Kedileri birbirine alıştırmak

HD Wallpapers 1080p 14

Aileye yeni bir üye eklemenin vakti geldiğine inanıyorsanız şunu unutmayın, yalnız bir kediye yeni bir kediyi tanıştırıp kabul ettirmek pek de kolay olmayacaktır. Kediler bulundukları bölgeyi fazlasıyla sahiplenirler ve genellikle yeni gelenleri bölgelerine kabul etmek istemezler. Ayrıca sahipleri üzerinde kendilerinde kurdukları hâkimiyeti başka bir kediyle paylaşmaları hiç de kolay değildir. Çoğu kedi yeni gelen bir kediyi hâkimiyetine bir tehdit olarak algılamaktadır. Buda haliyle uzun bir alışma süreci sizi bekliyor demektir.

Ancak evdeki kedinize karşı temkinli tutumunuz ve düşünceli yaklaşımınız sayesinde yeni gelen kedinizi tanıştırmak mümkün olabilir.

  • Öncelikle hali hazırda sahip olduğunuz kedi ile farklı cinsiyette bir kedi seçmeye çalışın. Aynı cinsiyetten kedilere nazaran farklı cinsiyete sahip kediler daha kolay anlaşma eğilimine sahiptirler. Büyük kedilerden ziyade ufak kediler genç ya da yaşlı olması fark etmeksizin daha rahat kabul edileceklerdir. Yeni gelecek kedinin yatağı olarak kullanılacak olan bir havlu ya da battaniyeyi kedi gelmeden önce eve getirmeniz yararlı olacaktır. Hatta bu havluyu önceden yeni gelecek kediye bir iki kere sararsanız ve eve getirip yeni kedinin yatağının yanına koyarsanız onu kokuya alıştırma ihtimaliniz olabilir.
  • Evin kalabalık zamanlarında örneğin tatil zamanları gibi, yeni kediyi eve getirmek iyi bir fikir değildir. Hafta sonu gibi daha sakin zamanları tercih etmenizi öneririz. Eğer mümkünse yeni kediyi eve getirmeden önce kısırlaştırmanızı öneririz.
  • Eve varır varmaz iki kedinin hemen birbirini görmesi ve tanışması için sakın onları zorlamayın. Yeni gelen kedi için eskisininkinden farklı bir yerde yemek, su ve kum yeri hazırlayın. Eski kedinizden uzakta zaman geçirebilmesi için ona bir alan yaratın.
  • Eski kedinizin yeni gelen kedinin kutusunu, kumunu koklamasına izin verin. Onu sadece görebileceği bir yere bırakın ve kendi başına keşfetmesine izin verin. Böylelikle eve yeni bir kedi geldiğini kendi başına anlamasını sağlamış olursunuz.
  • Yeni gelen kedinin evin içinde kendi yaşam alanını keşfetmesine izin verin. Eski kedinize normalden biraz daha fazla zaman ayırın, onunla daha uzun süreler vakit geçirin, oyun oynayın ve şefkatle yaklaşın. Böylece yeni gelen kediyi sahibi ile olan bağı için bir tehlike olarak görmemesini sağlayın.
  • Birkaç gün sonra yeni kedinizi ve eski kedinizi ortak bir alanda buluşturun ve kendi kendilerine tanışmalarını biraz tetikte kalarak izleyin. Muhtemelen yeni gelen kediniz eskisi ile oynamak isteyecek fakat o bunu reddecektir. Yeni gelen kediye birkaç kere tıslaması da gayet normaldir. İşte bu noktada olurda yeni gelene saldıracak olursa duruma müdahil olun ve onları ayırın.
  • Birbirilerini daha iyi tanıyana kadar her gün onları birkaç saat bir araya getirin. İkisi arkadaşta olabilirler fakat yeni kediniz daha ufaksa eski kediniz onu çocuğu gibi de görmeye başlayabilir. Fakat zamanla birbirlerini istemeseler bile aynı bölgeyi paylaşmayı sessizce kabul edeceklerdir.
  • Kedilerin birbirlerine karşı uyumlu olması için bir ya da iki hafta geçmesini bekleyin. Eski kedinize ekstra ilgi göstermeye devam edin. Yeni kediye gösterdiği her iyi huylu davranıştan sonra onu ödüllendirmek işe yarayabilir. Mesela ona yeni oyuncaklar alabilirsiniz böylece hala sevildiğini anlayabilir.

Pek çok kedi sahibi evinde birden çok kedisi olsun isteyebilir fakat unutmayın ki hepsine kendi karakterlerine uygun şekilde yaklaşmanız gerekmektedir. Biraz sabır, dikkat ve özen ile kedilerinizi birbiri ile sorunsuz bir şekilde tanıştırabilir ve barış içinde yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir