Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

1280x720 QLI

Dişi kedilerde kısırlaştırma dönemi ergenliğe ulaştıktan sonraki her hangi bir dönemde mümkündür. Dişi kedilerde ilk kızgınlıktan önceki kısırlaştırmalar meme ur riskini azaltma konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca bu dönemde dişi kedilerde yapılan kısırlaştırma hareketi daha kolay olmakla birlikte hastalık kapma riski de azalmaktadır. Yapılan operasyonlarda hormon kullanılarak da kedi kızgınlıkları önlenebilmektedir. Ancak yapılan bu yöntemin hem yan etkileri bulunmakta hem de ne yazık ki geçici bir durum olmaktadır.

Dişi kedi kısırlaştırmalar çok zorunlu olmadıkça kızgınlık döneminde yapılması pek uygun görülmüyor. Çünkü bu dönemde dişi kediye yapılan bu ameliyat esnasında kanama riski daha fazla olmaktadır. Ayrıca da bu dönemdeki hormonal sistemlerini bozmak da pek adil değil. Bundan dolayı kızışma döneminin bitmesini beklemek daha mantıklı olacaktır.

Dişi kedilerini kısırlaştırmanın en büyük yararı kızışma döneminin ömür boyu yok olmasıdır. Bununla birlikte dişi kediniz çiftleşme isteğinden vazgeçmesinin yanında davranış bozuklukları, sinirlilik, ısırma, rahatsız edici inlemeler ve ulumalar, evden kaçmalar ve söz dinlememek gibi strese neden olan tüm sorunları da ortadan kalkacaktır.

Dişi kedilerde, erkek kedilere göre kısırlaştırma ameliyatlarının daha uzun ve zor geçtiğini belirtmek isterim. Çünkü dişi kedilerin yumurtalıkları ve rahmin tamamen alındığından emin olmak bir daha kızgınlığına girmemesi için çok önemlidir. Rahimle birlikte alınamayan yumurtalıklar dişi kedinin tekrar kızgınlık belirtileri hissedeceğinden dolayı ikisinin birlikte alınması en mantıklı yol olmaktadır..

Kısırlaştırılmak istenilen dişi kediye öncelikle on iki saat kesinlikle yemek verilmemesi gerekir. Çünkü kısırlaştırma ameliyatı kedilere narkoz verilerek yapılmaktadır.

İlgili Yazılar