Kediler neden böcek avlar?

kedi bocek avlamak

Kediler böcek avlamaya bayılırlar. Avı için sinsice gizlenmek, kovalamak ve yakalamak… Onların dünyasında belkide en keyifli anları oluşturur bu aktiviteler. Şuana kadar anlamış olmalısınız ki ne kadar mama verirseniz verin onları bu aktiviteden vazgeçiremezsiniz. Evin dışına fazla çıkmayan kediler vahşi oyunların özlemini çekerler ve bu özlemide sık sık böcekler ile gidermeye çalışırlar.

Bir böceği yakalamak daima bir topun peşinden koşmaktan ya da tüylü bir oyuncakla oynamaktan daha eğlencelidir. Dahası tahmin edersiniz ki hangi oyuncağı alırsanız alın hiç biri kedinizin içindeki “küçük panteri” tam anlamıyla tatmin etmeyecektir. Bu sebeple kedilerin böcekleri kovalamalarına şaşırmak pek anlamlı değil.

the-cat-and-the-laser-150x150Veteriner ve Ohio Üniversitesinde Asistan Profesör Dr. Meghan Herron’a göre “Sık avlanma az da olsa açlıkla ilgili olabilir ancak besin kaynağı olarak az sayıda böceğin tüketilmesi büyük bir protein kaynağı değildir ve etçil kedilerin hayatta kalabilmesi için bol bol protein tüketmeye ihtiyaçları vardır.”

Fiziksel açıdan benzer  boyutlardaki diğer memelilere nazaran kedilerin bağırsakları daha kısadır. Çim gibi maddelere kıyasla çiğ etin çok daha kolay sindirilebilmesi sebebiyle zaman içinde kedilerin karbonhidrat yoğunluklu besin maddelerini tüketme yeteneği körelmiştir.

Kediler yaşamak için yüksek miktarda proteine ihtiyaç duyar ve ihtiyaç duyduğu şekeri de karbonhidratlar yerine öncelikli olarak glukoneogenez aracılığıyla protein üzerinden elde etmeye çalışırlar. Vegan ve vejeteryan kedi sahipleri zaman zaman kendi diyetlerini kedilerine de uygulamayı düşünürler ancak köpeklerin aksine kedilerde bu tip bir beslenme ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Kısacası bu böcek avlama fenomeni protein ihtiyacını karşılamayacağı için temelde biyolojik değil davranışsal bir konudur.

Dr. Herron; “Çoğunlukla kedilerin böcekleri avlama ve yeme eğilimleri hem eğlence hemde içgüdüsel bir eğilimdir. Böcekler küçük ve hareketli canlılardır ve kedilerde bu tip şeyleri avlamaya programlanmıştır.” diyor ve ekliyor, “Panter ataları kadar dominant bir karaktere sahip olmasalarda etçil canlılar olan kedilerin avcılık içgüdüleri ile birleştiğinde evcil kediler için böcek avlamak oldukça keyifli bir eğlence halini alır.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir