Hamile kedilerde beslenme

hamile kedi

Yavruların anne rahminde büyümesi ve doğum sonrasında emzirilmesi için hamile kediler ciddi miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Bu durum hamile kedilerin ve emziren kedilerin beslenmesinde ek besin maddelerinin olmasını gerektirir.

Hamile kedilerin yeterli beslenememesi sonucunda ise bundan hem kendi sağlığı etkilenir hem de doğumda düşük olma ihtimali artar. Yine aynı şekilde emzirme dönemindeki annelerde görülen yetersiz beslenme, süt üretimini etkileyeceği için yavruların gelişiminde ciddi sorunlara sebep olur. Bu sebeple emzirme ve hamilelik döneminde beslenme kedilerde hayati önem taşır.

Hamile kedi maması seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

hamile kedi 1En iyi hamile kedi maması, yavru kedi mamasıdır.  Yavru kedi maması, normal kedi mamasına göre daha fazla kalori içerir ve sindirilebilirliği daha kolaydır. Emzirmenin 4. haftası doluncaya dek annenin maması normalde yediği mama olarak kalmalıdır. Ancak 4. haftadan sonra emziren annenin maması yavaşça yavru kedi maması ile değiştirilmelidir. Bu değişim süreci günler alabilir ancak değişimin gereğinden hızlı gerçekleşmesi kedilerde mide sorunlarına sebep olabileceği için tavsiye edilmez.

Bu noktada önerilen değişimin ilk gününde oranların yavru kedi mamasından %10, yetişkin kedi mamasından %90 olarak kullanılmasıdır. Her gün yavru kedi maması miktarını %10 artırıp, yetişkin kedi maması miktarını %10 azaltarak sağlıklı bir mama değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için Kedilerde hızlı mama değişimi için öneriler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hamile kedilerde tıpkı insanlar gibi sabahları rahatsızlanabilirler.  Kusma, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlar hamile kadınlarda görüldüğü gibi hamile kedilerde de görülür. Böyle durumlarda kedinize lezzetli mamalar sunmak ve öncesinde mikrodalgada biraz ısıtmak kedinize iyi gelecektir.

hamile kedi mamasiHamilelik safhası ilerledikçe rahimdeki yavrular gittikçe büyüyecek ve ihtiyaç duyulan mama miktarı artacaktır.  Doğuma yakın dönemlerde hamile kedinizin normalde yediğinin 2 katı mama yediğini gözlemlemelisiniz. Eğer kediniz sadece yaş mama ile besleniyorsa, öğün aralarında atıştırmalık kuru mama da vermeniz önerilir.  Yeni doğmuş yavru kediler 4-6 haftalık erişkinliğine ulaştığında annenin tükettiği mama miktarı 4 katına çıkmış olmalıdır.

Emziren kedinize yavrular 8-10 haftalık erişkinliğe ulaşıp sütten kesilinceye dek yavru kedi maması vermeye devam etmelisiniz. Sütten kesilme için gerekli süre yavru kedilerin gelişim durumu dikkate alındığında daha fazla zaman alabilir.

Ayrıca anneye daima taze su verdiğinize emin olmalısınız. Kedilerde inek sütünü parçalamak için gerekli enzimler bulunmaz ve inek sütü annede mide sorunlarına sebep olabileceği için verilmesi kesinlikle önerilmez.

Hamile kedi beslenmesinde vitaminler ve diğer takviyeler

yavru kediBazı yetiştiriciler hamilelik ve emzirme döneminde kedilere çeşitli takviyeler verilmesini önerir. Ancak veterinerinize danışmadan besin takviyesinde bulunmanız kesinlikle önerilmez. Bir besin maddesin normal şartlarda doğal ya da faydalı oluşu, hamilelik dönemine katkı sağlayacağı anlamına gelmez.

Kedilerde hamilelik ne kadar sürer?

Kedilerde hamilelik yaklaşık (63 gün) 9 hafta sürer. Doğum yaklaştığında hamile kediler mama tüketimini aniden kesebilirler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir