Yavru kedilerde sürekli miyavlama

Meowing

Eve yeni bir yavru kedinin gelmesi bizim için oldukça neşe vericidir fakat yeni gelen yavru için başlarda biraz sıkıntılı olabilir. Annesinden ve belkide kardeşlerinden ayrılması, 24 saat etrafında dolaşan yeni insanlar, farklı kokular ve farklı bir ev yavru kediler için korkutucu bir hal alabilir.  Korkmaları durumunda tepkileri sessizce köşelerde gizlenmek hatta ağlamak olacaktır.  Her iki durumda yavru kedinin yeni sahibi için oldukça üzücüdür.

Yavru kediler neden miyavlar?

yavru kediler neden miyavlar 3Öncelikle yavru kedilerin ve bazı yetişkin kedilerin diğerlerinden daha konuşkan olabileceği unutulmamalıdır.  Siyam ve oryantal cinsleri bunun için iyi bir örnektir.  Böyle bir durumla karşılaşmamak adına bir kediyi sahiplenirken mutlaka yetiştiricisinden ya da barınaktan onun karakteri hakkında bilgi almayı ihmal etmemeliyiz.  Fazla ses çıkaran kediler sahiplerinin dikkatini dağıtabilirler. Bu sebeple barınaklarda ölüme terk edilen kedilerle sık sık karşılaşmaktayız. Sonuç olarak eğer konuşkan bir kedi ile birlikte yaşama arzusunda değilseniz lütfen kedinizi sahiplenmeden önce bu konuda bilgi edinin.

Anne ve yavru kediler miyavlamayı kendi aralarında anlaşmak için kullanırlar ancak yetişkin kediler diğer kedilere ilave olarak insanlarla da bu yolla diyalog kurabileceklerini öğrenirler. Elbette miyavlamanın pek çok sebebi olabileceği gibi pek çok da farklı tipi vardır.  “Açlıktan ölüyorum beni besle” anlamında dikkat çekici, “Orayı biraz daha kaşı” anlamında dostane , “İzin ver gireyim/çıkayım” anlamında komut veren pek çok farklı ses tonu ve anlamını zaman içinde her kedi sahibi zoraki olarak öğrenecektir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Kedilerle konuşma rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Her ne kadar sahiplendiğiniz kedi sessiz bir cins olsa bile tüm yavru kediler yeni bir ortama geldiklerinde korkmuş ve yalnız hissedeceklerdir. Bu sebeple özellikle geceleri yoğun bir miyavlama ile karşılaşmanız normaldir. 10-12 haftadan erken yavru kedinizi sahiplenmemeniz bu açıdan da oldukça akıllıca olacaktır.

yavru kediler neden miyavlar 2Yeni bir eve gelmesi sebebinin dışında normalde sessiz olan kedilerin kendilerini iyi hissetmediklerinde de (hastalık durumunda) fazla miyavladıkları bilinmektedir.  Buna ek olarak eğer dişi bir kediniz varsa, dişi kedilerin 4-6 ay arasında ilk kızgınlıklarını yaşayabilecekleri ve bununda aşırı ses çıkarmasına sebep olabileceğini iletmekte fayda var.

Yavru kedilerde miyavlama konusunda ne yapılabilir?

Zaman, sabır ve sevgi… Yavru kedinizin yeni evine alışmak için zamana, güvende hissedebilmek için sevgiye ve bu süreç için sizin sabırlı olmanıza ihtiyacı var. Unutmayın bu aşırı miyavlama süreci mutlaka bitecektir. Bir belki de iki hafta içerisinde evine alışacak ve rahatsız edici miyavlamalar veya ağlamalar son bulacaktır. Ya da en azından azalacaktır. Bu süreci hızlandırmak adına gün içinde olabildiğince onunla ilgilenmeli ve kedinizin sizi tanımasına izin vermelisiniz. Eğer uzun sürelerle evden uzaklaşıyorsanız ona arkadaş olması için bir kedi daha sahiplenmek mükemmel bir fikir olacaktır.  Bu sayede ikisi hiç zorluk çekmeden rahatlıkla yeni evlerine alışabilirler.

yavru kediler neden miyavlar 1Geceleri yapabileceğiniz 2 seçim var; yatak odanızda birlikte uyuyabilir ya da ona uyuması için sessiz bir oda hazırlayabilirsiniz.  Eğer ayrı bir odada yatıracaksanız  mutlaka uyuyacağı yerin sıcak olduğuna emin olmalısınız. Bu konuda sıcak su torbası veya elektrikli ısıtıcıdan yardım alabilirsiniz. Buna ek olarak kalp atışı benzeri ses çıkartan bir saati yatağına koymanız ona güven verebilir.  Elbette sarılabileceği yumuşak bir ayıcık da onun keyfine keyif katacaktır.  Mutlaka yatmadan önce bulunduğu odada taze su, mama ve kedi tuvaleti olduğuna emin olun.

Gün içinde çeşitli oyun aktiviteleri düzenlemeyi denemelisiniz. Vahşi doğada kediler karınlarını doyurmak için avlar, yer ve uyurlar..  Bunu bir oyun ile canlandırmayı deneyebilirsiniz.  Ona yakalaması için bir av verebilir (Bir oyuncak top veya örgü yumağı gibi) ve yakaladıktan sonra onu mama ile ödüllendirebilirsiniz.  Bu sayede kısa sürede yorulacak ve uykuya dalacaktır. Onu uyutmanın yanında sizi tanıması içinde en güzel yollardan biridir oyun oynamak.

Ayrıca kedilerin mutluluk fermonunu taklit eden çeşitli sprey, oda kokuları da bu noktada gergin ve huzursuz hisseden kedilerin rahatlaması için size yardımcı olabilir.

Kedinizin eve geldiği ilk gün onu bir veterinere götürmek ve her şeyin yolunda olduğuna emin olmak oldukça önemlidir.  Şayet 1-2 hafta sonrasında halen miyavlamaya devam ediyorsa yine bir veterinere görünmek iyi olacaktır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Merhaba. Kedim henüz 5-6 aylık. Sokağa terkedilmiş vaziyetteydi beni bulduğunda. Aslında yakınlarda bir yerden gelmiş (çevrede oynayan çocuklar tanıyorlar kediyi. ama götürmeye razı olmuyorlar. nedense kızıyormuş anneleri) ama geri dönmemesi de ilginç tabi. Aldım, bir iki hafta dışarıda besledim. Hayvan resmen kapının eşiğinden hiç ayrılmadı. Beni hissettiği an miyavlamaya başlıyordu. Şimdi ise güzelce yıkayıp eve aldım. Bugün evde 3. günü. Sorunum şu; daha ilk günden beri, sürekli miyavlıyor. yemek veriyorum. Öyle bir iştahla yiyor ki, sanki kıtlıktan çıkmış. yemeye başladıktan bir, iki saniye sonra yanımda kısık sesle miyavlamaya devam ediyor. Koşup yine yemeğine saldırıyor. Yemeğe konsantre olamıyor. Açıkçası ne yapsam memnun edemiyorum ve bu durum canımı sıkıyor. Neden miyavlıyor bu kedicik?

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir