oynarken doğası gereği sert davranışlarda bulunması normaldir.

Fakat bazı zamanlarda kedilerin bu tarz davranışlarda bulunurken altında yatan etmenin oyun amaçlı mı saldırı amaçlı mı olduğunu anlamak zorlaşabilir. Bu farkı sadece kedinizin beden dilini gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Kedinizin yüzü sakin bir yapıdaysa ve tıslayıp dişlerini göstermiyorsa bu sadece oyun amaçlı bir davranış olabilir. Kedilerin beden dilleri konusunda daha detaylı bilgi için Kedilerle konuşma rehberi adlı yazımızı incelemenizi öneririz. Şayet kedinizin oyun amacı ile değil saldırma amacı ile yaklaştığına eminseniz mutlaka bir veterinerden kedi psikolojisi konusunda uzman yardımı almanız gerekir.

Tırmalama ve ısırmayı nasıl azaltabilirsiniz?

 • kedi ısırmaOna farklı çeşitte oyuncaklar alarak hangisini daha çok sevdiğini gözlemleyin. Genel olarak top ya da plastik fare gibi ufak oyuncakları daha çok severler. Genellikle yakalayabilecekleri dikkat çekici şeyleri de tercih ederler. Örneğin yün yumağı ya da renkli ipler gibi sizin tarafınızdan çekilip onun kovalayabileceği hareketli şeyleri.
 • Ona kendi başına keşfedebileceği, karton torba ya da boş kutu gibi şeyler verebilirsiniz.
 • Gün içinde kedinizin en aktif olduğu zamanları gözlemleyerek en azından iki kez onunla oynamaya çalışın. Bu oyunlar sırasında sizi doğrudan ısırabileceği ya da tırmalayabileceği hareketler yapmaktan kaçının. En sevdiği oyuncağı ile yakalamaca oynatmak gibi fazla yakınlaşmayacağınız oyunları tercih edebilirsiniz.
 • Eğer siz evin içinde yürürken bir yerlere saklanıp ayak bileğinize atlamak gibi bir eğilimi varsa yanınızda ufak bir oyuncak taşıyın ve kendinizden önce davranıp oyuncağı önüne atarak dikkatini dağıtın. Böylece size yapacağı atlamayı oyuncağına yapabilir.
 • İkinci bir kedi almayı düşünürseniz, kendi kedinizden daha genç ve oyun sever bir kedi tercih edin.
 • Eğer imkanınız varsa kendi doğasıyla baş başa kalabileceği, böcek yakalayabileceği evin dışında bir ortam sağlamaya çalışın.
 • Oyunlarında ısırma ve tırmalamanın dozu çok artarsa, oyunu bitirin ve odayı terk edin. Kedinizi alıp başka bir yere kapatmanız onu daha hırçın hale getirecektir.

Asla yapılmaması gerekenler

 • Kedinizin eliniz ve ayağınız gibi hassas noktalar ile oynamasına müsaade etmeyin. Yavruyken eğlenceli gelebilir fakat büyüdükçe can acıtıcı bir hale gelecektir.
 • El kuklası, eldiven gibi doğrudan elinizle kullanacağınız oyuncaklarla oynatmamaya özen gösterin. Bir süre sonra oyuncağı mı elinizi mi ısırdığını fark edemeyecek, bu nedenle canınızı yakacaktır.
 • Sert davranışlarına karşılık kedinizi asla ve asla hafif şekilde de olsa fiziksel olarak cezalandırmayın. Sizin ona vurmanızı ceza olarak değil kendi sert oyununa cevap olarak algılayıp, daha sert davranışlara yeltenebilir. Ya da tem tersi vurduğunuz için korkabilir, psikolojisi bozulabilir ve içine kapanık hatta daha agresif bir kedi haline gelebilir.
 • Kedinizden kaçmayın ya da hareketlerini ayağınızla durdurma eğiliminde olamayın. Bu onun hareketlerinin şiddetini artırarak daha saldırgan davranışlarda bulunmasına neden olabilir.

İlave öneriler

tırmalamaEğer kediniz ısrarla sizinle oynamaya çalışırsa tüm enerjisini oyuncaklara harcaması için çaba sarfedin. Saldırgan tavırlarını sprey şişesinden su fışkırtarak engellemeyi deneyebilirsiniz. Kediniz size karşı saldırgan davranışlarda bulunduğu anda su sıkabilmeniz için daima bu şişeyi yanınızda bulundurmalısınız.

Eğer o an yanınızda şişe bulunmuyorsa yüksek ses çıkaracak şekilde ellerinizi çırpmanız işe yarayabilir. Sakinleştiği anda oyuncağını önüne bırakarak enerjisini oyuncağa yönlendirmeye çalışın. Oyuncak olarak kullanılabilecek buruşturulmuş kağıt parçalarını yanınızda bulundurmanız böyle durumlarda işinize yarayacaktır.

İlgili Yazılar

13 yorum

miyoouuee  -  Şub 16, 2017 / 22:11

su sıkılmasını kesinlikle önermiyorum. Onunla duygusal anlamda ilişki kurarak bunu yapmamasını anlatmak daha doğru bir yöntem olacaktır. Fiziksel olarak yapılan her hamle kedinizle ilişkinizi zedeler, çünkü kediler asla unutmazlar. Eğer saldırganlığının önüne geçemiyorsanız psikolojik destek için veterinerinize baş vurunuz.

Cevapla
Özberk Akbaş  -  Nis 21, 2017 / 01:05

çelişkiye düştüm hocam önce kediyi uzaklaştırmaktan bahsediyorsunuz sonra da şiddet uygulamayın diyorsunuz gözüme tırmık atmaya kalkan ve bileğime alenen kilitlenen bir hayvanı nasıl şiddete başvurmadan uzaklaştırırım?

Su sıkmak dediğiniz olay şiddet değil midir ?

Cevapla
Çeviri Ekibi  -  Nis 21, 2017 / 21:20

Yazılarımızı büyük ölçüde yabancı uzman kaynaklardan çevirerek yayınlıyoruz. Bu yazıda keza aynı şekilde, WebMD uzman veterinerleri tarafından hazırlanmış bir yazı. Hem şahsi düşüncemize göre hem de incelediğimiz bazı kaynakların ışığında su sıkmanın dahi doğru bir tepki olmadığını ve az ya da çok psikolojik açıdan kedileri kötü etkileyeceğini söyleyebiliriz. Ancak aşırı saldırganlık, tırmalama gibi çözülmesi güç durumlarda başka bir çare kalmadığında kısa bir süre, dikkatli bir şekilde uygulanabilecek bir yöntemdir. Saldırganlık gibi sorunların kaynağının doğa ve psikoloji olduğunu, yaş almış ev kedilerinde zaman içerisinde yüksek oranda kaybolduğunu söyleyebiliriz. Önemli olan kediler büyüyüp, ev halkıyla uyumlu hale gelene dek istenmeyen davranışlara karşı tepkileri kararında vermek. Su sıkmak ya da kedinizi farklı bir odaya almakta elbette şiddettir. Ancak fiziksel değil psikolojik şiddettir. Bu sebeple buna benzer ciddi sorunları başka şekillerde aşamadığımızda başvurulacak son çare olarak düşünülmesi normaldir.

Cevapla
Ayla Karadeniz  -  Tem 21, 2017 / 23:46

Kedim 2 aylık sokak kedisi annesiz kalmış sahiplendim oyun amaçlı çok saldırgan olabiliyor. Ama ben hayır diye yüksek sesle bağırdığımda geri çekiliyor kendi kendine oynuyor. Benim bir sorunum var kediler ilgili yemek seçiyor 1 aylıkken bulmuştum süt içmedi aç kaldı yumurta başladım yemedi tavuk pişirdim onuda sadece yaladı son çare konserve mama aldım kuzu eti ondan başka birşeyi ağzına sürmüyor

Cevapla

Kuzu eti mi miyaaavvvv….

Cevapla
Melh Boz  -  Ağu 2, 2017 / 00:16

Ayla hanım, kedinize süt vermeyin zararlı mideyi bozar. Tavuk vermeyin tüy dökümünü hızlandırır. Royal Canin Mother & Babycat maması alın . Ev yemekleri kesinlikle vermeyin önermiyorum.

Cevapla

kedim iki aylik annesiz sokakta buldum adi “PATΔ o bir yavru ve onu evimde oyun oynarken beni issiriyo hayir diyorum ama ona hayir derken oynadigimi saniyo ve beni issiriyo her yerim yara ve oynarken onu sevemiyoruz cok acitiyo

Cevapla

Royal canin mamayı çok severek yiyor kedim fakat mama çok enerji veriyor. Mama yedikten sonra tutamıyoruz kediyi ordan oraya zıplıyor fırlıyor. Sizdede böyle bir durum var mı

Cevapla
Aydın  -  Tem 24, 2018 / 16:45

Çok güzel bir yazı olmuş ağzınıza sağlık. Kedi ısırmalarında ayrıca kedi eğer sizin kendi kediniz ise ve bunu huy haline getirmiş ise, altında yatan farklı sebepler olabilmektedir. Bu yüzden, veterinerinizle bu konuda görüşme yapıp fikir almanız yararınıza olacaktır.

Cevapla

Benim kedim 13 aylık . Sürekli ısırma eğiliminde. 2 gün önce sol el bileğimi ısırdı. Sürekli yaptığı İçin önemsemedim. Ertesi gün bileğim şişti ve hareket ettirirken aşırı derecede ağrı vardı. Biraz araştırınca bilekten kedi ısırmasının çok tehlikeli sonuçları olduğunu öğrenince dün gece hemen hastaneye gittim. Sonuç ısırmaya bağlı enfeksiyon .Önce pansuman , sonrasında Tetanoz aşısı ve antibiyotik tedavisine başlandı. Bu arada kedimin tüm aşıları tam olmasına rağmen durum bu…

Cevapla
Yagmur  -  Nis 12, 2019 / 01:21

Yüzüne sertce üfleyin çok işe yarıyor sudan korktukları için sıkıntı olabiliyor ve sesli ikazda işe yarıyor ben hayır dediğimde hemen duruyor canımızı acıttıklarını anlamıyorlarkı garipler ?

Cevapla
Mehmet  -  Eyl 1, 2019 / 16:34

Umarım benimki de öyle anlar

Cevapla

Merhabalar
Benim kedim 4,5yaşında ve sokakta bulduğum da henüz 1 aylık bile değildi, yaklaşık 2 yaşından sonra ara ara eşime saldırmaya başladı son 3-4 aydır da artık eşime değil de direk bana saldırmaya başladı, tirnak diş ne varsa birden durup dururken bağırarak saldırıyor ve sakinleşmiyor, apar topar evi terk ediyorum yarım saatliğine sakinleşsin diye, öyle gürültü konuşmalar tartışmalar vs. de olmaz bizim evde. Veterinerim bitkisel bir hap verdi 50 gün boyunca her gün 1 tane yuttur dedi fakat hap da sakinleştirmedi işe yaramadı. Eve misafir geldiğinde istemediği biri olunca ona da saldırıyor. Çocukları zaten hiç sevmiyor gördüğü an yapışıyor çocuklara. Kesinlikle ölürüm de başkasına vermem fakat nasıl bir yol izleyip onu birazcık daha sakin bir hale getirebilirim… artık sinirimden ağlar oldum bu çocuk niye böyle yapıyor diye. Hasta mıdır diye yine bir sürü test yaptırdık hepsi çok şükür temiz çıktı ve çıkıyor. Gerçekten ne yapmamız gerekiyorsa onun ve bizim ruh sağlığımız için yapmaya hazırız. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir