Kedilerde iştahsızlık nedenleri

kedilerde istahsizlik

Hastalık. iştahsızlık bir şeylerin yanlış gittiğinin en önemli göstergesidir. Bu sebeple kedinizin aniden yemeyi bırakmasına karşı dikkatli olun.  Enfeksiyonlar, Böbrek yetmezliği, pankreatit, bağırsak problemleri ve kanser gibi sorunlar bundan sorumlu olabilir.  Fakat bu durum daima bu denli ciddi değildir. Diş ağrısı gibi basit bir sorunda iştahsızlığa sebep olabilir.

Güncel aşılamalar. Kediniz iştahını rutin aşılamalardan hemen sonra kaybetmiş olabilir. Bu durum, aşılara karşı gösterdiği bir reaksiyondur. Milyonlarca hayvanın hayatını kurtaran aşıların elbette bazı yan etkileri olabilir. Geçici ve hafif bir iştahsızlık ise bu yan etkilerden en sık görülenlerdendir.

Seyahat ve yabancı yerler. Çoğu insan gibi kedilerde alışkanlıklarına sadık canlılardır. Rutin yaşamlarında gerçekleşen değişiklikler iştahsızlığa sebep olabilir. Buna ilave olarak bazı hayvanlar araç veya uçak yolculuklarında mide bulantısı yaşayabilir ve sonuç olarak iştah kaybı yaşayabilirler.

Titizlik veya Psikolojik sorunlar. Eğer veterineriniz kedinizin fiziksel olarak hasta olmadığında karar kılmışsa, anksiyete ya da depresyon iştahsızlığa sebep olmuş olabilir. Ev yaşamındaki değişimler, hassas kedileri rahatsız edebilir. Aileye yeni katılan bireyler kedinizin duygusal durumunu etkileyebilir. Ya da kediniz yemek konusunda fazla titiz olabilir. Kedilerin genellikle farklı tipteki gıdalara alışmasının uzun zaman aldığını unutmamalısınız. Diyetinde son zamanlarda yaptığınız bir değişiklik bunun sorumlusu olabilir.

Ne yapabilirsiniz?

Kediniz hasta, endişeli ya da fazla seçiçi olabilir. Ancak yemek yeme konusunun yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden eğer kedinizin veteriner tarafından belirlenmiş reçeteli bir mama yemesi gerekiyorsa bile, sakın kedinizi aç bırakmayın.

Eğer iştahsızlığın altında yatan etmen hastalık ise veterinerinizin direktifleri doğrultusunda kediniz için en doğru diyeti hazırlayın. Bu diyet, besin türünde veya besin kıvamında değişiklikler içerebilir. Bazı kediler hastalık sonucu iştahsızlıklarda konserve mama ile ikna edilebilirler. Bazı uç vakalarda, veterinerler iştah uyarıcı olarak çeşitli ilaçlar reçete edebilir, şırınga yardımıyla sıvı bir diyeti önerebilir, ya da yeterli beslenme için besleme tüpü yerleştirmeyi düşünebilir.

Eğer iştahsızlığın sebebi hastalık değilse, kedinizi yemek yemeye teşvik etmek için farklı şeyler deneyebilirsiniz.

Karaciğer veya konserve ton balığı gibi bazı gıdalar, kediler için iştah uyarıcı olarak etkili olabilir.  Bu gıdaları sadece küçük miktarlarda vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Büyük miktarlarda tüketim, vitamin eksikliği gibi sorunlara davetiye çıkarabilir.

Sizin tükettiğiniz gıdalara güvenmek yerine ticari konserve mamaları deneyin. Mamayı ısıtma, balık yağı, et suyu, veya pişmiş yumurta ile karıştırma titiz kedinizi yemek yemeye ikna edebilir. Eğer kediniz halen yemek yemiyorsa yemeği uzaklaştırın ve daha sonra taze olarak yeniden servis edin. Gıda sertleşmeye veya bayatlamaya bırakılırsa kediniz bunu öğrenebilir ve mamaya yaklaşmamasına sebep olabilir.

Eğer kediniz insan gıdalarını tüketiyorsa, birkaç haftalık süre içinde kedi maması ile karıştırarak tamamen kendi mamasına geçtiğine emin olmalısınız.

Çoğu uzman kedi diyetinin her yıl 2 ila 4 kez farklı markalar ile değiştirilmesini önerir. Bu değişimler kedinizin titizliğini tolere edebilir, gıda alerjisi ve bağırsak sorunları konusunda kedinizin gelişim göstermesini sağlayabilir.

İlgili Yazılar

11 yorum

Sevim çiçek  -  Eki 14, 2017 / 18:32

Kedim 9 yaşında hiç birşey yemiyor veterinere götürdüm bağışıklık sistemi çökmüş dedi fakat sürekli dişlerini gıcırdadıyor zorla yediriyorum bu seferde sarı renk kusuyor ne yapabilirim lütfen acil cevap alabilirmiyim

Cevapla
Behçet Darcan  -  May 16, 2018 / 03:22

UZUN ZAMANDIR BESLEDİĞİM SOKAK KEDİSİ 15-20 Gündür Birşey Yemiyor Mahallemizin En Büyük Kedisiydi Şimdi Sırtını Ellediğimde Kemikleri Elime Geliyor Çok Zayıfladı Birşeyde Yemiyor, Ayrıca Burnu Akıyor, Ne Yapabilirim. Bilgilendirirseniz Sevinirim.

Cevapla
mehmet  -  Haz 1, 2018 / 04:10

Kedi gribi olmuş azitro azro azeltin hepsinin içeriği aynı muadil ilaçlar 15 ml lik toz şeklinde antibiyotik ilacını (bir doktora bir çocuk adına reçete ettirmeniz lazım yoksa eczane vermiyor bu ilaçla birçok kedinin gribini iyileştirdik) 5 gün boyunca sabah akşam sulandırıp şırınga ile 1 ml verin yemeğin kokusunu ve tadını alamadığı için yemiyordur

Cevapla
Tuğçe  -  Tem 10, 2018 / 20:27

Kedim sarılık oldu,kaç gündür tedavi altında ama iştahı olmasına rağmen yemek yiyemiyor sadece yaş mamanın suyunu içiyor yoğurt,ayran tüketiyor azıcık.Doktor iştahı için hiçbişey yapmadı bir deri bir kemik kaldı. Ne yapacağımı şaşırdım denemediğim yapmadığım şey kalmadı,fikriniz varsa lütfen yardımcı olun bana

Cevapla
Çağatay  -  Eki 27, 2018 / 21:26

Şu an benim kedim öyle… Son durum nedir acaba? sanıyorum kedim ölüyor. Hareketleri falan çok normal ama yemek yemiyor.

Cevapla
Zeynobobo  -  Oca 13, 2019 / 16:44

Benim kedim sarılıktan öldü 10 ocakta?ciddi bir rahatsizlik 1.sariligini 2 sene önce olmustu 9yasindaydi ozman atlatti.2.sini atlatamadi 11 bucuk yasinda melek oldu benim can dostum.?tuvalet yapma durumu nedir bagirsak karaciher pankreas 3lusi diye bir hastalik var 2 bucul aydir adnan menderes universitesine gidip geldik.yası lac kedinizin

Cevapla
Zeynep ÖZDEMİR  -  Şub 8, 2019 / 14:01

Kedilerimden biri sulu FİP hastası. Şimdi diğeri de yemeden içmeden kesildi. Hırıltılı solunumu var ama batında sıvı yok. bildiğiniz uygulayabileceğim bir şey var mı?

Cevapla

benim kedim hamile ve halsiz ve yemek yemiyor

Cevapla

Hepinize söylüyorum yıllardır kedi bakıyorum onları durmadan sevin öpün birde kulağına maşallah subhanallah diyin devamlı bulunduğu yerde deterjan ile temizlik yapmayın odasını havalandirin çiğ et kesinlikle vermeyin pişmiş olsun bir ilaç var gri poşette veterinerde satılıyor harhangi bir bagarsak sorununda o ilacı verin antibiyotik ilaç küçük poşetlerde satılıyor zehirlenme durumlarına karşı keçi sütü verin fazla mama vermeyin doğal besleyin et dalak gibi şeyler verin yumurtayi pişmiş verin suyunu devamlı değişip içine vitamin katın

Cevapla

Gri poşetin adı yok mu

Cevapla

Gri poşetin adı medir

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir