Kedilerde kısırlaştırma ne zaman yapılmalıdır?

kedi

Türkiye’de dahil dünyanın çoğu ülkesinde kedilerin 5 ila 7 aylık olgunluğa eriştiklerinde kısırlaştırılmaları önerilir. Kedilerde kısırlaştırma operasyonunda 5-7 ay olgunluğunu beklemenin en önemli sebebi anestezi işlemindeki sağlık risklerinden arınmak olarak öne çıkmaktadır.

Kedi sahipleri neden 5-7 ay olgunluğunu beklemek gerektiğini veterinerlerine sorduğunda, genellikle karşılaşacakları cevap genel anestezi için bu olgunluğun sağlıklı olacağıdır. Teoride yavru kedilerde bulunan böbrek ve karaciğer yetişkin kedilere oranla daha az gelişmiştir. Bu sebeple anestezi ilaçlarının etkilerini tolere etme konusunda daha fazla zorlanırlar.  Bunun sonucu olarak yavru kedilerde ameliyat sonrası iyileşme süreci daha uzun olacak ve böbrek veya karaciğerde kalıcı zarar oluşması gibi yan etkilerle karşılaşma olasılığı artacaktır.

Not: Günümüzde (2008 sonrası) kullanılan anestezi ilaçlarında böbrek ve karaciğer organları tarafından daha kolay tolere edilmesi için değişiklikler yapılmıştır. Bu sebeple artık daha erken yaşlarda yani kediler yavru kedi kabul edilirken de kısırlaştırılabilmeleri mümkün olabilmektedir. Ancak bilimsel açıdan yine de 5-7 ay olgunluğunun beklenmesi risk faktörünü tamamen ortadan kaldıracaktır.

Normal olgunlukta (5-7 ay olgunluğuna erişmiş kedilerde) kısırlaştırma işleminin zararları nelerdir?

  • Bazı insanlar 5-7 aylık olgunluğa erişmeyi gereksiz bulmaktadır.
  • Daima kedilerin bu süreçten daha erken cinsel olgunluğa erişme ihtimalleri bulunur. Bu durum istenmeyen çiftleşmelere ve doğumlara sebep olabilecektir.
  • Mikroçip taktırma işlemi için anestezi etkisini beklemeyi seçen kişilerin kedilerinin kaybolma durumlarında eve dönüş ihtimalleri azalmaktadır.
  • Kedilerde karşılaşılan çoğu davranış problemi (kavga, koku bırakma, hırçınlaşma vb) cinsel olgunluğa eriştikten sonra ortaya çıkmaktadır. Bu davranışlar ortaya çıktıktan sonra kısırlaştırma işlemi yapılsada problemli davranışların devam etmesi mümkün olabilir.

İlgili Yazılar

4 yorum

2-3 haftalık yaralı bi kedi sahiplendim. Yalnız nasıl tuvalet eğitimi vereceğimi bilmiyorum. Bide anne sütü alacak param yok ne yedirmeliyim ?

Cevapla
bi kedicik  -  Ara 8, 2018 / 04:01

arı bebek maması süt ile karıştırıp biberon veya enjektorle verin..aptamil de olur.tuvaleti için nemli pamukla silin o yapar.anneleri yalayarak tuvaletini yaptırır.sonra zaten kuma kendi yapacak.

Cevapla

ebru hanım size kimse cevap vermemiş ama burası sormak içinde doğru yer değil maalesef. umarım o kedicik sağlıklı ve mutludur şu anda.

Cevapla
erkan yesilkan  -  Ara 24, 2018 / 08:29

2-3 haftalık kedilere kesinlikle normal süt vermemeye gayret edin. çünkü beslenme ve sindirim sistemine aykırı. Geçici olarak vermek zorunda kalırsanız da en az yarı yarıya suyla karıştırarak verin. Yavru kediler için pethoplar, veterinerler veya internetten satın alabileceğiniz yavru kedi süt tozununu uygun miktarda suyla karıştırarak biberon veya enjektör yardımıyla yavru kediyi besleyiniz. Yavru kedilerin beslenmekten de öte hayatta kalabilmeleri sıcak ortama bağlıdır. Üşümelerine fırsat vermeyecek şekilde koruyunuz.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir