Kediler neden kutuları sever?

kedi kutu

Kedinizin boş bir kutu gördüğünde vakit kaybetmeden içine atladığına hiç tanıklık ettiniz mi? Kedilerin kutulara olan bu aşırı sevgisini açıklamak üzere ortaya atılmış pek çok teori vardır.  Elbette bize sebebini söylemedikleri müddetçe asla nedenini tam olarak bilemeyeceğiz. Ancak bunu neden yaptıklarına dair kulağa hoş gelen bir kaç teori var.

Saklanma

kutu 4

Doğada kedilerin kendilerinden boyca büyük düşmanları vardır.  Bu sebeple uyurken ya da savunmasız olduklarında sakin bir mağara bularak fazla göze çarpmamak onların yararınadır.  Eğer saklanmışlarsa yırtıcıların onları bulma şansı çok daha düşük hale gelecektir.  Bu sebeple kutuların yanı sıra girişi kısmen engellenmiş, dilediklerinde içgüdüsel olarak gizlenebilecekleri mağara benzeri yapılar kedilerin çok ilgisini çeker.

Merak

kutu 2

Kediler evlerinde yeni olan hemen her şeyi araştırmak isteyen meraklı canlılardır. Etrafında dolanacaklar, koklayabilecekleri mesafe oluşuncaya dek yavaşça yaklaşacaklar ve eğer her şey yolundaysa üzerine ya da içine atlayacaklardır. Ve tabi ki buna kutularda dahil. Eğer şanslılarsa kutunun içinde oynayabilecekleri bir şeyler de bulabilirler.  Ufak bir parça paketleme malzemesiyle dahi bir fare düellosunu taklit edebilirler.

Genelde bu meraklılık sadece kutularla sınırlı kalmaz. Çoğu kedi sahibi boş bavullarına kıyafetlerini yerleştiremeden kedilerin bavullarını işgal etmesinden muzdariptir.  Buna açık kalmış dolaplar gibi onlarda merak uyandırabilecek hemen her şeyi dahil edebilirsiniz.

Avcılık

kutu 3

Bir kedi avlanacağı zaman avının peşine takılır ve eğilerek ses çıkarmadan ilerler. Kutular kediler için muhteşem bir avlanma noktasıdır. Evde bir kutunun yanından geçerken kediniz tarafından aniden tırmalanırsanız buna şaşırmamalısınız.

Doku ve ses

kutu 1

Kutuyu tırmaladıklarında çıkan ses ve hissiyat kedilere keyif verebilir. Kedilerin kutuların kenarlarını çiğnemeye çalışmaları da buna güzel bir örnektir. Elbette bunu dişlerini temizlemek için yapıyor olmaları da bir başka olasılık. Ayrıca karton kutuların kedilerinize tırmalama, tırnak bileme ve bölgesini işaretleme seçeneklerini sunduğunu da unutmamak gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir