Kedi Sahibi Olmak İçin Neleri Göz Önünde Bulundurmalıyız?

kedi sahibi olmak e1427914816620

Öncelikle kedi almak istediğinizden ve bu sorumluluğu kaldırabileceğinizden emin olmalısınız.  Çünkü, her ne kadar kolay gibi görünse de bir hayvan sahibi olmak, özellikle de kedi sahibi olmak sizi biraz uğraştırabilir.

Evinize bir kedi almadan önce, cinsiyeti üzerinde iyice düşünün.  Elbette her iki cinsiyetin de zorlukları var. Ama bunu en aza indirmek sizin elinizde.

Erkek kediler, seks konusunda baskındırlar.  Size, çiftleşme döneminde dışkılarıyla mesaj verirler. Eğer bu sorunla uğraşamam diyorsanız, kısırlaştırma yöntemini seçmeniz gerekebilir. Fakat bu yöntem, ilerleyen zamanlarda idrar taşı gibi sorunlara yol açabilir.

Erkek kediler, seks konusunda her ne kadar baskın olarak bilinseler de, bu dişi kediler için biraz daha yoğun ve zor bir durumdur. Dişi kediler, bu dönemlerde çiftleşmek için, sürekli evden kaçma eğiliminde bulunabilirler.  Ayrıca bu dönemde dişi kedilerin sıkça bağırmalarına da tanık olabilirsiniz.  Ve en önemlisi de kediniz eve gebe olarak dönebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir konu da kedinin nereden alındığıdır.  Eğer bütün aşıları yapılmış bir anneden, yavru bir kedi alıyorsanız çok şanslısınız.  Çünkü bu yavru kedi anne sütü ile aldığı maternal antikorlar sayesinde hastalıklara karşı daha dirençlidir.  Bir sokak kedisi almak istiyorsanız da veterinere götürüp, bütün kontrollerini yaptırarak bakımını üstlenebilirsiniz.
Son olarak eğer seçiminizi yaptıysanız; kedinizin tüylerinin bakımı, yemeği, kumunun temizlenmesi ve tuvalet eğitimi gibi sorunlarını da göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

İlgili Yazılar