Kedilerde Kulak ve Göz Temizliği

kedilerde kulak temizligi

Kedilerin kulak temizliği banyodan önce veya sonra, mutlaka özenli bir biçimde yapılmalıdır. Temizliğin yeterince özenli olması ve kedinizin hassas kulak yapısına zarar vermemesi için pamuklu toplar ya da kulak temizleyiciler kullanmak uygun olacaktır. Bunların dışında veterinerinizin önereceği özel solüsyonları da seçeneklerinizin arasında bulundurabilirsiniz.

Kedilerde dış kulak temizliği daha az riskli ve kolay olurken, iç kulak temizliği oldukça fazla özen ve dikkat gerektirir. Öncelikle kedinizi, temizlik sırasında yana doğru savrulmasını engelleyecek bir pozisyonda tutmalısınız. Ardından bir miktar kulak temizleyici eklediğiniz pamuk toplarıyla kedinizin dış kulak bölgesini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ancak iç kulak temizliği için öncelikle bir veterinere danışmak daha uygun olacaktır. Veterineri iç kulak temizliği sırasında izledikten ve önemli noktaları öğrendikten sonra, özel solüsyonlarla bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

Kulak temizliğinin cilt temizliğinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla cilt temizliğine göre çok daha nazik olunmalıdır. Bu şekilde alışkanlık hâline getirilerek uygulanacak kulak temizliği, mikrobik ve iltihaba bağlı problemleri daha ortaya çıkmadan engelleyecektir.

Kedilerde göz temizliği, genellikle kedinin cinsiyle ilişkilendirilen bir konudur. Özellikle İran kedisi, kısa tüylü ya da yassı yüzlü kedi cinsleri dikkatli bir göz temizliği ister. Bu cinsler dışında da genel olarak kedinizin yüz bölgesini ve göz çevresini her zaman temiz tutmalısınız.

Her gün uygulanacak göz temizliği için temiz ve yumuşak bezler kullanılmalıdır. Özel solüsyonlarla da desteklenen göz temizliği, kedinizin gözünde akıntılar oluşmasını engelleyecek ve donuk ifadeleri giderecektir. Ancak aşırı göz akıntısı olması durumunda bir veterinere danışmak ve önerilecek göz bakım yöntemini uygulamak faydalı olacaktır.

İlgili Yazılar