British Shorthair

british shorthair

British Shorthair, tam bir İngiliz’e yaraşır şekilde; hoş sesi ve sadeliğiyle herkesin zarif dostu.

British Shorthair Tarihçesi

Belki farkında değilsiniz ama büyük olasılıkla bir british shorthair ile büyüdünüz. Onu “Çizmeli Kedi”den ya da “Alis Harikalar Diyarında” gülümseyen Cheshire kedisi olarak hatırlayabilirsiniz.

Bu cins İngiltere’nin yerli kedisidir. Kedi şovlarının revaçta olduğu Viktorya döneminde kedi severler için vazgeçilmez bir tür haline gelmiştir. Eski dönemlerde British Shorthair üretilen tek saf kan kedi cinsiydi. Diğer türler renk ve desenlerine göre basit şekilde tanımlanıyordu.

İki dünya savaşıyla birlikte kedi cinsleri yok olma tehlikesiyle yüzleşti.  Geriye kalan az sayıda British Shorthair kedisi, diğer cinslerin de yardımıyla tekrar popülasyonunu arttırdı.

Amerika Kedi Konfederasyonu British Shorthair cinsini 1967 yılında tanıdı.  Kedi Severler Derneği ise 1980’e kadar bu durumu kabul etmedi.  Günümüzde tüm kuruluşlar cinsi saf kan bir cins olarak tanımış durumdadır.

British Shorthair Karakteri

Bu cinsin yumuşak başlı ve sakin kişiliği onu mükemmel bir aile kedisi kılar.  İlgi görmeyi elbette sever ancak ilgi düşkünü bir kedi kesinlikle değildir.  Gün içinde evde sizi daima takip edecek ve durduğunuz yere yakın bir konuma sizi rahatsız etmeden kurulacaktır.

Bir İngiliz’den bekleyeceğiniz şekilde tatlı ses tonu ve zarif hareketleri daima ön plandadır.  Sürekli kucağınızda değil yanı başınızda da oturmaktan gayet hoşlanacaktır. Fiziken büyük olması ile ilişkili şekilde etrafta fazla gezinmeye meraklı değildir.

Bu cins tam anlamıyla orta seviyede aktif bir cinstir.  Bebekliğinde enerjiktir ancak yaşlandıkça sakinleşmeye başlar. Yetişkin erkekler yinede evde koşan bir fil görüntüsü oluşturabilirler. Daha yaşlı olanlar ise genellikle kanepeden inmezler. Oldukça görgülü davranışları ile etrafı pek dağıtmaz ve misafirlerinize güvenle eşlik ederler.

British Shorthair Sağlığı

Kırma yada cins farketmeksizin tüm kedilerde genetik altyapıya sahip çeşitli sağlık problemleri görülebilir bununla beraber bu cinste Diş Eti iltihabı ve Hipertrofik Kardiyomiyopati rahatsızlıkları ile sık sık karşılaşılmaktadır.

British Shorthair Bakımı

Kısa ve yumuşak kürkünün haftada bir fırçalanması ölü tüylerin temizlenmesi için yeterlidir. Banyo nadiren gerekebilir.

Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için dişlerini her gün fırçalamalısınız. Elbette haftalık fırçalama da hiç yoktan iyidir. Tırnakların haftalık kesilmesi, göz ve kulakların yumuşak bir bezle temizlenmesi genellikle bakım açısından yeterli olacaktır.

Kedi kumunun daima temiz olması bu kediler için çok önemlidir.  Kediler tuvalet hijyeni konusunda dikkatlidir. Ayrıca  bu cins kedilerin sadece evde yaşaması onu hastalıklardan koruyacak, çalınması veya bir köpek tarafından saldırılması gibi ihtimalleri ortadan kaldıracaktır.

British Shorthair Özellikleri

Kısa, sıkı tüyleri ile sarılmış yuvarlak vücudu, yanakları, kafası ve büyük yuvarlak gözleri ile bu kediler tam anlamıyla oyuncak bir ayıyı andırır.  Geniş göğsü, güçlü bacaklarına eşlik eden yuvarlak pençeleri, kalın ve kıvrak kuyruğu ile güçlü bir kedidir.

Kürkü lila, çikolata, siyah, beyaz, benekli, tekir gibi pek çok farklı renk ve desende görülebilir. En çok görülen mavi (gri) renkli british shorthair aynı zamanda british blues olarak da bilinir.

Bu cins kediler erişkin beden ölçülerine 3 ile 5 yaşları arasında ulaşır.

British Shorthair ve Aile

Bu yumuşak huylu cins çocuklu aileler ve kedi-dostu köpekler ile inanılmaz uyumludur.  İlgiyi sever ve çocuklara karşı oldukça kibar ve saygılıdır. Yine de küçük çocuklarınıza kedilere nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretmeniz önemlidir. Çocuklarınıza kedileri kucaklamak yerine onları yerde sevmenin daha uygun olduğunu belirtmelisiniz. Bu cins kediler diğer kedilere karşı tam anlamıyla tarafsızdır.  En iyi sonuç için diğer evcil hayvanlarla tanışma sürecisini yavaş ve kontrollü olarak gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

İlgili Yazılar