Bentonit Kedi Kumu Neden Tercih Edilir?

17568392 White Sodium Bentonite Cat Litter or cat sand Stock Photo

Bentonit doğada daha az bulunduğundan dolayı pahalı olan bir kil türüdür. Sodyum bentonit ve kalsiyum bentonit olarak iki farklı kimyada bulunan bu kil, kullanılma amacına göre yapılan kimyasal yöntemler ve mineral katkıları ile farklı özellikler verildikten sonra kullanılmaya başlanmıştır.

Kedi kumu amaçlı, saf bentonit olarak kullanılan ve sıvıyı içine çekme gücü yüksek olan bu kumun en önemli özelliği; topaklanma ve taşlaşma olmasıdır ve bu sebeple kedi severlerin en çok kullandıkları kum türüdür. Bentonit kumu hızlı bir şekilde emilen idrarı en kısa sürede topaklamasıyla ve sonrasında da sert bir cisim haline getirmesiyle bilinmektedir. Ayrıca da oluşan bu topaklanmaların alınması ile geride temiz kum kaldığını söyleyebiliriz.

Kedi sahiplerinin Bentonit kumunu en çok tercih etmelerinin sebebi ıslandıktan hemen sonra taneciklerinin birbirine yapışması ve topaklaşan idrarı kedi sahibinin kolaylıkla bir kürek yardımıyla kum kabından alabilmesidir. Ayrıca da kumdan alınan idrar kumun kirlenen kısmından alındığı için kumda kesinlikle koku problemi kalmaması kedi severlerin diğer tercih sebeplerinin başında gelir.

Ayrıca bentonitin içerdiği minerallerin geometrik şekilleri sayesinde yüksek sıvı emen tanelerin bakteri oluşumunu engellemesi ve tamamen doğal olması da bu hususta dikkat çekmektedir. Ayrıca çoğu bentonit kum idrar ile temasında ortaya pudra, lavanta gibi kokular yaydığı için bu kum türlerinin oldukça revaçta olduğu söylenebilir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

petshopmarketi  -  Eki 11, 2016 / 15:33

Merhaba;

Yazınızı sonuna kadar okudum. Tamamen doğru ve yerinde bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.

Yorumlar kapalı.