Klinik olarak onaylanmış kedi maması

30485 cat at the eating table 1280x800 animal wallpaper

Beslenecek canlının kendiniz ya da aileniz olduğunu varsayarsak, nelere önem verirdiniz? Organik yiyecekleri ya da bölgenizde yetişen yiyecekleri mi tercih ederdiniz? Kendiniz ve aileniz için dikkate aldığınız ne kadar beslenme kriteri varsa kedinizin sağlığı ve uzun yaşaması için de en az o kadar dikkatli ve özenli olmanız gerekmektedir. Marketlerde satılan kedi mamalarının üzerinde pek çok farklı açıklama etiketi bulunduğundan doğrusunu seçmek biraz zor olabilir. İşte size birkaç ip ucu;

  1. ‘’Klinik olarak onaylanmış’’ etiketi önemli midir?

Hem insan hem de kedi besinlerinin üzerinde bulunan bu terim ‘Doktorlar – Veterinerler tarafından tavsiye edilir’ anlamı taşımakta ve bu nedenle oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle belli başlı sağlık sorunlarından dolayı yenmesi gereken mamalarda, kediniz üzerinde olumlu etkisi olan, fiziksel durumunu ya da görüntüsünü iyileştiren mamaların kaplarında bu etiketi mutlaka görebilirsiniz. Bu etiket size mamanın vaat ettiği yararların sadece bir pazarlama politikası olmadığını aynı zamanda veterinerler tarafından onaylanmış gerçek yararlara sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

  1. ‘’Klinik olarak test edilmiş’’ ve ‘’Klinik olarak onaylanmış’’ mamaların arasındaki fark nedir?

Bu deyişler birbirinin alternatifi olarak kullanılabilir olsa da ‘Klinik olarak onaylanmış’ her zaman daha ciddi ve ikna edici bir anlama sahiptir. Çünkü bu deyiş adı üzerinde, klinik ortamda testlerin yapılıp onaylanması ardından mamanın satışa çıktığı anlamına gelmektedir. ‘Klinik olarak test edilmiştir’ dendiği zaman ise sadece testleri yapılmış fakat sonucu olumlu mu olumsuz mu bilinmiyor anlamına varılabilir.

  1. Mama üreticileri tarafından bu etikete sahip olmak için kliniklerde analizlerle uğraşıp zaman harcamanın ne gibi bir yararı olabilir?

İyileştirici ve sağlıklı özelliğe sahip kedi mamalarının test edilmesi, yiyeceğin güvenli olduğunu garanti altına almaktadır. Ayrıca mamanın kedi sağlığına yararlı olduğunu bilimsel yollarla kanıtlamış olmaktadır. Firmaların herhangi bir test sonucunu onaylatmadan ürünlerine bu etiketi kesinlikle yapıştırmamaları gerekir, aksi bir durumla karşılaşıldığında firmalar hakkında suç duyurusunda bulunulabilir.

  1. Aldığınız mamadaki ‘Klinik olarak onaylanmıştır’ etiketinin doğruluğuna nasıl karar verirsiniz?

Genel olarak ‘Klinik olarak onaylanmış’ antioksidanlara sahip, kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirici mamalar ile kedinizin beslenmesini sağlamak oldukça yararlıdır. Fakat en başta sağlık durumu ve ihtiyaçlarını tam olarak öğrenmek için mutlaka veterinerinize danışın. Mümkünse size tavsiye edeceği mamaları kullanın. Bir süre sonra kedinizdeki iyileşme ve gelişmeleri göz önüne alarak siz de kendi seçiminizi yapabilecek hale gelebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir