Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nedir?

kısır kedi maması

Kedilerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili olarak en çok gündeme gelen soru çeşitlerinin bir kısmı, kısırlaştırılmış kedi mamaları ile ilgili olmaktadır. Bu tür mamaların hangi özelliklerde olduğu, niçin kısırlaştırılmış kedilerin bu tür mamaları tüketmeleri gerektiği, kısırlaştırılmış kedi mamasının kedi sağlığı ve beslenmesi açısından önemi gibi konular, bu sorulara zemin oluşturur.

Uzmanların mama tüketimi konusundaki tavrı, kısırlaştırılmış kedilerin kesinlikle bu tür mamalar ile beslenmesi gerektiği yönündedir. Çünkü bu mamalar, içerdikleri yağ oranları ve sağlık açısından onarıcı nitelikteki içerikleri ile kısırlaştırılmış kediler için son derece faydalıdırlar.

Peki, genel olarak bu mamaların özellikleri nelerdir? Kısırlaştırılmış kedi mamaları hangi konularda kedilere fayda sağlar?

Kısırlaştırılmış kedi maması, yağ oranı olarak normal mamalardan farklıdır. Bu tür mamalarda yağ oranı % 10 civarında iken, normal mamalarda ise aynı oran % 20’lere çıkmaktadır. Kısırlaştırılmış kedilerin kısırlaştırma operasyonu sonrasında yemek yeme isteklerinin artması, öğünlerin çoğalması ve bir öğünde normalden daha fazla mama tüketme durumu, kedilerin normal mama ile beslenmeye devam etmesi halinde önemli bir tehlikeyi ortaya çıkarmaktadır. İçeriğinin % 20’lik kısmı yağ olan normal kedi mamaları, kısırlaştırılmış kedileri kısa sürede şişmanlatacağı için, bu özellikteki kedilerin yağ oranı düşük olan kısırlaştırılmış kedi mamalarından tüketmeleri çok daha sağlıklı olacaktır.

Kısırlaştırılmış kedi mamasının bir diğer özelliği ise, bilhassa erkek kedilerin idrar yollarında taş oluşumunu önlemesidir. İçerdiği önleyici ve onarıcı besin maddeleri ile kısırlaştırılmış kedinin fonksiyonlarını ve metabolizmasını kontrol altında tutan bu mamalar, mesane taşı olarak da bilinen çeşitli taşların gizli oluşumlarını engellemektedir.

Kısırlaştırılmış kedi mamasının içerdiği besin maddeleri de özenle seçilmektedir. Daha çok hindi ve tavuk etleri üzerinden gidilen seçimlerde, mamanın kolay bir şekilde sindirilmesi ve mamadan maksimum verimliliğin alınması amaçlanmaktadır.

Kedilerin beslenmesi ile ilgili olarak, kesinlikle mama çeşitleri bir tutulmamalıdır. Her mama çeşidinin belli bir amaç için özel olarak üretildiği unutulmamalıdır. Kedilerin yaşı, kilosu, kısır olup olmaması gibi pek çok etken, hangi tür mama çeşidinin kullanılması gerektiğini belirlemektedir. Kısırlaştırılmış kediler için de, onlara özel olarak ortaya çıkarılan besinlerin kullanılması gerekmektedir.

 

İlgili Yazılar

1 Yorum

ibrahim  -  May 8, 2019 / 08:33

Kediler kısırlaştırıldıktan vucutta bir çok değişim oluşur.Kısırlaştırıldıktan sonra enerji seviyeleri, ameliyat olmadan öncesine göre daha düşer ve yavaşlar.Bu yüzden beslenme koşullarıda değişmesi gerekir.Kedileriniz kısırlaştırıldıktan sonra kısırlaştırılmış kedi maması kullanmanız gerekir.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir