Kediler ve Köpekler

kedikopek

Kediler ve köpekler, tarih boyunca birbirleri ile karşılaştırılan iki farklı hayvan türüdür. Bu iki hayvan türünün bu denli göz önünde olması, hem evlerimizde, hem de sokaklarımızda bu hayvan türlerinden çokça bulunabilmesidir. Kedi ve köpekler, hem birbirleri ile, hem de kendi aralarında kıyaslanabilmektedirler.

Öncelikli olarak belirtmek gerekir ki, evinde bakmak için hayvan türü araştıran insanlar, ilk olarak kedi ve köpeklere denk gelirler. Bu iki canlı arasında tercih yapmak zorunda kalındığı için, iki tür de detaylı şekilde araştırılıdır.

Temel anlamda bir köpek ile bir kedinin karakter bazında farklılıkları vardır. Örneğin bir köpek, sadık olması ile ün yapmışken, kedilere nankör denebilmektedir. Aslında gerçekte olan, kedilerin daha dik başlı olmalarından dolayı köpeklerdeki sadakat gösterisini yapmamalarıdır.

Diğer yandan, köpeklerin yıkanması, beslenmesi, gezdirilmesi ve diğer bakım işlemleri insanlar tarafından yapılırken, kediler bu tür konularda genel olarak kendilerine yetebilmektedirler. Yani bir kedi, rahatlıkla tuvaletini yapacak bir yer bulur ve yapar. Beslenme konusunda da köpekler önlerine yemek konmasını beklerken, kediler yemeklerini arar ve bulurlar.

Kediler ve köpekler ile ilgili bir başka farklılık ise, köpeklerin bakım ihtiyaçlarından dolayı yalnız kalamayacağı, ancak kedilerin tek başlarına hayatlarını idame edebilecekleri durumudur. Kedinizi tatile çıkarken evde tek başına bırakabilmeniz mümkün iken, köpeğinizi bu şekilde bırakamazsınız.

İki hayvan türünün de farklı yanları olduğu gibi, benzer yanları da vardır. Evcil köpek ve kediler, yemek konusunda fazla seçici olmazlar. Gerek mamalarından, gerek ise evdeki yemek artığından beslenebilirler. İki hayvan türü de önlerine konulan yemek kaplarından beslenirlerken, evde kendileri için ayrılan tuvalet ve beslenme yerlerinde bu faaliyetlerini gerçekleştirirler. Tabi ki bunun için, önceden eğitim almaları gerekmektedir.

Evcil köpek ve kediler daha cana yakın olurlar, sahipleri ile aynı yatağı da paylaşabilirler. Salonda birlikte oturabilirlerken, kanepelere çıkarak sahiplerine sırnaşabilirler.

Sokak köpekleri ve kedileri ise evcil olan hemcinsleri gibi insanlara çok sıcak değildirler. Şartlardan dolayı daha vahşi, daha hırçın ancak daha saldırıya açıktırlar.

Ne olursa olsun, hem kediler, hem de köpekler, korunmaya muhtaçtırlar.

 

İlgili Yazılar

1 Yorum

nurhan büyükateş  -  Şub 25, 2016 / 14:11

son paragrafta sokak köpekleri ile ilgili düşünceyi yanlış buluyorum gereksiz ve sokak köpeklerini tanımayan birinin garip fikri lütfen yazılarda dikkatli olun

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir