Kediler Neden Kısırlaştırılmalıdır?

kisirlastirma

Kısırlaştırma kedinizin üremesini olanaksız hale getiren cerrahi yönteme verilen isimdir. Kısırlaştırma hem dişi kedinin yumurtalıklarının alınması hem de erkek kedinin testislerinin çıkarılma işlemini ifade eder.

Peki kısırlaştırma neden gereklidir?

  • Doğum yaptıklarında AİDS gibi üreme hastalıklarının bulaşması, rahim kanseri ve meme kanseri gibi hastalıkların görülme ihtimali artmaktadır. Bu sebeple 4-7 ay arasındaki dişi kediler için kısırlaştırmanın en uygun zamanıdır. Ayrıca kedilerde iki yaşından önce yapılan doğumlarda çoğunlukla rahimlerinde yırtılma meydana gelmektedir.  
  • Dünyada plansız doğumlar terk edilme sorununu da ne yazık ki beraberinde getirmektedir. Kısırlaştırılmayan kedilerde kontrolsüz üreme büyük bir problem oluşturmaktadır. Çoğu kedinin yavruları başlarda evde büyümüş olsalar dahi sonrasında yuva bulamamaktadır.
  • Sokaktaki kedilerin durumundan bahsetmeye bile gerek sanırım. Sokaktaki kedilerin ortalama ömürlerinin 2 yıl olduğunu, bir araba altında kalarak, bir caninin eğlencesi olarak yada köşe başında bir hastalıktan can çekişerek hayatlarının kısa sürede son bulduğunu unutmamalıyız.
  • Kısırlaştırılmamış dişi kediler çiftleşme dönemlerinde yüksek seste gürültü çıkarmaya eğilim göstermekte ve bu durum belli bir süre sonra bazı davranış problemleri ortaya çıkarmaktadır.
  • Barınaklarda fazla sahipsiz kedi olması, bazı barınaklarda sağlıklı kedilerin uyutularak öldürülmesine neden olmaktadır.

Bunların aksine; kısırlaştırılan kedilerin ortalama ömrünün daha uzun olduğunu ve daha sağlıklı bir yaşam sürdüklerini söyleyebiliriz. Ayrıcı bu işlemden sonra daha yumuşak başlı ve sevecen hale gelmektedirler. Ayrıca kısırlaştırılmış bir kedi daha az saldırgan ve kavgacı olacağından dolayı hastalık kapma olasılığı da azalmış olacaktır.

İlgili Yazılar