Kedi alerjisini kontrol altına almak

kedi alerjisi

Eğer sık sık burnunuzu çekiyorsanız, gözleriniz kaşınıyorsa veya cilt döküntüleri baş gösteriyorsa kedi alerjisi can sıkıcı bir hal almış demektir. Fakat bu elbette kedinizi unutmanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Sadece çeşitli düzenlemeler ve önlemler ile bu durumu kontrol altına almalısınız.  Peki tam olarak nereden başlayacaksınız?

İlacınızı alın. Eğer doktorunuz kedi alerjisi için bir ilaç reçete ettiyse bu konuda tembel davranmayın. Size verilen yönergelere eksiksiz şekilde uyun. Bazı ilaçlar bağışıklığın kazanılmasında hayati rol oynayabilir ve eksik alınan dozajlar bu durumu iyi etkilemeyecektir.

Diğer alerjilerinizi önleyin. Toprak ya da saman nezlesi gibi bir alerjiniz mi var? Buna bir de kedi alerjisini eklemek şüphesiz sisteminizi felç edecektir.  Denklemden diğer tüm alerjileri çıkarmak için ne yapabiliyorsanız yapmalısınız.  Bunun sonunda kesinlikle daha mutlu ve daha az burnunu çeken bir insan olacaksınız. (Alerji testlerinin bir başka güzel yanı)

Banyoyu benimseyin. Alerjik reaksiyonlardan sorumlu proteinler zamanla kedinizin tüylerinde birikir.  Bu durumu beğenmeyecektir ancak eğer sık sık (haftada iki kez diyelim) yıkarsanız alerjenlerden büyük oranda kurtulursunuz. (Bu noktada daha büyük bir etki için alerji azaltan şampuanları araştırın.)

Alanı limitleyin. Kedinizi yatak odanızdan ve benzer hassas alanlardan (mutfak gibi) uzak tutun. Örneğin çok katlı bir eviniz varsa üst katı ona yasaklamakla başlayabilirsiniz.

Tekstil ürünlerinden kaçının. Kilimler, halılar ve perdelere tüyler oldukça kolay yapışır. Bu sebeple yapabildiğiniz ölçüde farklı alternatifler kullanmalısınız.  Anti-alerjenik yataklar bu noktada iyi bir seçim olacaktır.

Havayı temizleyin. HEPA filtresi kullanan bir elektrikli süpürge edinin ve süpürgeyi önerildiği sıklıkta temizleyin.

Evinizi yapabildiğiniz kadar temiz tutun. Ne kadar da akıllıca, değil mi? Fakat gerçekte süpürme işlemi etraftaki tozları ve tüyleri uçuşturacağı için bu işlem için bir temizlikçi ile anlaşmanız bu konuda oldukça yararınıza olacaktır.

Kum kabını sık sık temizleyin. Burası tam anlamıyla bir alerji yuvası. İyi topaklanan ve toz yapmayan kumlardan kullanmanız çok önemli.Kedilere alerjisi olmayan bir ev arkadaşı için oldukça güzel bir görev olabilir bu temizlik işlemi.

İlgili Yazılar

2 yorum

Teşekkür ederim gerçekten yardımcı oldu.Bir sorum var hipoalerjenik kedilerden hangi türü tercih etmemiz alerji boyutu yüksek olanlar için daha uygun olur?

Cevapla
Çeviri Ekibi  -  Ara 18, 2016 / 23:55

Cevabınız alerjisi olanlar için hipoalerjenik kedi cinsleri başlıklı yazımızda.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir