Sibirya Kedisi

sibirya kedisi

Rusya’dan sevgilerle: Uzun, sıkı ve koruyucu kürkü ile Sibirya’nın dondurucu Tayga ormanlarından gelen büyüleyici kedi.

Sibirya Kedisinin Geçmişi

Ünlü rus masallarında dahi figürüyle yer alan Sibirya Kedisi bölgede yaklaşık olarak 1000 yıldır bilinmektedir. Çoğu kültürde olduğu gibi bu kediler de avlanma yeteneklerinden ötürü ev sahipleri ve esnaflar tarafından oldukça değerliydi.  Evleri ve marketleri, böceklerden ve farelerden arındırmak için sürekli tercih edilirlerdi.

Sibirya kedisi ABD’ye ilk olarak 1990 yılında götürüldü ve 1996’da Uluslararası Kedi Organizasyonu tarafından cinsleri literatüre kaydedildi.  Aynı zamanda 1999 yılında “Amerikalı Kedi Severler Derneği” tarafından tanındı ve bunu takiben de 2006’da Uluslararası “Kedi Severler Derneği” tarafından kabul edildi.

Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte cins hipoalerjenik özelliklerinden ötürü dünya genelinde kısa sürede oldukça popüler hale geldi.

Sibirya Kedisi Karakteri

Sibirya kedileri ana vatanlarının aksine oldukça sıcak kalpli kedilerdir.  İnsanları severler ve daima insanları yanlarında isterler.  Kısacası bu tatlı kedinin sizi banyodayken dahi takip etmek isteyeceğini,  siz televizyon veya bilgisayar başındayken size “yardım etmek” için çırpınacağını bilmelisiniz.  Kucağınıza yatması ve tüylerinin okşanmasından tek kelimeyle mest olacaktır. Elbette dışarıdan eve geldiğinizde size gününün nasıl geçtiğini anlatmak için heyecanlı bir şekilde sizi beklediğini görmeniz olasıdır.  Çoğu kedinin aksine yabancılara karşı utangaç olmamaları da Sibirya Kedilerinin sevilen özelliklerindendir.

Sevgi ve ilgi düşkünü olmasının yanında Sibirya Kedileri oldukça aktif ve oyuncudur.  Ona oyun yaratmanız için favori oyuncaklarından birini tutup size getirebilir. Neredeyse her eşya bu zeki kediler için bir oyun aracı olabilir.  Yani mücevherlerinize ve potansiyel riske sahip eşyalarınıza dikkat etmenizi öneririz.

Sibirya kedilerini çeşitli taktiklerle eğitmek ve zekalarını geliştirmek eğlenceli olabilir. Çünkü kökenlerinin dayandığı ormanlarda, sibirya kedileri su ile oynuyor hatta balık avlamayı biliyorlardı. Bu yüzden eğer evinizdeki çeşmelerle oynar ve her akan sudan içmeye çalışırsa şaşırmayın.  Bir avcı olmasının avantajı olarak oldukça atletik ve dengelidir. Onu yüksek bir kapının üzerinde akrobatik hareketler yaparken görebilirsiniz.

Çeşitli aktiviteler ve gürültü onu pek rahatsız etmez.  Sibirya kedilerinin sakin doğaları onları potansiyel birer terapi kedisi haline getirir. En basitinden üşütüp bir kenara kıvrıldığınızda kollarınızın arasına girmek için mücadele vereceğine emin olabilirsiniz.  Ayrıca sibirya kedileri her ne kadar ilgiyi sevsede, siz ona zaman yaratana kadar sizi sabırla bekleyecek kedilerdendir.

Sibirya Kedisi Sağlığı

Saf kan veya kırma tüm kedilerde çeşitli sağlık sorunları görülebilir.  Sibirya kedileri genetik yönden genellikle sağlıklıdırlar ancak Hipertrofik Kardiyomiyopati adlı bir kalp rahatsızlığı nadiren görülebilir.

Hipertrofik Kardiyomiyopati kalp kaslarının büyümesi ile oluşan bir kalp rahatsızlığıdır.  Bu rahatsızlık kırma veya saf kan tüm kedilerde görülebilir.  Sibirya kedileri ise bu rahatsızlığın görüldüğü cinslerden sadece biridir.

Sibirya Kedisi Bakımı

Sibirya kedisinin 3 katlı kürkü haftada bir kaç kez taranmadığı taktirde keçelenebilir.  Kürk sezonluk olarak yaz ve kış aylarında değişmektedir. Bu süre zarfında daha yoğun bir tüy bakımı gerekebilir.  Banyo nadiren gereklidir ve bir sibirya kedisini şampuanlayabilecek kadar ıslatmanız pek mümkün olmayabilir.

Herhangi bir dişeti hastalığı ile karşılaşmamak için dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Şayet günlük olarak diş bakımını gerçekleştiremiyorsanız, haftalık bakımın hiç yoktan iyi olduğunu söyleyebiliriz. Her iki haftada bir tırnaklarını kesmeli ve kirlenme ihtimaline karşı göz kenarlarını yumuşak bir bezle temizlemelisiniz. Her göz için farklı bir bez kullanmanız mikrop bulaştırma riskini ortadan kaldıracaktır. Haftalık olarak kulaklarını kontrol etmeli ve eğer kirlilerse nemli bir pamuk parçasıyla temizlemelisiniz. Bu noktada zarar verebileceği için kulak çubuklarını kullanmaktan ekseriyetle çekinmelisiniz.

Kum kabını mutlaka temiz tutmalı ve kedilerin tuvalet hijyeni konusunda takıntılı olduğunu unutmamalısınız. Aksi halde daha temiz bir yerde işini görmekten çekinmeyeceğine emin olabilirsiniz..

Çoğu Sibirya Kedisi ilk yılında yetişkinliğe ulaşır. Bu sebeple bu süreçte veteriner kontrolünde sağlıklı bir yavru kedi maması ile beslenmesi önemlidir.

Sibirya ırkı kedilerin sadece ev içinde yaşayan kediler olarak yaşaması daha uygundur. Bu onları diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan koruyacak, köpeklerin saldırma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Dışarıya salınan kedilerin daha da önemlisi bir araba altında kalması olasıdır. Ayrıca onun oldukça güzel bir kedi oluşu çalınma ihtimalini de beraberinde getirecektir. Eğer yapabilirseniz sibirya kedinize bahçenizde geniş bir alan oluşturun ve iyi zıplama yetilerini hesaba katarak bu alanı güvenli hale getirin.

Sibirya Kedisi Özellikleri

Sibirya kedilerinin koruyucu tüyler, normal tüyler ve alt tüylerden oluşan 3 katmanlı bir kürkü vardır.  Boyun kısmında tüyler oldukça bol ve sıkıdır. Kürek kemiklerinden göğüs bölümünün altına dek tüyler biraz kısalır. Göbek ve arka bacakların üst kısımlarında bulunan kürk oldukça kalındır.  Soğuk havada kürk giderek kalınlaşır. Kürk tüm renk ve renk kombinasyonlarında görülebilir.

Görüşünü oldukça güçlü ve çevik bir kedi imajı çizer.  Fakat bakışlarının oldukça tatlı bir ifadesi vardır.  Kafasının oval bir görüntüsü vardır. Üstlerden aşağılara indikçe genişlik hafifçe azalır.  Orta boyutlu kulakları tüyler ile kaplıdır.  Yuvarlak gözler yeşil, altın sarısı, turkuaz ya da bakır rengi olabilir.  Beyaz sibirya kedileri mavi gözlü veya tek-göz (her gözde farklı renk) olabilir.

Sibirya kedileri orta boy ile büyük boy arasında yer alan kedilerdir.  Ağırlıkları ortalama 4 ile 8 kg arasında olmakla birlikte daha fazla da olabilir. Sibirya kedisinin erişkin bedenine ulaşması 5 yılı bulabilir. Kaslı vücutlarına tüylerle çevrili büyük yuvarlak pençeleri ve yine sıkı ve kalın tüylere sahip kuyrukları eşlik eder.

Sibirya Kedisi ve Aile

Sibirya kedilerinin cesur bir mizaçları vardır ve kolay kolay soğukkanlı tavırları etkilenmez.  Bu karakteristik özellikler onları çocuklu aileler için mükemmel bir seçim haline getirir.  Sibirya kedileri çocukların korkutucu rüyaları için daima onların yanı başlarındadır.  Sibirya kedileri diğer kediler ve köpeklerle de yetkinin kendilerinde olduklarını bildikleri sürece iyi geçinirler. Ancak daima tüm evcil hayvanlarınızı diğer evcil hayvanlarla yavaş ve kontrollü şekilde tanıştırmak oldukça önemlidir.

 

İlgili Yazılar

1 Yorum

Fatih Emre Sarman  -  Mar 9, 2016 / 09:27

Looney Tools karakteri Kedi Sylvestre’ın da siberian cinsi bir kedi olduğunu eklemeyi unutmuşsunuz 😀

Yorumlar kapalı.