Kedilerde göz bakımı

kedi göz bakımı

Kedilerinizin gözünün içine bakmak belki de sağlığı için yapabileceğiniz en yararlı şeydir. Göz bakımı için evde yapılabilecek basit bir göz testi; gözlerinde gerçekleşen yaşarma, çapaklanma, bulanıklık gibi olası bir göz rahatsızlığı hakkında size ipucu verebilir.

Kedilerde göz bakımı nasıl yapılır?

kedi goz 4Gözlerin daima mukusdan korunması önem arz eder çünkü enfeksiyonlar sıklıkla mukus üzerinde bakteri üremesi ile başlar.  Bu temizlik için steril bir göz temizleme mendili kullanabilirsiniz.  Bu temizlik özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları neticesinde göz kaybı yaşayabilecek yavru kediler için oldukça önemlidir.

Banyo, yüz temizliği veya insektisit tedavi öncesinde üst göz kapağına oftalmik koruyucu özellikli bir merhem uygulayın. Göz yakmayan şampuanların dahi fazla kullanılması yada iyi kurulanmaması sonucu gözleri tahriş etmesi olasıdır.

Tüylerin kornea ile temasında çizilmeler oluşması olasıdır. Bu sebeple daima göz hizasındaki tüyleri uzaklaştırın.

kedi göz 1Gözyaşı lekesi İran(persian) kedisi gibi bazı cins kedilerde sıklıkla karşılaşılan bir problemdir ve bakım yapılmadığında hoş olmayan durumlar doğurabilir.  Gözyaşı bakterisit‘dir. Yani gözde enfeksiyonlara sebep olabilecek bakterileri öldürür.  Normal şartlarda yüzey boyunca akan gözyaşı hızlı bir şekilde gözyaşı kanalından boşaltılır.  Ancak bazı cinslerde görülen bir bozukluk sebebiyle göz yaşı kanala yönlenmek yerine tüylerin üzerinden aşağıya doğru akar. Bu sebeple bu tür problemlere sahip cinslerin en azından haftalık olarak gözyaşı leke giderici ürünler ile temizlenmesi önemlidir.

Bunlara ilave olarak kedinizin göz kenarlarında biriken çapak gibi kabukları nemli bir pamuk yardımıyla silmelisiniz.  Veterineriniz tarafından tavsiye edilmedikçe hiçbir göz damlasını kullanmamalısınız. Bunlara dikkat ettikten sonra da gelişen herhangi bir anormallikte lütfen veterinerinize başvurun.

İşte kedinizin gözlerini sağlıklı ve parlak tutmanız için birkaç öneri:

Evde göz muayenesi nasıl yapılır?

kedi göz 2Kedinizin başını ışığa doğru çevirin ve gözlerinin içine bakın. Temiz ve parlak görünmeleri gerekir ayrıca göz bebeği etrafındaki bölge de beyaz olmalıdır. Ayrıca göz bebeklerinin içi eşit büyüklükte görünmelidir.

Yakından Bakın. Yavaşça kedinizin göz kapaklarını yukarı aşağı itin. Göz kapaklarının içi pembe olmalıdır, kırmızı ya da beyaz değil.

Göz bakımında nelere dikkat etmelisiniz?

Kedinizin gözlerinde bir rahatsızlık olduğunu nasıl anlayacaksınız?

 • Akıntı
 • Sulanma
 • Kırmızı, beyaz göz kapağı içi
 • Gözlerin iç tarafında kabuk bağlaması
 • Tüylerinin göz yaşından yapışmış olması
 • Gözlerini açamaması
 • Göz renginde değişim ya da bulanıklık
 • Gözle görülür üçüncü göz kapağı

durumlarında kedinizin gözünde bir problem oluşmuş demektir.

Göz bakımında altın kural gözlemlemek.

kedi göz 3Kedinizin vücut dili ile de size bir şeyler anlatması mümkündür. Kediniz sürekli gözlerini kısarak etrafa bakıyor ya da göz çevresini patisiyle ovuşturuyorsa mutlaka güzelce bir göz muayenesi yapın ve yukarıda bahsedilen sıkıntılardan biri ile karşılaşmanız halinde mutlaka veterineriniz ile irtibata geçin.

Yaygın görülen göz hastalıkları.

 • Konjonktivite; gözlerde kızarma, sulanma ve akıntı belirtileri gösterir.
 • Üçüncü göz kapağı oluşumu; kedinizin gözünü kapamaya başlayan üçüncü bir göz kapağı; ishal ya da virütik bir durumun belirtisi olabilir.
 • Kornea iltihabı; sulanmış ve bulanık görünen kornea ile belirtileri ortaya çıkar.
 • Katarakt; yaşlı ve diyabet hastası kedilerin gözlerinde donukluk ile ortaya çıkar.
 • Glokom; göz bebeklerinde kan basıncının artması ile büyüme ve bulanıklaşma ile belirti gösterir.
 • Göz şişmesi; bir kaza ya da travma sonucu gözde belirli olan bir durumdur.
 • Retinal hastalıklar; gözün arkasında ışığa duyarlı hücrelerin dejenere olması sonucunda yarım ya da tamamen görme kaybı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Sulanmış gözler; fazla gözyaşı üretimi ya da göz çevresinde fazla uzamış tüylerin batması sonucu oluşan bir durumdur.

İlgili Yazılar

21 yorum

Merhaba,
Özellikle himalayan cins kedilerde görülen gözyaşı akıntısı için ne yapmak gerekir?

Cevapla

Yazıda da belirtildiği gibi persian kökenli cinslerde göz yaşı lekelerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Lekelerin oluşması bölgede bakteri üremesine davet çıkarabilir. Bunun sonucunda da gözde enfeksiyon oluşabilir. Yazımızda bazı önerilere yer verdik ancak nasıl temizleyebileceğiniz ve ne sıklıkta temizlemeniz gerektiği konusunda veterinerinizden bilgi almanız en sağlıklısı olacaktır.

Cevapla
yusufcan  -  Tem 11, 2016 / 12:50

Ilik cay sürebilirsiniz

Cevapla
mahmut  -  May 28, 2015 / 23:44

Bizim burada 4 yavru kedi var 2 si gözleri açık bakabiliyorken 2 si gözlerini açamıyor ben daha 2 sinin gözleri açık hiç görmedim ne yapmam lazım bana yardım edermisiniz

Cevapla

Yavru kedilerin gözleri 2 haftalık olgunluğa eriştiklerinde açılır. Şayet kediler daha olgunsa ve gözlerini açamıyorlarsa gözlerde enfeksiyon olabilir. Erken müdahale bu noktada hayati önem taşır. Kedilerin kör olma ihtimaline karşın en azından veterineri kontrol etmesi için evinize çağırmalısınız.

Cevapla

Merhaba ,3 aylık kedim bir gözünü kısıyor ve çapaklanma var ,veterinere 3 gün sonra götürebilicem,çayla temizledim,çok ciddi bir durum mu bu

Cevapla
Çeviri Ekibi  -  Ara 7, 2015 / 10:49

3 gün boyunca sabah akşam gözünü kontrol edin. Kısma dışında bir problemle karşılaşırsanız ziyareti erkene almayı düşünmelisiniz.

Cevapla

Merhaba,benim kedimin gözünün içinin ön tarafından perde gibi bir şey gözünün ortasına doğru geliyor.Acaba bu neden oluştu?!o arada ihsal da oldu.lütfen bir cevap istiyorum

Cevapla
Çeviri Ekibi  -  Mar 5, 2016 / 10:52

O perde 3.göz kapağıdır. İshal ya da çeşitli enfeksiyonların belirtisi olabilir. Mutlaka veteriner kontrolü gerekir.

Cevapla
yusufcan  -  Tem 11, 2016 / 12:17

Kedimin gözü kizariyor ve gözünü kisiyor lütfen cevap istiyorum

Cevapla

Merhaba kedim yeni doğum yaptı ve 1 yavrunun gözünün 1 i açık diğeri kapalı.açık olan gözün enfeksiyon kapmaması için ne yapabilirim.şu an sadece çay pansuanı yapıyorum.antibiyotikli göz damlası kullanabilir miyim.size zahmet acil bir dönüş yapabilirmisiniz.

Cevapla

Kedimin gözünün ortasına doğru kırmızı bir et var sanki perde gibi ne yapmalıyım

Cevapla
Çeviri Ekibi  -  Nis 27, 2017 / 19:58

3. Göz kapağı düşmüş ise bir hastalığın belirtisidir ve mutlaka veteriner kontrolü gerekir.

Cevapla

kedimin gözünün kenarnda bir et parçası gibi bişey var gittikçe de büyüyor ne yapmalıyım? kedi sokak kedisi

Cevapla
Runya hayat  -  Kas 4, 2017 / 20:48

Benim kedim gözünü acamiyor sürekli patisiyle ovuyor gözünün ici çok kırmızı çayla sildim geçti bir hafta sonra yine aynı ağrısı çok belli lütfen ne yapmalıyım doktora gitmeden

Cevapla
Serkan gunduz  -  Kas 24, 2017 / 01:51

Kedim oyun oynarken yapay çiçek saksı düşürdü gözü şişti ve kaydı ne yapmalıyım kafayı yicem

Cevapla
Emir efe  -  Oca 31, 2018 / 00:27

Kendimin gözüne soğan suyu geldi ne yapabilirim veya kendimin gözüne birşey olurmu

Cevapla
Sevil evliyer  -  Mar 12, 2018 / 18:29

Kedimin gözlerine karalar düştü ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

Cevapla
Merve bayram  -  Tem 30, 2018 / 22:54

Merhaba kedimin gözkapağında pembe renkte iri bulgur büyüklüğünde bişey çıkmış o gözünü kısarak bakıyor. Kontrol ettik göz içi sağlıklı görünüyor. Ne yapmalıyız lütfen

Cevapla
Mahmut  -  Kas 12, 2018 / 17:03

Burası hala aktif mi bilmiyorum ama. Kedinin 15dk önceye kadar birseyi yoktu geldiğimde gözü büyümüş gözünün üstünde büyük bir şişlik var gözü kanlı. Gözün yarısıni o tabaka çevrelemiş. Ne yapacağımı bilmiyorum..

Cevapla
Muammer toprak  -  Şub 10, 2019 / 20:39

İran ırkından kedimizin gözünde kan ve intihap akıntısı var çok değişik damlalar kullandım ve dişi çürük olduğu için olabilir diye düşündüm ve çekim yapıldı gözü gün geçtikçe daha çok kötü oldu ayrıca kusmaya başladı bana yardımcı olursanız sevinirim telefon numaram 05355272887

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir