Kaç adet kedi tuvaletine sahip olmalısınız?

kedi kum kabı

Ev kedileri kum kaplarına sorunsuz erişmek isterler. Eğer ulaşamazlarsa ellerinde olmadan tuvaletlerini evin başka yerlerine yapabilirler ve bu da hoş olmayan bir duruma neden olabilir. Bu nedenle kedi kumu kapları hakkında bilgilenmeli ve doğru yerde konumlandırmanız gerekir.

Kedi kumu kabının ya da diğer bir ifade ile kedi tuvaletinin sayısı da, gerektiği her zaman sorunsuz erişebilmesi için en önemli etken olarak öne çıkar.

Peki bu sayısı etkileyen faktörler nelerdir?

Kedilerin sayısı

Genel olarak kabul edilmiş görüşlere göre kedi sayısının bir fazlası kadar kum kabı bulundurmalısınız. Yani bir kediniz varsa en az iki adet kum kabı evin içinde bulunmalıdır.

Evin büyüklüğü

Kedi kumu kaplarının evin her yerinden erişilebilecek noktalarda bulunması gerekmektedir. Özellikle yavru ve hasta kediler için bu durum daha da önem arz eder. Eğer çok büyük bir evde yaşıyorsanız ikiden fazla kum kabı bulundurmak bu konuda faydalı olacaktır.

Evin kat sayısı

Yaşlı veya hasta kedilerin evin bazı bölümlerine erişmesi kolay olmayabilir. Eğer merdiven çıkıp inmelerini gerektirecek bir yerde kutuları varsa, kedi tuvaleti sayısını çoğaltmak ya da daha elverişli yerlerde konuşlandırmak iyi olacaktır.

Kedi tuvaleti çeşitliliği

Her kedinin cinsine uygun farklı kumu kabı tercihleri olabilir. Kimisi üstü açık kapları severken kimisi kapalı olanları tercih edebilir. Bu nedenle özellikle birden çok kediniz varsa tercihlerini gözlemleyip ona göre kaplar edinmeniz gerekir. Aksi halde birden fazla kedinizin aynı kum kabını kullanmak zorunda kalması söz konusu olabilir ki aynı anda tuvaletleri gelmesi ya da aşırı kullanımdan yeterince temiz olmaması durumunda yine istenmeyen olaylar yaşanabilecektir.

Temizlik rutini

Pek çok kedi kirli kum kaplarını kullanmak istemez. Günlük olarak temizlik yapmaya vaktiniz yoksa kum kabı sayısını artırarak ihtiyacı olduğunda temiz kum bulmasını sağlamanız akıllıca olacaktır.

Sonuç olarak evinizin durumuna göre kum kabı sayısını arttırmaya gitmeniz gerekebilir. Başlangıç için sahip olduğunuz kedi sayısından bir fazla kedi tuvaleti yeterlidir. Eğer ihtiyaç duydukları her an; temiz, sevdikleri tarzda bir kum kabına ulaşamıyorlarsa, tuvalet konusunda biraz başınızın ağrıması olası bir durum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir