Kedilerde hızlı mama değişimi için öneriler

kedi maması

Kedinizin yeme tarzını normal şartlarda yavaş yavaş değiştirmelisiniz. Mama değişimi işleminde, 5 gün ile bir haftalık bir süre içinde yeni mamanın oranını eski mamanın oranını azaltmak sureti ile düzenli olarak artırırsanız kediniz değişimi fark etmeyebilir bile. Fakat ya kedinizin herhangi bir rahatsızlığından dolayı mamasını hemen değiştirmeniz gerekirse ne yapacaksınız? İşte izlemeniz gerek bazı yollar;

Benzer bir mama içeriği bulun

Bir önceki kullandığınız mamanın içeriğine benzer bir mama seçmeye çalışın. Örneğin kediniz kuzu eti aromalı mama seviyorsa alacağınız yeni mamanın da kuzu eti aromalı olmasına dikkat edin. İçeriğini iyice okuyun. Eğer temel içerikleri aynı ise mamalar birbirlerine oldukça benzer olacaktır. Protein, yağ vb oranlarda büyük değişiklikler yapmaktan kaçının.

Yavaş yavaş ufak porsiyonlar verin

Yeni mamayı eve getirdiğiniz zaman önce kedinize ufak porsiyonlarla verin. Eğer onu yer ve herhangi bir mide problemi yaşamazsa birkaç saat sonra ufak bir porsiyon daha verin. Bir iki gün içinde mamayı veriş sıklığınızı azaltıp miktarı normal ölçüde artırarak alıştığınız yemek düzenine geri dönebilirsiniz. Eğer yeni verdiğiniz mamayla hiç ilgilenmezse önünden alın ve sekiz saat boyunca yiyecek hiçbir şey vermeyin. 6 ila 8 saatlik aralıklarla yeni mamadan vermeye devam edin ve yemezse geri alın. Bu tekrarı 24 saat boyunca sürdürün. Eğer bu süre içinde yeni mamayı hiç yemezse veterinerinize danışın ve mamanın içeriğini değiştirin.

Kolay sindirilebilir mamaları tercih edin

Eğer kedinizin hassas bir sindirim sistemi varsa mutlaka kolay sindirilebilir mamalardan tercih edin ve ilk birkaç gün eski mamasının içine ufak miktarlarda karıştırarak vereceği tepkiyi gözlemleyin. Yemeğinin ani değişimi esnasında ishal gibi sıkıntılar yaşamaması için pröbiyotik içerikli mamalar tercih edilebilir.

Veterinerinize danışın

Eğer kedinize bir türlü yeni mamasını sevdiremediyseniz ya da değişim esnasında ishal, kusma gibi problemlerle karşılaştıysanız mutlaka veterinerinize danışın. Kedinizin herhangi bir hastalığa yakalanmayacağı daha profesyonelce üretilen mama markalarından tavsiye edebilirler ya da size farklı yollar önerebilirler.

İlgili Yazılar

1 Yorum

petshopmarketi  -  Eki 18, 2016 / 22:51

mama değişimi yapılırken kaliteli ve bilindik mama markalarının kullanılması önemli. mama değişimi sırasında gramajı düşük mamalar alınması bütçenizi de fazla etkilemeyecektir. okurlar için faydalı makaleniz için teşekkür ederim

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir