Çocuğunuz kedilere iyi davranıyor mu?

ocuklar ve kediler

Söz konusu aileniz olduğunda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ailenize bir kediyi dahil etmektir. Çocuğunuz ve kediniz arasında oluşacak sıcak bağı zihninizde hayal etmek kolay olabilir ancak gerçekte işler hayal ettiğimiz gibi gitmeyebilir.

Kabul etmemiz gerekir ki çocuklar (özellikle de küçük çocuklar) zaman zaman çevresine karşı kaba ve duyarsızdırlar. Öte yandan her kedinin de bu duyarsızlığa sabretmesi beklenmemelidir. İşte bu noktada çocuğunuz ve kediniz arasında kurulacak bağı uygun hale getirmek için yapabileceğiniz tavsiyelerimiz.

Hangisi önce geldi? Kedi mi çocuk mu?

çocuklar ve kediler 1Her kedinin çocuklar ile birlikte yaşama konusunda göstereceği reaksiyon farklıdır. Eğer kediniz çocuğunuz doğmadan önce de sizinle birlikteyse, kedinizin göstereceği tepkiyi tahmin etmek güçtür. Çünkü halihazırda evinizde yaşayan kedinize göre o bölge onun yuvasıdır ve yabancıların kendi bölgesini ihlal etmesinden hoşlanmayabilir. Bu aşamada kedinizin tutumunu, karakteri belirleyecektir. Çoğu kedi genellikle bölgesinden uzaklaşarak kendilerine çocukların ulaşamayacağı yeni bir alan yaratırlar.  Bazıları ise bölgelerini terk etmek yerine bölgelerini korumaya çalışabilirler. Son seçenek maalesef tırmalama ve ısırmalarla sonuçlanabilir.

Kedinin eve çocuğa göre sonradan katılması durumunda hem kedinin hem de çocuğun yaşı dikkate alınmalıdır. Elbette en ideal olanı bebekliğinden itibaren çocuğun kediler ile birlikte büyümüş olmasıdır. Bu durumun aynı zamanda bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirme gibi önemli bir avantajı da vardır. Ancak eğer bebeğiniz yürümeye başladıktan sonra kediniz eve gelmişse, çocuğunuz doğru ve yanlışı idrak edebilinceye dek kediyi korumanız önem arz eder.

çocuklar ve kediler 3Ancak bu küçük çocukların yaşadığı evlere kedileri sonradan alıştıramayacağınız anlamına gelmez. Dikkat etmeniz gereken ilk husus kedinin daima çocuktan uzaklaşarak gidebileceği kendine özel güvenli bir bölgesinin bulunmasıdır. Kedilerin kendilerini gerektiğinde koruyabilmesi için çocukların ulaşamayacağı ancak kedilerin tırmanabileceği tellerle çevrili bir kafes alanı bu konuda iyi bir seçim olabilir. Bu sayede çocuğunuza kediyle nasıl oynaması gerektiğini ve olumsuz durumlarda kedinin ondan uzaklaşacağını öğretebilirsiniz. Ayrıca kimin eve önce geldiği fark etmeksizin kedinizin çocuğunuza alışabilmesi için çocuğunuzun yıpranmış bazı kıyafetlerini uyuduğu bölgeye yerleştirmeyi düşünmelisiniz.

Çocuğunuza kedinize nasıl davranması gerektiğini örnekler ile gösterin

Uygun davranış şeklini çocuğunuza öğretmenin en iyi yolu örneklemedir. Kedinizin başını sevmek, nazikçe tüylerini okşamak ve ona “Merhaba kediciğim” demek için çocuğunuzun önünde kediyi elinize almayın. Bunun yerine eğilip kedinize nazikçe yaklaşarak kedinizle etkileşime girin. Eğer kediniz ilgi göstermez ve yanınızdan uzaklaşırsa gülümseyin ve “Tamam, daha sonra görüşelim kediciğim” gibi bir cümle kurun. Eğer kediniz sinirli ya da korku dolu tavırlar gösteriyorsa çocuğunuzu “Kedi şuan yalnız kalmak istiyor, birlikte başka şeyler yapalım” deyin.

Çocuğunuzun kedinizin bakımına yardımcı olmasını sağlayın

çocuklar ve kediler 2Kedinizin size en iyi arkadaşıymış gibi davranmasının en önemli sebebi onun ihtiyaçlarını karşılıyor olmanızdır. Madem öyle o zaman neden bu sorumluluğu çocuklarımız ile paylaşmayalım? Beslenme vakitlerinde ölçüsü belli olan bir kap yardımıyla çocuğunuzun kedinizi beslemesini sağlayın. Gıdaları verdikten sonra ellerin yıkanmaması durumunda küçükte olsa bir salmonella riski olacağından bu işlemi ebeveyni yanında olmadan yapmasına izin vermeyin. Bunun yanında kedinin fazla beslenmesi de bir başka risktir.

Kum kabının temizlik vakti geldiğinde kirleri atacağınız torbayı çocuğunuzun tutmasına izin verin. Ya da tuvaletin kenarlarına saçılmış kumları çocuğunuzun kendi boyuna uygun bir fırça yardımıyla toparlamasına izin verin. Elbette bu aşamada da çocuğunuzun daima ebeveyn gözetiminde olduğuna emin olun. Tuvaletteki atıkların uygun şekilde temizlenmemesi durumunda parazit kapma riski oluşacaktır. Son olarak mutlaka çocuğunuza kedinizin beslenmesi ve tuvalet temizliği sonrasında ellerini sabunla yıkaması gerektiğini öğretin.

Çocuğunuzu kedi tırmalamalarına karşı koruyun

Tırmalanma riskini azaltmanın en kolay yolu kedinizin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesidir. Bu işleme kedi henüz bir yavruyken başlanması önerilir ancak yaş fark etmeksizin tırnakların kesilmesi mümkündür. Kedilerde tırnak kesme işlemi nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Tırmalamalara dair bir diğer seçenek ise kedi tırnak kaplamalarıdır. Bu kaplamalar internet üzerinden ya da petshoplardan temin edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir