N&D ve Orijen Kedi Maması Üzerine

cat food

Son zamanların en çok tartışılan konularından biri olan bu sorunun cevabı kedi sahiplerinin de merak ettiği konuların başında yer almaktadır. N&D ve Orijen Türkiye piyasasında da yer alan ve en üst kalitede imal edilmiş olan iki farklı mama markası olarak karışımıza çıkmaktadır. İki markanın mamaları da nitelik bakımından tahılsız ve yüksek kalite sınıfında yer almaktadır. İki markayı bir birinden ayıran en göze çarpan fark pazar fiyatlarıdır. N&d marka mamalar Orijen markasına göre daha uygun fiyatlı olmalarıyla bilinmektedirler. Orijen marka mamaların fiyatları ise daha yüksek rakamlardan Türkiye’de satışa sunulmuştur. Orijen Kanada merkezli olarak üretilen ve Amerika kıtasında sıklıkla tercih edilen mamaların başında gelmektedir. Amerika kıtasında tarihi eskiye dayanan orijen markası kısa zamanda Türkiye’de de en çok tercih edilen mama çeşitleri arasında yer almıştır. N&d markasına ait mamaların piyasaya çıkış tarihi her ne kadar eskiye dayanmasa da kısa zaman içerisinde hem kalitesi hem de uygun fiyatıyla özellikle Avrupa’da tercih sebebi olmayı başarmıştır.

N&d markası İtalya’dan ülkemize ithal edildiği için Orjine nazaran daha taze olması ile dikkat çekmektedir. Orijen Amerika kıtasından ithal edilmekte ve N&D’ye göre tazelik oranı biraz daha geride kalmaktadır. Ancak köklü tarihinden ötürü kendini kanıtlamış ve tüm bu sürede varlığını başarılı bir şekilde sürdürmüş olan Orijen markası kedi sahiplerinin güvenine N&D markasına göre daha fazla sahiptir. Fakat elbette bu durum N&D markasının kötü olduğu anlamını taşımamaktadır. Her iki markada doğal içerikleri ile özenli bir ar-ge süreci sonunda kaliteli bir şekilde üretilmiş ve piyasaya sunulmuştur.  Bu noktada aslında konu daha eski bir tarihe sahip olduğu için Orijen markasının talep oranlarının fazlalığından kaynaklanmaktadır.

Orijen, %80 hayvansal içerik ve %42lik protein oranıyla dikkat çekmektedir. N&D ise bu karşılaştırmaya yine %70 hayvansal içerik ve %33lük  protein oranıyla dahil olmaktadır.  Bu noktada her iki mamada kedilerin doğal yaşamlarındaki etçil beslenme şemasını dikkate almış ve ürünlerini bu doğrultuda hazırlamıştır.  Ancak içeriğindeki kaliteli ve yüksek sindirilebilirlik oranına sahip protein, düşük karbonhidrat, dengeli yağ ve protein oranları sayesinde Orijen markası içeriğinin etçil beslenmeye daha uygun olduğunu söyleyebilir ve kedilerimizin doğal yaşamlarına uygun olarak tüm ihtiyaçlarını daha iyi şekilde karşılayabileceğini söyleyebiliriz. Fakat ev kedilerinin yüzyıllardır insanlarla birlikte olduğu ve yüksek proteini tüketmede güçlük çekebilecekleri düşünüldüğünde bu konu göründüğü kadar önemli olmamaktadır.  Elbette N&D markasıda yine Orijen kadar olmasada yüksek oranlarda hayvansal kaynaklı protein içerdiği için Orijen markası ile aynı kıstaslara dahildir. Ancak Orijen’e göre daha az protein içermesi ve fiyatlarının piyasa karşılaştırmasında daha ekonomik olması N&D’yi Orijen ile bu yarışta başa baş götürmektedir.

Kedi sahipleri mama tercihlerini yaparken içerik,fiyat ve güven unsurlarının yanında her mamanın her kediye aynı oranda yaramayacağını unutmamalıdır. Yinede kedilerin doğal yaşamlarında köpek ve insanların aksine tamamen et kaynaklı beslenen canlılar oldukları bilinmeli ve kedi sahiplerinin tahılsız mama üretimi yapan markaların seçilmesi konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Orijen bu noktada maksimum ihtiyaçları gözeterek üretim yapmakta n&d ise optimal değerlerde üretim amacını gütmektedir. Bazı kediler için Orijen markasını seçmek elzem olabileceği gibi bazı kediler için Orijen içeriği zararlı olabilmektedir. Bu sebeple et kaynaklı ancak en uygun misyonunu sürdüren N&D markası da çoğu kedi sever tarafından ülkemizde yoğun şekilde tercih edilmektedir. Elbette bunun bir diğer nedeni ise lezzet açısından N&D’nin kedilerin damak tadına daha uygun olmasıdır.

Kedinizin sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşamı sürdürebilmesi adına doğru ve tam beslenme oldukça önemlidir. Her iki mamada düşük glisemik indeksli formülleri sayesinde hazır mama üretimi için gerekli olan karbonhidrat seviyesini minimize etmekte ve kedilerin sağlığını riske etmekten kaçınmaktadır.

Kısacası adını daha öncelerden de yurtdışında sıklıkla duymuş olduğumuz Orijen markasını mı yoksa yeni yeni piyasalarda var olmaya başlayan fakat Farmina gibi mama üretimi konusunda güvenilir olan bir firmanın markasını mı tercih edeceğimiz tamamen bizlerin inisiyatifine kalmıştır.

Evlerde hareket kabiliyeti sınırlı kedilerimiz için yüksek proteinin veterinerler tarafından fazla önerilmediğini söylemekle birlikte her iki markayıda denemeniz ve seçiminizi kendi gözlemlerinize bağlı olarak yapmanızı öneriyoruz.  Bu noktada özellikle saf kan kediler için öncelikle Orijen markasının ardından ise N&D markasının kullanıldığını ve gözlemlendiğini belirtmekte fayda var.

İlgili Yazılar