Kedi tırmalama tahtası nasıl yapılır?

kedi tırmalaması

Tırmalama, kedilerin doğuştan gelen bir parçasıdır. Pençelerini temizlemek ve sivrileştirmek için evinizdeki yüzeyleri kullanmaları da haliyle kaçınılmazdır. Eğer kedinizin mobilyalardan uzak durmasını istiyorsanız evinizde bir kedi tırmalaması bulundurmak en iyi çözümdür. Bununla birlikte kediniz yanlış yeri tırmaladığında onu doğru yere götürerek mesajı aldığına emin olmalısınız.

Eğer geniş bir eviniz varsa, evinizin farklı odalarında ya da katlarında stratejik olarak birden fazla kedi tırmalaması bulundurarak işinizi garantiye almalısınız. Elbette bunu yaparken bütçenizi idareli kullanmalısınız. İşte bu noktada ticari kedi tırmalaması ürünleri satın almak yerine kolayca evinizde bir tırmalama tahtası hazırlamanız mümkün.

kedi tırmalaması 1

Başlamadan önce ölçüleri belirleyin. Tırmalama, kedinizin ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmalı. Aksi halde tırmalamayı kullanmakta zorlanabilir. Örneğin 71 cm uzunluğunda, 45cm’e 30cm tabana sahip bir tırmalama yetişkin bir kedi için ideal olabilir. Tırmalamanın uzunluğu en az kedinizin boyu ve buna ilave birkaç santimetre uzunluğunda olmalıdır.

  • Tahtalar genelde zımparalanmıştır ancak emin değilseniz kıymıklara karşı tekrar zımparalamayı düşünebilirsiniz.
  • Kullandığınız tahtanın kuru olduğuna emin olun. Aksi halde tahta kuruduğunda çekeceği için halat gevşeyecektir.

kedi tırmalaması 2

Halatı sıkıca tahtaya sarın. Halatı sarmaya başlamadan önce elinizin zarar görmemesi ve sıkıca halatı sarabilmeniz için ellerinizi koruyacak bir eldiven kullanın. Halat olabildiğince sıkı şekilde sarılmalıdır. Sarmallar arasında boşluk bulunmamalıdır. En alta ulaştığınızda zımba tabancası yardımıyla halatı sabitleyin ve artan parçaları bir makas yardımıyla kesin.

  • Zımba tabancası yerine halatı bitiş noktasında bağlayabilir ya da yapıştırıcı kullanabilirsiniz.
  • Kullandığınız halatın sisal halat gibi doğal maddelerden oluştuğuna emin olun.

kedi tırmalaması 3

Tabanı peluş halı ya da paspas gibi seçtiğiniz bir materyal ile kaplayın. Bu malzemeleri hırdavatçılardan temin edebilirsiniz. Halıyı tabana uygun ölçülerde kestikten sonra yapıştırıcı ya da zımba tabancası yardımıyla tahtaya sabitleyin.

  • Eğer gerekli malzemelere erişemiyorsanız tabanı kaplamayabilirsiniz. Ancak tahtanın pürüzsüz olduğuna emin olmalısınız.
  • Kullandığınız kaplama malzemesinin doğal ve toksik madde içermeyen maddelerden üretildiğine emin olun.

kedi tırmalaması 4

Çekiç yardımıyla tahtayı tabana çakın. Tabanda kedinize zarar verecek parçaların olmadığına emin olun.

  • Eğer eğlenceyi ikiye katlamak isterseniz tırmalama tahtasının ucuna hoşuna gidecek bir oyuncak yerleştirebilirsiniz. Örneğin tuvalet fırçalarının saplarını kullanabilirsiniz.
  • Tırmalama tahtasını cazip hale getirmek için tabana biraz taze kedi nanesi serpebilirsiniz.

kedi tırmalaması 5

Kedi tırmalamasını kedinize verin. Bırakın tadını çıkarsın.

İlgili Yazılar

2 yorum

erkan yesilkan  -  May 18, 2017 / 03:25

Kullanılan halatın ismi var mı? Malzemeler nederen temin edilir?

Cevapla
Çeviri Ekibi  -  May 20, 2017 / 20:22

Malzemeleri hırdavatçılardan cüzi rakamlara temin edebilirsiniz. Seçenek olarak sisal, jüt ve naylon halatlar bulunuyor. Sisal ve jüt organiktir ve bu türleri tercih etmelisiniz.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir