Kedinizle ilk gün için hızlı ipuçları

white baby cat 228306

Öncelikle belirtmek isterim ki eğer bir kedi sahibi olmak istiyorsanız ilk bakacağınız  yerler barınaklar, sonra da sokaklar olmalıdır. Barınaklarda ve sokaklarda binlerce sahip bekleyen dostumuz var.

Bir kedi ile yaşamaya hazır olduğunuzu nasıl anlarsınız? 

İlk olarak eve evcil hayvan değil de bir birey daha geleceğini idrak etmiş olmanız gerekiyor. Evin içinde zaman zaman ona vakit ayırıp stres atabileceğiniz ancak zaman zaman da küçük bir çocuk edasıyla evin altını üstüne getirecek bir ‘birey’e hazır mısınız.. Buna karar vermelisiniz. Unutmayın kediler insanlar kadar olmasa da belli karakteristik özelliklere sahiptirler.

Bu konuyu iyi bir şekilde anladıysak ve halen kedi sahibi olmak istiyorsak ilk gün için en azından cebimizde 50-100 lira arası bir paramız olmalı. (Kedi kumu kabı, mama ve kum) Elbette derin ve yassı bir kaptan kedi kumu kabı yapabilir, normal bir kumu kedi kumu olarak kullanabilir ve kendi yiyeceklerimizi de kedilerimiz ile paylaşabiliriz. Ancak şüphesiz ki bu sağlıklı olmayacaktır; en basitinden normal kum kapları dışarıya kum çıkışını önleyecek şekilde tasarlanmıştır, normal bir kumun temizliği kedi kumuna göre oldukça zordur ve sizin yiyecekleriniz kedinizin midesini rahatsız edebilir. Kaldı ki yaşamı boyunca kedinize yapmanız gerekecek masraf bu rakamın kat be katı fazlası olacaktır. Bu sebeple ekonomik olarak bu duruma kendinizi en baştan hazırlamanızı öneririm.

Kedinizle ilk gün başlıyor..

Şimdi bu koşulları gözeterek kedinizi sahiplendiğinizi farz edelim. Kediniz evinize girdiği an sizden ve bu yeni ortamdan korkacaktır. Tedirgin olmaması için ondan uzak bir bölgeden onu seyretmeli ve bir müddet fazla yaklaşmamalısınız. Bırakın yeni yuvasını keşfetsin. Ürkek ve daha önce kötü anıları olmuş bir kedinin bu evresi oldukça zorlayıcı olacaktır. Kediler ilk aşamada kendilerine saklanabilecekleri yerler ararlar. Bu evreden sonra ona yavaş yavaş yaklaşabilir ve sakince sevebilirsiniz. Fakat sizden kaçıyorsa kesinlikle onu zorlamayın ve bu aşama için biraz daha beklemeyi deneyin. Evdeki ilk günü olmasının heyecanıyla onu doyurmak için buzdolabını kolaçan ederseniz diye baştan söyleyelim; kedinize asla pişmemiş bir şey yedirmemelisiniz. İleri de parazitleri olsun istemezsiniz değil mi? Örneğin haşlanmış tavuk eti ilk gün için iyi bir seçim olabilir.. Kedinize süt vermek isteyebilirsiniz, elbette hangi süt olursa olsun içecektir ancak veterinerlerin önerdiği laktozsuz sütlerin dışındaki sütlerin kedinize faydasından çok zararı dokunacaktır..

Tuvaletini nereye yapacağı konusunda oldukça zekidir kediler ama ilk deneyimi için yardımınıza ihtiyacı olabilir. Yatıyorken, oyun sırasında ya da hareket halinde bulunduğu yeri koklamaya ve evin içinde bunu sürdürerek dolaşmaya başladıysa bu durum tuvaleti olduğunun göstergesidir. Onu sakince kum kabına yönlendirin ve kumunun üstünde yalnız bırakın. Eğer kediniz kumu algılamakta zorlanırsa hafifçe patisinden tutup kumu eşeletebilirsiniz. Genelde kumuna bir kez tuvaletini yapan bir kedinin bir daha bu konuda bir yardıma ihtiyacı yoktur çünkü kediler bu durumu içgüdüsel olarak hafızasına kolaylıkla alabilmektedirler.

Belirtmekte fayda var; kedi kumu temizliği oldukça kolaydır, topaklanan kokulu kumlar piyasada oldukça revaçta. Kum küreği ile gün sonunda kumunu temizlerseniz hem koku hem de tasarruf açısından sizin için iyi olacaktır. Ha unutmadan, asla kum kabı ve mama kabı yan yana veya bir birine yakın olmamalı. Onu bir birey gibi düşünmeniz gerektiğini başta söylemiştim. Tuvalette bir şeyler yemiyoruz, bunun düşüncesi bile midemizi bulandırır değil mi?

Kedinizle geçirdiğiniz ilk gününüz oldukça önemli. Günün geri kalanda ona bol bol vakit ayırmalı ve sizden ona zarar gelmeyeceğini anlatmaya çalışmalısınız.  Tebrikler, bu minik artık sizin.

Uyku saati yaklaşıyor

Yavru bir kedi ilk altı aya kadar tıpkı bir bebek gibi oyun oynar, tuvaletini yapar ve uyur. Muhtemelen sizin uyku saatinizde onun oyun saati başlıyor olacak, yatmadan önce ona 15 dakikanızı ayırıp, onu yormanız sizi pek çok dertten kurtaracaktır. Burada yorma aracı bir çok şey olabilir. Ancak en iyi yöntemlerden biri kedilere karanlık bir odada lazerle yakalamaca oynatmaktır. Buna ikinizde bayılacaksınız. Çünkü siz oturduğunuz yerden onunla oynuyor, o da oyunun keyfini çıkarıyor olacak.  Onun o tatlı patileme oyunlarını gördükten sonra ona oyuncak almak isterseniz yumuşak toplar,  peluş fareler ve daha başka pek çok oyuncak onun için harika olacaktır. Zamanla sizden çok onlarla oynarsa kıskanmayın.

Geceleri mama ve su kabını kontrol etmeden uyumayın. Gece karnı acıkabilir, su içmek isteyebilir; sizin uyanmanızı beklemek ona işkence olmasın. Çoğu kedi, sahibi ile uzun bir zaman geçirdikten sonra sahiplerinin yemek ve uyku saatlerine uyumluluk gösterir, eğer başlarda saatleriniz uymuyorsa bunu şimdilik dert etmeyin.

Dikkat edin, yavru kediler burunlarını sokacak sıcak yerler ararlar. Ayak ucunuzda ya da kafanızın üstünde uyumaktan hoşlanabilir. Uykusu ağır biriyseniz gece onu ayaklarınızla sıkıştırabilirsiniz.

İyi geceler..

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir