Kedilerde Diş Kaşınması

Kitty Dental

Kedilerin 3,5 aylıktan itibaren süt dişleri değişmeye başlamaktadır. Kedilerde dökülen dişler ardından yerine tekrar çıkan dişler hayat boyu kalıcılığını korumaktadır. Kediler 6-8 aylık oluncaya kadar süt dişlerinin tümü değişime uğramaktadır. Kedi sahipleri genellikle kedilerinin dökülen dişlerinden habersiz olmakta ve hatta bu durumu hiç fark edememektedirler.

Kedilerde dökülen dişlerin yerine çok kısa zamanda yenileri çıktığı için bu durum çok fazla dikkat çekmemektedir. Dişin dökülme döneminde bazen ateşli, bazen iştahsız bazen de yemeğini ağzından çıkarma gibi durumlar ile karşılaşabilir ve kedinizin dişlerinin değişime uğradığını bu sayede fark edebilirsiniz.

Kedilerde düşen dişlerin yerine yenileri çıktığı için kedilerde de tıpkı bebekler gibi diş kaşıntısı başlamaktadır. Kedilerde diş kaşıntısı bir yaşına kadar yoğun olarak görüldüğü için kedi sahipleride sık sık bu dönemde ısırılmaya maruz kalmaktadır. Kedileriniz en azından 1 yaşına dek elinizi, ayağınızı ya da bulduğu cisimleri kemirmeye ve ısırmaya çalışabilir. Böyle durumlarla karşılaşanların kedilerde diş kaşıntısı için ne yapmalıyım dediklerini duyar gibiyim?

Kedilerde diş kaşınması gidermek için;

  • Sevdiği oyuncaklar vererek dişlerini kaşıması için ortam yaratabilirsiniz. Sert solucan şeklindeki oyuncakları güven içinde kedinize vererek dişlerini kaşımasında ona yardımcı olabilirsiniz.
  • Sevdiği sert şeyleri yedirmeye çalışabilirsiniz.
  • Diş kaşınmasını gidermeye yarayan çiğnenen oyuncaklardan alabilirsiniz. Bu oyuncaklar dondurulabilir özelliğe sahip oldukları için oldukça kullanışlıdırlar. Bez yapısında olan bu oyuncakları buzluğa attığınız vakit donarlar. Bu tip bir çözüm çok uzun süre kedinizin işini görecektir.

Kediniz bu süreçte çok farklı davranışlar sergileyebilir. Kedi eğitimi köpek eğitimi kadar kolay olmasa da istemediğiniz davranışları sergilemesini engelleyebilirsiniz. Eğer bu süreçte sizi tırmalar veya ısırırsa sert bir şekilde “HAYIR” derseniz; aynı davranışları yapmasına engel olabilirsiniz. Tabi çıkan dişlerde zamanla tartar oluşumu başlayabileceği için kedinizin diş temizliğine ihtiyaç duyacağını bu vesileyle hatırlatmak isteriz.

İlgili Yazılar