Kedi Tırmalama Oyuncakları

kedi mobilyası

Kedilerin tırmalama davranışları tamamen içgüdüseldir. Kedilerde tırmalama ya da bir diğer adı pençeleme kedinin tırnağındaki ölü dokuların vücudundan uzaklaştırılması için önemlidir. Aynı zamanda tırmalama davranışları kediler tarafından bulundukları yeri işaretlemek amacıyla da kullanılmaktadırlar. Ev sahipleri şüphesiz kedileri tırnaklarını çıkarttıkları anda mobilyaları parçaladıklarından ötürü bu durumu hoş karşılamamaktadırlar. Aslında kedilerimizin bu istekleri çok normaldir ve kötü bir alışkanlık edindikleri anlamına da gelmemektedir. Çünkü bu davranışları içgüdüseldir ve bu kedilerin doğasında var olan bir durumdur. Şayet kedilerinizin mobilyalarınızı parçalamasını veya güzel halınızın tiftiklenmesini istemiyorsanız kedinizin ihtiyacını karşılamak için tırmalama oyuncaklarını alarak ya da kendiniz yaparak bu sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Kedinizin tırnakları uzamaya başladığı zaman bundan rahatsızlık duyacak ve tırnaklarını törpülemek isteyecektir. Kediniz için özel olarak alabileceğiniz veya yapabileceğiniz kedi tırmalama tahtası sayesinde, eşyalara zarar vermek yerine tırmalama tahta oyuncağı ile oynamaya başlayacak ve bu sayede de kediniz tırnaklarını törpülemiş olacaktır. Kedi tırmalama ağacı ve kedi tırmalama platformları da evinde kedi besleyen kişiler için olmazsa olmaz ürünleri arasında yer almakta, evinizin ve mobilyalarınızın zarar görmemesini de yüksek oranda engellemektedir.

Kediler için özel olarak tasarlanan kedi tırmalama oyuncakları sayesinde kediler tırmanma ve gerilme ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılayabileceklerdir. Ayrıca tasarlanan kedi tırmalaması dizaynlarında dikkat edilmesi gereken konu kumaş olarak pelüş veya tay tüyü, tırmalama aksamı için ise doğal halatlar kullanılmasına özen gösterilmesidir.

İlgili Yazılar