Kedime vitamin vermeli miyim?

kedi vitamin

Günümüzde petshoplarda, kliniklerde, internette yüzlerce kedi vitamini ve takviyesi ile karşılaşıyoruz. Multivitaminlerden tutun özel olarak hazırlanmış takviye karışımlara kadar… Peki gerçekte kedilerimizin günlük rutinine bu vitaminleri dahil etmeli miyiz? İşte bu konu biraz karmaşık. Kedi vitaminleri ve kedi takviye mamaları kedinizin sağlığına faydalı olabileceği gibi zararlı da olabilir.

Kedi mamalarında bulunan vitaminler

Ticari kedi mamaları daima kedilerin ihtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini içerecek şekilde formüle edilir. İnsanların gün be gün değişen beslenme alışkanlıklarının aksine kediler her gün aynı besin maddesini tüketme eğilimindedir. Bu sebeple de kedi maması üreticileri ürünlerine değişen miktarlarda vitamin ve mineral gibi takviyelerde bulunur. Bu elbette her mama markası için geçerli değildir. Piyasada geniş bir ürün yelpazesi bulunduğu için mamayı almadan önce içeriğini incelemek oldukça önemlidir.

En başarılı mama üreticileri mamalarını formüle ederken beslenme deneylerine başvurur. Bu deneylerde ilgili mamayı tüketen kedilerin tüm yaşamı izlenir ve değişiklikler tespit edilir. Böylece üründeki içeriklerin tüm etkisi elde edilerek en başarılı oranlar son kullanıcıya sunulan ürünlere yansıtılır. Bu beslenme deneylerini gerçekleştirmeyen firmalar ise bilinen formüllere sadık kalarak ürünlerini üretir ve bu ürünleri direk pazara sunar.

Bunun yanı sıra mama üreticileri mamaları formüle ederken kedinin yaşı ve yaşam şekli gibi verileri de kullanırlar. Tahmin edersiniz ki yavru bir kedi ile yetişkin bir kedinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Çoğu firma “her yaştan kedi” için ürünler üretse de sağlıklı mama üreticileri asla tek tip ürün üretimi gerçekleştirmezler.

Kedime hangi vitaminleri vermeliyim?

Kedinize, beslenme deneyleri ile formüle edilmiş, onun yaşı ve yaşam şekline uygun bir mama markası seçtikten sonra bazı vitamin ve takviye gıdalar kullanmanızda fayda olabilir. Öncelikle bilinmesi gereken şey bu tip takviyelerde bulunmadan önce daima veterinerinizden bilgi almanız gerektiğidir. Böylece vereceğiniz vitamin ve takviye gıdaların kedinizin o anki sağlığı üzerinde negatif etkisi olmayacağına emin olabilirsiniz. Eğer multivitamin ya da spesifik bir madde içeren takviyeleri kullanacaksanız, tam ve dengeli formülasyonlara sahip mamaları tüketen kedilerde aşırı yüklenmenin toksisite oluşturacağını bilmelisiniz.

Glukozamin ve kondroitin genelde artritin ilerlemesini yavaşlatmak ve durdurmak için birlikte kullanılır. Bu takviye yağlanmayı arttıracak ve kıkırdakları tamir edecektir. Takviyenin yapısal anormallikleri düzeltmesi ya da artriti ortadan kaldırması beklenmemelidir ancak eklemlerde önemli pozitif etkileri olduğu bilinmektedir. Piyasada eklemler için pek çok vitamin ve takviye mama bulunur. Doğru seçimi yaptığınıza emin olmak için mutlaka veterinerinizle bu konuyu görüşün.

Yoğun olarak kullanılan ve pek çok alanda önemli pozitif etkileri bilinen bir diğer takviye gıda ise balık yağında bol bulunan omega-3 yağ asitidir. Omega-3 yağ asidi deri ve eklem iltihaplarına karşı güçlü bir koruma sağlamakta ve pek çok vücut organına destek olmaktadır. Eğer kedinize omega 3 yağ asidi verecekseniz öncesinde veterineriniz ile görüşerek miktarı belirlemeniz doğru olacaktır.

Eğer zihnen fazla güçlü olmayan ve idrak sorunları yaşayan ya da bunak bir yetişkin kediniz varsa e vitamini ve c vitamininin beyin hücreleri konusunda başarılı etkiler gösterdiğine dair çalışmalar bulunmaktadır.  Ayrıca antioksidanlar içeren tedavi edici özellikte özel formüle edilmiş veteriner mamalarının da kedinizin beyin sağlığı için uygun bir çözüm olduğunu bilmelisiniz.

Kedinizin yaşına ve sağlık koşullarına uygun şekilde yüksek kalitede tam ve dengeli şekilde formüle edilmiş bir kedi maması ihtiyaç duyulan tüm gıda maddelerini barındıracak ve kedinizin beden sağlığını koruyacaktır. Bunun dışında kedinizin hali hazırda sahip olduğu sağlık sorunlarına göre spesifik takviyelerde bulunulması doğru olacaktır. Bu sebeple vitamin gibi takviyelerde bulunmadan önce daima bir veterinere danışılması gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir