Kedi kavgası nasıl ayrılır?

CatFight

Birden fazla kedinin yaşadığı evlerde zaman zaman çatışmalar çıkması ve kedi kavgalarının patlak vermesi olağan kabul edilir. Kedilerden birinin kendisini alfa kedi olarak görmesi ile birlikte; ilk önce kendisinin yemek yiyeceğini ve evdeki en yüksek noktanın sahibinin kendisi olduğunu göstermek için zaman zaman evi idrarıyla işaretlemesi ile karşılaşılabilir.

Kediler tıpkı ataları gibi yetişkinliğe doğru giden yolda sürekli oyun oynayarak büyür. Bu oyunların bir sonucu olarak alfa karakterli kedinin diğer kedileri oyunlarda baş aşağı etmesi planlanır. Yavruyken nasıl güreşileceğini annesinden ve kardeşlerinden öğrenen kediler içgüdüsel davranışlar konusunda tecrübe edinir ve böylece hayatta kalma ihtimalleri artar.

Herhangi bir kedi kavgası ile karşılaştığınızda asla kavgayı ayırmamalısınız. Bu esnada kediler size değil birbirlerine odaklanmıştır. Stres hormonları maksimum seviyede olan kedilere yaklaşırsanız ısırılmanız ve tırmalanmanız kaçınılmazdır. Dahası kediler ayrıldıktan sonra bile onları en azından bir kaç saat yalnız bırakmanız gerekecektir.

Kediler ayrıldıktan sonra bir süpürge yardımıyla kedileri farklı odalara götürmek ve kapıları kapatmak yapılacak en iyi iştir. Uzun bir süre onlara mama ve su dahi vermeden yalnız bırakmanız doğru olacaktır. Çünkü kavga bittikten sonra da kediniz bir süre daha sinirli davranışlar gösterme eğiliminde olacaktır. Kediniz tüylerini yalamaya ve hırıltı sesi çıkarmaya başladığında ise ona yaklaşma vakti gelmiş demektir.

Kedi kavgalarını ayırmak için tavsiyeler

  • Kısırlaştırın! Kedilerde kısırlaştırma stres ve siniri önemli ölçüde azaltacaktır.
  • Tırnak bakımını ihmal etmeyin. Kedilerinizin tırnakları daima kısa olsun.
  • Aynı evde çok fazla kedi beslemeyin. Kedilerin kendi yaşam alanlarına ihtiyaçları vardır.Eğer evinizde yeterince yer yoksa kediler birbirlerinin yerlerine göz dikebilirler.
  • Kavgaları ayırmanız gerekirse tahta bir mutfak sandalyesi kullanın. Sabırlı ve nazik şekilde incitmeden kedileri ayırdıktan sonra bir süpürge yardımıyla kedileri farklı odalara kapatın.
  • Kedilere su sıkmak kedi kavgalarını durdurmaz. Aksine, korkmaları kavganın daha da canlanması ve kötü sonuçlar doğurmasına neden olabilir.
  • Bağırmak ve söylenmek kedi kavgalarında önerilen bir davranış değilir. Kediler insanların streslerini algılayabilen canlılardır. Eğer üzgün ya da endişeliyken sesler çıkarırsanız kavga daha da aktif bir hal alabilir. Bu sebeple en iyi seçenek sakin ve sabırlı olmaktır.

Çoğu kedi kavgası aslında bir oyundur. Sahte kavgaları gerçek kavgalardan ayırabilmek için kedilerin vücut dilini anlıyor olmanız gerekecektir. İşte bu noktada Kedilerle konuşma rehberini okumanız kedinizin vücut dilini anlamanız için iyi bir başlangıç olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir