Kedilerde doğal beslenme

dogal kedi mamasi

Geçmişten günümüze kedileri doğaya uygun beslemek için pek çok araştırma yapıla gelmiştir. Bunun en önemli sebebi; çoğu kedi hastalığının altında yatan etmenin veteriner tanılarına göre kedilerin beslenmesinde gizli olmasıdır. Obezite ve diyabet bunun en bariz örneklerinden ikisi olarak karşımıza çıkar.

kedi maması 2Yabani kedilerin beslenmesi konusunda yapılan bir araştırma, ortalama bir yabani kedinin gün boyunca 9 fareyi avladığını ve yediğini göstermiştir. Bu rakama elbette av sırasında korkup kaçmayı başaran farelerde dahil. Başka bir çalışma ise yabani kedilerin kalorilerinin %52‘sini proteinden %46‘sını ise yağdan aldıklarını göstermiştir. Karbonhidratlar ise sadece geriya kalan %2‘lik dilimde yer bulabilmiştir.

Bu örneklerden anlaşıldığı gibi kediler doğada yüksek protein, yüksek yağ ve düşük karbonhidrattan oluşacak şekilde beslenme eğilimindedirler. Ancak bunun yanında kediler beslenebilmek için çaba sarf etmek zorundadırlar. Yabani kedilerin karakterize olmuş davranış eğilimleri yoğun aktiviteler ve dinlenme molalarından oluşur.

Anlaşılabileceği üzere bu pek de ev kedilerinin diyetleri ve egzersiz düzenleri ile örtüşmemektedir. Genellikle kuru mama şeklinde formüle edilen ticari kedi mamaları, kedilerin doğal diyetlerinden çok daha fazla karbonhidrat içerirler.  Bunun yanında eğer kediler konserve yaş mama ile beslenirlerse günde en fazla 2 ya da şanslıysanız 3 öğün besleneceklerdir. Dahası çoğu kedi gün boyunca kuru mamaya daima erişim halindedir. Temelde acıktıklarında kendi kendilerine açlıklarını gidermeleri mantıklı dursa da,  bu beslenmek için enerji harcamayan kedilerde obeziteye neden olabilir.

Evinize her gün kedinizin avlanması için bir avuç  fare mi bırakmalısınız? 

kedi maması 3Tabi ki hayır. Sadece kedi maması seçimini akıllıca yapın. Yüksek oranda protein, orta ve yüksek oranda yağ ve düşük karbonhidrat içeren formülasyonlar genelde en iyileridir.  Çoğu kaliteli konserve kedi maması bu profile birebir uyar ancak bildiğinizin aksine kuru mamaların çok azı bu oranları karşılar.

İşte size makul besin oranları içeren bir kedi maması üreticisinin websitesinden aldığımız besin kaynakları;

  • Ham Protein 52.76%
  • Ham Yağ 23.86%
  • Karbonhidrat 8.41%

Besin değerlerine uygun mama seçimini yaptıktan sonra kedinizin öğünlerini bölmek (önerilen en az 6 öğün) için zaman ayarlı bir otomatik mama kabı almayı düşünebilirsiniz.  Bu otomatik mama kapları özellikle sabahın erken saatlerinde beslenmelerine yardımcı olacağından, sahipleri için büyük bir lütuftur. Bir diğer seçenek ise evin farklı noktalarına birden fazla mama kabı bırakmaktır. Bu sayede kedileriniz mamaya ulaşırken merdivenleri tırmanma gibi hareket içeren aktivitelerde bulunabilirler.

kedi mamasıKedinizin doğal avlanma içgüdülerini egzersiz aktiviteleri için kullanmayı unutmayın. Bir balık oltasıyla, lazerle ya da daha farklı oyuncaklar ile gün içinde bir kaç kez kedinizle oynayın. Kedinizin diyeti ve egzersizi için harcadığınız efor karşılığınızda sağlıklı bir kedi ve daha az veteriner ziyareti ile ödüllendirileceğinizi unutmayın!

İlgili Yazılar

1 Yorum

Beşevler çilingir  -  Eki 25, 2017 / 12:28

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim .

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir