Sadece Kuru Mama Yeterli mi?

kedi beslenmesi

Kedinize verdiğiniz kuru mama markalarının hemen hemen tümü gereksiz besinler içerdiğinden dolayı kedinizi küçük yaştan itibaren ev yemekleri gibi takviye gıdalara alıştırarak kuru mamasının yanında onu daha tok tutacak ve sağlıklı besinler yemeye alıştırmalısınız. Ev kedilerinin tüm ihtiyacını karşıladığı söylenilen kuru mamalar kimyasal içerikler içerdiğinden dolayı asla doğal besinlerin yerini tutamaz. Bundan dolayı kedinize vereceğiniz kuru mamanın yanında başka gıdalar vermenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Peki bu gıdalar hangileridir merak ediyor musunuz? Gelin hep beraber öğrenelim.

*Kediler bilindiği gibi köpeklerin ve insanların aksine etoburdurlar. İlave olarak hiç bir şey yemeseler bile etle yaşamlarını devam ettirebilirler. Tabi et verirken de kemiksiz olmasına dikkat etmememiz gerekir.

*Haftada bir ciğer veya kırmızı ette verebiliriz. Bunların hepsinin çiğ olarak verilmesinde yarar var. Çünkü pişirilen etle ciğer besin değerini kaybetmektedir. Ancak çiğ ette çeşitli zararlı mikroorganizmalar olacağından etin kaynağının iyi bilinmesi önem arz etmektedir. Aksi halde mutlaka pişirmeniz gerekir.

*Haşlanmış patates, kabak ve havuç vb. sebzeleri püre haline getirerek de kediniz için lezzetli ve sağlıklı mamalar hazırlayabilirsiniz.

* Kediler için kalsiyum miktarını arttırmak için az miktarda yoğurt verilebilir.

*Kediler meyve yemeye bayılırlar. Onun için kedinize verebileceğiniz az miktarda meyvede kedinize yarar sağlayacaktır. Örneğin; elma, armut, karpuz ve çilek gibi..

* Kedinize haftada bir ya da iki haftada bir, 1 tane yumurtanın sarısını çiğ olarak verebilirsiniz.

* Kedilerinize fazla abartıya kaçmamak koşulu ile A vitamini vermek kediniz için yararlı olacaktır. Örneğin; karaciğer a vitamini açısından zengindir.

*Kedilere verilen çiğ sebzeler de kediler için önemli vitamin kaynağıdır. Bu sebzeler arasında kedinize verebileceğiniz yeşil fasulye, bezelye, pırasa vb sayılabilir.

İlgili Yazılar