Kedilerde pati bakımı

kedilerde pati bakımı

Kedilerin tırmanmak, tırmalamak ve ünlü akrobatik hareketlerini yapabilmek için sağlıklı patilere ihtiyacı vardır. Bu sebeple kedilerde pati; düzenli olarak kontrol edilmesi, temizlenmesi ve yara bulunmadığına emin olunması gereken en hassas noktalardan biridir.

Kedinizin patiler her zaman temiz olmalıdır. Patilerde kir, çöp veya ev kimyasallarına bulanmış toprak parçaları olmamalıdır. Patilere yapışmış bu maddelerin kedinizin dilinde son bulmasını istemezsiniz. Günde bir kez, yumuşak ve nemli bir bezle kedinizin patilerini silin. Parmakları arasını ve pençe yastıklarının etrafını kontrol ettiğinize emin olun. Evinizin zeminini ve diğer yüzeylerini temiz tutarak kedinizin patilerini ve mobilyalarınızı korumayı ihmal etmeyin.

Merak

Her kedi birer kaşiftir ve zaman zaman hem evde hem de dışarıda pek de hoş sayılmayacak yerlerde bulunabilirler. Bu sebeple düzenli olarak kedinizin patilerini kesik, yara, kıymık veya şişliklere karşı kontrol edin.

Törpüleme

2Kedigiller keskin ve pürüzsüz pençelerini ortaya çıkarmak için tırnaklarının dış kısımlarını kazımaya ihtiyaç duyarlar. Ona bu amaçla birkaç kedi tırmalaması seçeneği sunarak mobilyalarınızı güven altına alabilirsiniz. Kedi tırmalama oyuncakları adlı yazımızı incelemek isteyebilirsiniz.

Tırnak kesimi

Öncelikle pençesine dokunup hafifçe masaj yaparak kedinizi tırnak kesimine hazırlayın. Her seferde sadece bir veya iki tırnakla başlamanızı öneriyoruz. Kediniz sakin ve rahat görünüyor ise, şu adımları izleyin:

  • Patiyi yastık kısmından kavrayıp üst kısımdan hafifçe bastırarak tırnakları çıkarın.
  • Kediler için üretilmiş kaliteli ve keskin bir tırnak makası kullanarak tırnağın kıvrıldığı noktadan sonra gelen beyaz kısımları kesin.
  • Tırnak içindeki pembe damarlara karşı daima dikkat edin.
  • Eğer yanlışlıkla bu pembe alanı keserseniz kanama oluşabilir. Bu durumda kanamayı durdurmak için kanamayı durdurucu toz veya mısır nişastası uygulayabilirsiniz. Kanamanın devam etmesi halinde acilen veteriner müdahalesi gerekmektedir.
  • Tırnakları kestikten sonra kedinizi sevdiği şeyler ile ödüllendirmeyi unutmayın.

Daha detaylı bilgi için Kedilerde tırnak kesme işlemi nasıl yapılır? adlı yazımızı inceleyin.

Tüylü patiler

4Uzun tüylü kedilerin parmakları arasında yapışmış tüyler olabilir. Bu durum kedinizi rahatsız ediyorsa (takıntılı şekilde bölgenin sürekli yalanması), veterinerden ilgili bölgedeki tüylerin kesilmesi konusunda bilgi alabilirsiniz.

Mutlu patiler

Yara ve enfeksiyonlara karşı düzenli olarak kedinizin patilerini kontrol edin. Bir cımbız yardımıyla hafifçe bölgede birikmiş kirleri ve küçük kesikleri temizleyin. Eğer herhangi bir kan, irin veya alışılmadık bir koku fark ederseniz, enfeksiyon kontrolü için veterinerinizi ziyaret edin.

Patileri koruyun

Kedinizin hassas pati yastıklarına karşı dikkatli olun. Sıcak ve soğuk havalarda, veterineriniz tarafından önerilen ürünler ile bu yastıkları nemlendirin. Kedinizin patilerini soğuk ve sıcak yüzeyler gibi problem oluşturabilecek alanlara karşı koruyun.

Beden Dili

Kedinizin takıntılı şekilde patilerini temizlediğini fark ederseniz, kontrol etmek için veterinerinizi ziyaret etmeyi düşünmelisiniz.

Genlerinde var

8Çoğu kedi pati problemlerinden muzdariptir. Kedinizin cinsi ile ilişkili sorunları öğrenmek için biraz araştırma yapmak patileri sağlıklı tutmak için size yardımcı olabilir.

Tırnakları aldırmayın!

Tırnak aldırma işlemi kedinin patisindeki tırnak köklerinin amputasyonuna verilen isimdir. Bu işlem ciddi şekilde ağrı içeren cerrahi bir işlemdir. Lütfen kedinize saygı gösterip, düzenli aralıklarla tırnak kesimi, tırnak bakımı işlemini tekrarlayın ve kedinize tırmalama oyuncakları edinin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir