Kedinizi fit ve sağlıklı kılmak için 5 öneri

iki kedi

Kedinizin şişmanlaması gözünüze tatlı gelebilir ancak bu durum onun sağlığı açısından pek de iyi sayılmaz. Eğer kediniz kiloluysa ya da yeni yeni kilo almaya başladığını fark ediyorsanız kedinizi fit ve sağlıklı hale getirecek tavsiyelerimizi inceleyin. Ayrıca bu tavsiyeleri dikkate alırsanız kedi mamasına harcayacağınız paradan da kurtulacağınızı unutmamalısınız.

Kedi maması seçimi

Kediler insanların ve köpeklerin aksine etobur canlılardır. Yani mamalarda kullanılan dolgu maddeleri (mısır, pirinç vb) onlar için gereksiz kalorilerdir. Kedi maması alışverişine çıkmadan önce bu konu hakkında biraz araştırma yapmayı deneyin. Mamayı almadan önce içindekiler bölümünü dikkatle okuyun. Et daima en başta yer alması gereken içeriklerdendir. Daha az miktarda dolgu maddesi içeren kedi mamaları kedinizi daha fit ve sağlıklı hale getirecektir.

Yaş mama mı kuru mama mı?

Bazı kedi sahipleri kuru mamaya çok net şekilde karşıdır. Bazıları ise kuru mamayı uygun bulmaktadır. Bu tartışmalar devam ederken, çoğu uzman yaş mamanın daha sağlıklı olduğu yönünde görüş bildiriyor. Daha az dolgu maddesi ve daha fazla su kedinizi ince, sağlıklı ve mutlu bir kedi haline getirecektir. Bunu yaş ya da kuru mama üzerinden yapmak sizin seçiminiz.

Porsiyon kontrolü

Tüm diyetisyenlerin bu konuda ortaklaşa tekrarladığı bir cümle vardır. “Gün boyu mama vermeyin.” Mama gün boyunca dışarıda olduğunda kediniz ne zaman istese atıştırmak için mama kabının yanına gidecektir. Hatta aç değilken bile. Bunu önlemek için onun avcı içgüdülerini tetikleyebilirsiniz. Mamayı sadece 15 dakika boyunca ulaşabileceği bir noktada bırakın ve ardından kalan mamayı daha sonraki öğün için dolaba kaldırın. Bunu alışkanlık haline getirmeniz durumunda kısa sürede kedinizin kilosunda değişimler gözlemleyeceksiniz.

Egzersiz

Kedinizle oynayın. Bir kedi balık oltası ile onu ev içerisinde koşturun. Oyuncak bir fare, lazer ışığı, toplar ya da benzeri oyuncaklar ile kedinizin egzersiz yapmasına yardımcı olun. Eğer kediniz yürüyüşlere alışkın değilse, dışarı çıkarılmaları önerilmez. Ancak ev içinde 20 dakikalık bir oyun aktivitesi de onun ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bu sadece kedinizin sıkılmasını ve depresyona girmesini önlemeyecek aynı zamanda zihnini keskinleştirecek ve fazla kilolarını atmasında ona yardımcı olacaktır.

Atıştırmalıklara hayır!

Kediniz yemeğinizden küçük bir lokma vermeniz için size yalvarabilir. Ancak bu ufak parçalar kedinizin sağlığını sandığınızdan daha fazla etkileyebilir. Kedi ödülleri ya da kedi atıştırmalıklarında da söz konusu fazla kilolar olduğunda aynı kural geçerlidir. Bu sebeple kilo verme dönemlerinde daima atıştırmalıklardan kaçınılması önem arz eder. Eğer kediniz bu ilave besinler olmadan mutlu olamıyorsa veterinerinizden bu konuda düşük kalorili ürün tavsiyeleri alabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

5 yorum

veli arcan  -  Mar 21, 2017 / 10:39

Merhaba,

3 aylık yavru bir kedim var ve çok kararsızım, pro plan hakkında iyi yorumlar da var körü yorumlar da var.

Cevapla
Buğra  -  May 21, 2017 / 23:51

Royal Canin, Pro Plan, Orijen, Nd, Acana denedik. En iyisi fit 32 royal canin çıktı bizim için. Mama konusu kediden kediye değişiyor. Veteriner maması olduktan sonra en iyisi deneyip görmek.

Cevapla

Çok faydalı bir makale olmuş teşekkürler 🙂

Cevapla
Büşra  -  Ağu 1, 2017 / 09:40

Bu makale için çok teşekkür ederim.

Cevapla
Serpil Tonga  -  Şub 26, 2018 / 11:40

Merhaba, paylaşımınız için teşekkür ederim.Kediler karnivor canlılardır ve ya tamamen etle beslenmelidir (parazit uygulamalarına dikkat edilerek) yada et oranı yüksek kuru mamalar ile beslenmeleri gerektiğini düşünüyorum.Eğer kedinizi kuru kedi maması ile beslemeye başlarsanız hangi marka olduğunu fark etmez (tabi ki et oranı yüksek) muhakkak izlemeye almanız gerekiyor. Örneğin günde 80 gr orijen mamasından tüketti ve büyük bir çoğunu dışkı olarak tuvalet kabında gördünüz. Demek ki bu ürün onun sindirimi için uygun değil, başka bir markaya geçin. Örneğin nd kedi maması’na başladınız bu sefer onu gözlemlemeye başlayın. Kediniz o mamaya başladıktan sonra tüy dökümü azaldı mı, ağız kokusu ne durumda. Yani kısaca her karakter, her sindirim, her kedi için X mama en kalitelisidir diye bir kaide yok. Siz kediniz için en doğrusunu tercih etmelisiniz.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir