Kedilerde enerji yönetimi

enerji

Genellikle evlerde yaşayan kedilerimizin “hiperaktif” olduğunu düşünebiliriz ancak kedinizin yaş ve sağlık durumunu dikkate aldığınızda bu hareketlilik oldukça normal olabilir. Ev kedileri doğal hayatlarında karşılaşabilecekleri yırtıcılardan, kazalardan ve hastalıklardan uzak, güvenli bir hayata sahiptirler. Ancak bu güvenli ev ortamı onların doğal yaşamlarında harcamakla yükümlü olduğu enerjileri için pek de tatmin edici değildir. İşte bu noktada en önemli görevimiz genç yetişkin kedilerimizi nasıl meşgul edebileceğimizdir.

Kedinize fiziksel ve zihinsel olarak meydan okuyun.

Eğer kediniz enerji tüketimi konusunda yetersiz görünüyorsa bir camın önüne kuş yemliği takmayı deneyin. Gün içinde gerçekleştireceğiniz ilave oyun seansları veya kuru mama oyuncakları ile de kedinizi meşgul etmeyi deneyebilirsiniz. Bu tip oyuncaklar ile kedinizin mamasına tek seferde erişmesini engelleyerek, bu durumu mama için çaba sarf etmesini gerektirecek bir oyuna çevirebilirsiniz.

Kedinizi meşgul edebilecek diğer öneriler.

Evinize dışarıdan düzenli olarak bir şeyler getirin. Boş bir kutu, küçük bir dal parçası, toksik olmayan çiçekler, sebzeler, yapraklar ya da boş bir saksı gibi. Kedinizin bu eşyaları koklamasına ve araştırmasına izin verin. Elbette bu esnada onu izlemeyi ve kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Kedinize daima etkileşime girebileceği farklı alternatifler sunun.  Bu alternatif yeni bir oyuncak ya da boş bir karton kutu hatta onu ziyaret edecek bir insan olabilir. Güvenli ve değişikliğin bol olduğu bir ortam kedinizi hayatında karşılaşacağı küçük değişikliklere karşı rahatlatacaktır.

Birkaç numara öğretin. Evet doğru duydunuz, kedinizi eğitin! Örneğin favori kedi ödüllerinden birini kullanarak; ismi söylendiğinde size bakmasını, parmağınızı uzattığınızda burnunu değdirmesini ya da yanınızda oturmasını öğretebilirsiniz. Hoşuna giden bir ödülü kullanarak bu numaraları hafızasına kazıyabilmeniz oldukça mümkün.

Geceleyin enerji patlamalarına son verin.

Kedi sahiplerinin en büyük problemlerinden biri gece ansızın başlayan hareketliliktir.

“Alacakaranlık” canlıları olan kedilerin günün bu saatlerinde enerjik olması aslında oldukça doğaldır. Asıl problem genellikle bu enerji patlamaları sizin yastığınızda son bulduğunda başlar. Şu açıdan düşünün: Vahşi bir kedi beslenmek için avlanmayı seçecek yani bir şeyler yakalayacak ve dinlenecektir.  Benzer şekilde kediniz evde önce enerjik hareketlerde bulunacak ve ardından mama kabından beslenerek bu durumu taklit edecektir. Geceleyin bıraktığımız mama ile de gece hareketliliğini bir anlamda ödüllendirmiş olacağımız için bu süreç daima kendini tekrarlayacaktır. Çözüm basit;

Öncelikle öğle saatlerinde düzenlemiş olsanız bile gece uyumadan önce mutlaka kedinizle bir kez daha oyun seansı düzenlemeyi ihmal etmeyin. Uyumadan önce 10 dakikalık bir hareketlilik çoğu kedi için yeterli olacaktır. Bu seansın ardından 30 kaloriye yakın (bir fareden elde edilebilecek miktar) bir atıştırmalıkla kedinizi ödüllendirin.

Bunun yanında ne olur ne olmaz diye ay ışığının vurduğu bir camdaki perdeyi açık bırakmanız ya da televizyonda ilgisini çekebilecek bir kanalı açmanızda ilgisini çekebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir