Kediler Günde Ne Kadar Su Tüketmelidir?

kedilernekadarsuicmelidir scaled

Kedi sahiplerinin kedilerine günlük verdikleri mama miktarının 3-4 katı kadar da su vermeleri gerekir. Yani kısacası kedilerinize günde 50 gr mama veriyorsanız su olarak da 200-250 ml arasında değişecek şekilde kedinize su vermeniz gerekmektedir. Ancak çok hareketli yerinde durmayan ve oyuncu kedilerde daha fazla verilmesi yerinde olur. Kedilerde vücut ısısının ayarlanması, solunum, dışkılanma, yalanma ve özellikle boşaltım yoluyla kaybettikleri sıvı oranı göz önüne alındığında kedilerin günlük almaları gereken su miktarını az çok tahmin edebilirsiniz.

Kedilerinize günlük verdiğiniz suyun temiz olmasına ve iki saatte bir değiştirilmesine özen göstermenizi tavsiye ederiz. Durgun suda gözle görülmeyecek ve kediniz hasta edecek zararlı bakteriler üreyip çoğalabildiğinden dolayı kedinize verdiğiniz suyun temiz olduğundan emin olmanız ve sık sık tazelemeniz yerinde olacaktır. Kediler tuvalet, banyo gibi alanlardan su içmeye meyilli değillerdir. Rahatlıkla taze suyu diğerlerinden ayırt edebilirler ve buna uygun şekilde hareket edebilirler. Bu sebeple kediler akan ve yeni konulan suyun daha temiz ve oksijen bakımından daha sağlıklı olduklarının farkındadırlar. Kedinizin günlük su tüketimini artırmak için yazın suyun serin, kışın ise ılık olmasına dikkat ederek kedinizin sağlığını da böylelikle korumanız mümkündür.

Su kedinizin vücut sıcaklığının ayarlamasına yardımcı olmaktadır. Su kedilerin gıdalar yoluyla aldığı fazla tuz ve gereksiz besinlerin idrar yoluyla atılmasına yardımcı olmaktadır. Kediler çok fazla su içmemeleri ile bilinen canlılar olsa da, bu durumun onların ilerleyen yaşlarda özellikle kristal ve idrar keselerinde taş meydana gelmesinde ve daha da kötüsü böbrek yetmezliğine kadar önemli derecede dolaşım problemlerine yol açıldığını söylemekte yarar var. Bu sebeple sahiplerin kedilerine olabildiğince su vermelerini ve dışarıda kimsesiz kedicikler için de dışarıya su kapları koymalarını tavsiye ediyoruz. Unutmayalım ki su olmadan hayat olmaz. Sizlerde kedilere vereceğiniz su ile bir hayat kurtarabilirsiniz.

İlgili Yazılar